Lifestyle Recepti

Kokosovo ulje od A do Š: Hrana, kozmetika i recepti koje ćete obožavati

Kokosovo ulje je najprepoznatljivije po svom opojnom mirisu koji nas asocira na leto, neke toplije krajeve i priziva šum mora. Ovo jestivo ulje dobijeno je ceđenjem mekanog dela zrelog ploda kokosove palme.

Ulje zadržava sve hranljive sastojke kojim obiluje kokos. To su pre svega masne kiseline, od kojih se posebno izdvaja laurinska kiselina, koja ima antibakterijsko, antimikrobno i antivirusno dejstvo. Ova masna kiselina smatra se jednom od najvažnijih kiselina za funkcionisanje imunog sistema. Sem u kokosu laurinska kiselina nalazi se i u majčinom mleku.

Osim laurinske, ulje ima i kaprilnu i kaprinsku kiselinu. Kaprilna kiselina stimuliše rast dobrih bakterija, a istraživanja pokazuju da ima antigljivična svojstva. Naročito je dobra u borbi sa kandidom.

Kokosovo ulje sadrži vitamine u nešto manjoj količini. Najviše ima vitamina E, koji je snažni antioksidans i štiti organizam od slobodnih radikala. Ovaj vitamin povoljno deluje kod svih stanja praćenih povećanim stresom.

Kaprilna, kaprinska i laurinska kiselina spadaju u zdrave masti srednjeg lanca koje se lako vare i brzo pretvaraju u energiju, jer su im molekuli manji pa lakše ulaze u ćelije.

Primena

primena kokosovog ulja
Zbog svojih nutritivnih vrednosti kokosovo ulje ima uzuzeno širok spektar primene

Zbog ovakvog sastava kokosovo ulje ima širok spektar primene, te se koristi i oralno i dermalno. Može se koristiti kao:

  • ulje za sunčanje
  • za masažu
  • za negu lica
  • za negu kose

Ovo ulje može da se koristi i u ishrani zbog visokih nutritivnih vrednosti, ali Svetska zdravstvena organizacija preporučuje ograničeno korišćenje zbog visokog nivoa zasićenih masti.

Povoljno utiče i na zdravlje kao:

  • prevencija za Alchajmerovu bolest
  • prevencija bolesti srca i visokog pritiska
  • zaštita od infekcije
  • prevencija raka
  • prevencija osteoporoze.

Ono povoljno utiče na poboljšanje pamćenja i varenja. Pojačava imuni sistem, energiju i izdržljivost.

Rafinisano i nerafinisano

Kokosovo ulje može biti rafinisano i nerafinisano. Nerafinisano ili devičansko ulje dobija se procesom fermentacije, metodom hladnog ceđenja i metodom centrifuge.

Devičansko nerafinisano kokosovo ulje

Devičansko kokosovo ulje znači da se pri dobijanju ne koriste metode ekstremno visokih temperatura niti hemijskih rastvora, pa zadržava zdravstvene benefite i masti koje mu daju njegovu karakterističnu aromu. Postoji nekoliko metoda za dobijanje devičanskog ulja:

  • Metod fermentacije je jedan od najstarijih metoda. Meso svežih zrelih kokosa se ostavi par dana da fermentira. U posudama se stvaraju tri sloja ulje, voda i usireno kokosovo mleko. Voda se uklanja, a ulje se odvoji od mleka. Problem ove metode je što je kokosovo ulje uvek drugačijeg ukusa, zbog različitog stepena fermentacije. Ovu metodu možete koristiti u svom domu da dobijete ulje.
  • Kod metode hladnog ceđenja jezgro kokosa se zagreva pa se njegovim sušenjem dobija kopra. Presovanjem ove smese dobija se ulje. Zbog ovog načina dobijanja, kokosovo ulje nekad ima naziv ulje od kopre. Ukus ulja zavisi od inteziteta pritiska. Kad se ulje iscedi preostaje visokoproteinska smesa, bogata vlaknima, koja može da se upotrebi za hranjenje preživara.
  • Metod centrifuge podrazumeva korišćenje kokosovog mleka za dobijanje ulja. Proteini iz mleka stvaraju emulziju ulja i vode. Ova emulzija zatim prolazi kroz centrifugu i tu se izdvaja ulje. Ovako dobijeno ulje blagog ukusa i zadržava sva svojstva svežeg kokosa.

