Magazin

Od septembra račun za struju veći za 230 dinara, stručnjaci tvrde da nema razloga za poskupljenje

Od 1. septembra struja u Srbiji najverovatnije će poskupeti od 7,7 do 7,9 odsto, piše “Blic”.

To znači da će prosečan račun građana u Srbiji biti veći za oko 230 dinara.

Prosečna mesečna potrošnja domaćinstva je oko 400 kilovata, pa sa sadašnjom cenom, sa porezima i akcizom, prosečan mesečni račun za struju iznosi 2.930 dinara.

Sa povećanjem od 7,9 odsto, prosečno poskupljenje će iznositi 231 dinar, a prosečan račun će biti 3.161 dinar.

Odluka o novom poskupljenju, kako je pisao “Blic”, doneta je na osnovu analize stanja u Elektroprivredi Srbije, koja je urađena na zahtev Međunarodnog monetarnog fonda, a koja je pokazala da je cena proizvodnje električne energije viša od prodajne za domaćinstva i male kupce.

S druge strane, kako piše list “Danas“, stručna javnost negira tvrdnje da EPS struju prodaje po nižoj ceni od proizvodne, a u Ministarstvu rudarstva i energetike nisu upoznati sa tim da je urađena bilo kakva analiza o potrebi da struja u Srbiji poskupi.

O tome da li će i kad struja poskupeti nisu imali komentar.

– Mi takvu analizu u Ministarstvu nemamo niti smo je radili. Ništa o tome nam nije poznato sem onog što se moglo pročitati u nekim štampanim medijima – kažu za list “Danas” u Ministarstvu.

Ekonomski analitičar Branko Pavlović ističe da tvrdnje da EPS prodaje struju po nižoj ceni od proizvodne apsolutno netačne i nelogične.

– Dovoljno je da proizvodna cena struje bude četiri evrocenta po kilovat-satu da budete u mogućnosti da je posle prodate i ostvarite profit.

EPS ima za 50 odsto povoljniju cenu od te kada je reč o proizvodnji struje i nema problem da ostvari profit od njene prodaje potrošačima.

Stoga takve tvrdnje nisu realne. EPS ostvaruje gubitke zbog neadekvatnog upravljanja i nesposobnosti da se otklone gubici u sistemu a ne zbog cene struje.

Shodno tome ne postoji nijedan jedini razlog da struja u Srbiji poskupi. Naročito ne u ovom trenutku kada je zemlja suočena sa nastupajućom ekonomskom krizom – navodi sagovornik lista “Danas”.

Da struja ne treba da poskupi smatra i generalni sekretar Udruženja za gas Srbije Vojislav Vuletić.

– Niti je skočio evro niti je poskupeo ugalj, pa prema tome ne vidim razlog zašto bi struja u Srbiji trebalo da poskupi. Takođe nisam primetio bilo kakvu zvaničnu informaciju da će do toga da dođe.

Ukratko uslovi za poskupljenje električne energije u Srbiji ne postoje – navodi Vuletić.

Agencija za energetiku Srbije saopštila je da joj nije dostavljen zahtev Elektroprivrede Srbije za promenu cene struje.

Cene struje u Srbiji se formiraju na osnovu metodologije koju je donela Agencija za energetiku.

– Energetski subjekti koji obavljaju regulisane energetske delatnosti obračunavaju regulisane cene i donose akt o cenama koji dostavljaju Agenciji na davanje saglasnosti.

U postupku obrade zahteva za davanje saglasnosti na akt o cenama Agencija analizira dostavljene energetsko-tehničke i ekonomsko-finansijske podatke i dokumentaciju i utvrđuje da li su regulisane cene određene u skladu sa metodologijama – kažu u Agenciji za energetiku.

Poslednje poskupljenje struje u Srbiji, od 3,9 odsto, bilo je u decembru prošle godine, tako da prosečna cena kilovata za domaćinstva iznosi trenutno oko 7,3 dinara, bez poreza i taksi.

Šta znači stavka na računu za struju koja vam iz džepa svakog meseca izbije više od 100 RSD?

Izvor: Blic, Danas

Čitajte Luftiku na Google vestima

Dragana Krstić

Blogerka, opasno navučena na šoping, i jednako toliko vezana za putovanja.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

26 Shares
Share via
Copy link