Pošto se smatra čistom i i neiskvarenom vrstom ulja, ulja dobijena na ovaj način imaju i veću cenu od rafinisanih.

Rafinisano kokosovo ulje

Rafinisana ulja dobijaju se ceđenjem kopre jako zagrejanim hidrauličnim presama. Ovim se praktično iscedi svo ulje, ali sadrži supstance koje mogu biti štetne pa se zbog toga mora rafinisati.

Drugi metod proizvodnje podrazumeva korišćenje hemijskih procesa za izdvajanje ulja. Ova vrsta kokosovog ulja koristi se za pripremu hrane i u kozmetičkoj industriji.

Za razliku od devičanskih rafinisana ulja nemaju ukus i aromu kokosa.

Tačka topljenja

I jednoj i drugoj vrsti ulja tačka topljenja je negde oko 24 stepena celzijusa. Da bi se ova tačka podigla ulje se hidrira, pa se topi na temperaturama izmedju 36 i 40 stepeni. Ovaj proces se koristi u toplijim krajevima da se hrana spremljena na ovom ulju ne bi topila. Tokom proces pojedine masti pretvaraju se u transmasne kiseline.

Kokosovo ulje za kosu

kokosovo ulje kosa

Struktura masti kojim je bogato kokosovo ulje omogućava mu da lako prodre u dlaku i zbog toga je dobro za kosu. Ono deluje na samu strukturu dlake i jača je, te podstiče rast kose.

  • Zbog svojih antiinfekcijskih svojstava ulje takodje povoljno deluje na kožu glave, pa je dobro protiv peruti.
  • Upotreba ulja vraća elastičnost i sjaj kosi, a veoma brzo deluje na suvu i oštećenu kosu.
  • Posebno je dobro za ispucale krajeve dlaka.
  • Za negu ispucanih krajeva preporučuje se da se utrlja ulje samo na krajeve kose.

Medjutim kokosovo ulje ponekad može da izazove i kontraefekat. Preporuka je da se krene sa malim količinama ulja i onda se vidi kako će delovati. Pogotovo zato što kokosovo ulje ima bolji efekat kad se koristi u manjim količinama.

Za početak je najbolje da se natrlja na ruke i provuče kroz sveže opranu kosu, koja se nakon nekog vremena spere.

Iako je dobro protiv peruti treba izbegavati utrljavanje u teme glave, jer može da zatvori pore i iziritira kožu.

Kod nege kose bitan je i kvalitet ulja pa se preporučuju hladno ceđena devičanska ulja, jer su zadržala svo bogatstvo masti i vitamina.

Kokosovo ulje za negu lica

kokos nega koze lica

Kokosovo ulje je odlično i za lice, jer pomaže održavanju normalne masnoće lica, a koža je meka i glatka na dodir.

  • Zahvaljujući laurinskoj kiselini ulje suzbija mikroorganizme i sprečava infekcije na koži lica, a samim tim sprečava pojavu bubuljica.
  • Pošto ulje sadrži i vitamin E, koji je antioksidans ono štiti kožu od starenja i propadanja.
  • Takodje može da se koristi i kao balzam za ispucale usne.
  • Kokosovo ulje je dobro i kao ovlaživač kože, a pošto je lagano i nije jako masno koža ga brzo upija.
  • Posebno je efikasno za suvu kožu. Masti iz ulja dubko prodiru u kožu, gde reaguju sa kolagenom, podstiču njegovo obnavljanje i usporavaju gubitak elastičnosti kože, a samim tim sprečavaju nastajanje bora.
  • Pomešano sa sodom bikarbonom kokosovo ulje je dobro kao pasta za izbeljivanje zuba. Zbog antiinfekcijskog dejstva kokosovo ulje je dobro i za dezinfekciju usta
  • U kombinaciji sa ricinusovim uljem stimulativno deluje na obrve i trepavice. Napravite smesu u koju stavite istu količinu ricinusovog i kokosovog ulja i smesu nanesete čistom četkicom od stare maskare. Kokosovo ulje pomaže da dlačice bolje rastu, a ricinusovo da dobiju gustinu.

Ono što je bitno jeste da ako imate masnu kožu nije preporučljivo korišćenje ovog ulja jer ono zbog svoje gustine može da zatvori pore i omogući stvaranje bubuljica. Ako ga ipak koristite za čišćenje masne kože bitno ga je dobro obrisati, a u nastavku ima objašnjen i postupak.

Kokosovo ulje protiv akni

kokosovo ulje protiv akni

  • Masna koža proizvodi više sebuma. Ova supstanca, koja nastaje u koži, sastoji se od masti i keratina i potrebna je za podmazivanje i zaštitu kože. Međutim kad ga ima više nego što je potrebno, on u kombinaciji sa mrtvim ćelijama kože pravi zapušenja na porama tj. mitesere.
  • Bubuljice na licu nastaju kada u zapušene pore u koži dospeju bakterije. Tada pore postaju inficirana mesta u kojima se odbrambeni sistem kože bori protiv bakterija.
  • Laurinska kiselina koja čini 48 posto kokosovog ulja ima antibakterijska svojstva te je stoga ovo ulje odlično u borbi protiv bubuljica.
  • Kokosovo ulje isteruje višak sebuma i čisti kožu od površinske prljavštine, a ujedno je i hrani vitaminom E i laurinskom kiselinom.
  • Kod tretmana kože kokosovim uljem najbitnije je da niste alergični na njega. Za tretmane koristite samo devičanska ulja, jer ona kao što je rečeno nemaju aditiva.

Kokosovo ulje je u čvrstom stanju i topi se na temperaturama iznad 24 stepena. Prilikom upotrebe uzmite prstima manji deo i trljajte da se otopi, a zatim ga umasirajte u lice. Kada naneste ulje čistom vatom pređite preko svakog dela lica da dobro skinete ulja, a ono će pomoći i u efikasnijem uklanjanju prljavštine sa kože i viška sebuma.

Ako vam je koža suva nanesite ulje i tek blago istapkajte lice peškirom da skinete višak ulja, a ostali deo ostavite da odstoji preko noći i hidrira vam kožu.

Ovaj postupak se mora oprezno primenjivati kod masne kože i jako je bitno dobro vatom obrisati svo ulje, jer u suprotnom može da pogorša probleme sa aknama.

Kokosovo ulje za podočnjake

kokosovo ulje podocnjaci

Kokosovo ulje nije čarobni eliksir koji će otkloniti podočnjake, ali može da pomogne ukoliko imate naduvene kesice ispod očiju, jer sprečava dalje opuštanje kože, hraneći je na isti način kao što deluje na bore.

Dobro utiče i na tamne podočnjake jer:

  • brzo prodire u kožu
  • hidrira je
  • sprečava bore i podmlađuje kožu
  • podstiče rast zdravih ćelija kože, zahvaljujući vitaminima i masnim kiselinama
  • zbog svojih antniupalnih svojstava smanjuje otok i crvenilo

Kokosovo ulje za skidanje šminke

skidanje sminke kokosovim uljem

Za lakše skidanje šminke takođe može da se koristi kokosovo ulje, jer je i šminka po svom sastavu masna će je ulje lakše razložiti od vode.

Najbolje je da namažete ulje na lice ostavite da stoji oko 5 minuta, a može i duže. Zatim vlažnom vatom obrišete lice. Ukoliko vam je koža masna dobro isperite ostatke ulja, a ukoliko vam je suva ne morate jako ispirati ulje nego ga ostaviti da vam hidrira kožu.

Ovaj metod posebno se preporučuje za skidanje šminke oko očiju.

Ako imate problematičnu kožu izbegavajte da koristite kokosovo ulje na celom licu i koristite ga samo oko očiju. Vodite računa da vam ulje ne uđe u oči.

Kokosovo ulje za piling lica

Pomešano sa pirinčanim brašnom ili ovsenom kašom kokosovo ulje može da se koristi za piling lica. Ovu smesu potrebno je kružnim pokretima nanositi po celom licu. Nakon ovog postupka isperete lice.

Krema od kokosovog ulja i lavande

U kombinaciji sa drugim sastojcima od kokosovog ulja mogu da se prave odlične domaće kreme. Jedna od takvih je i krema sa lavandom i kokosovim uljem, koje je veoma jednostvna za pripremu.

  • Pola šolje devičanskog kokosovog ulja pomeša se sa kašičicom tečnog vitamina E,
  • u to se to doda 5 do 7 kapi eteričnog ulja lavande
  • važno je da se sastojci dobro promešaju. Pošto je kokosovo ulje u čvrstom stanju do 24 celzijusa, moraćete da ga ugrejete na sobnu temperaturu da bi se sastojci dobro izmešali
  • ovako dobijenu kremu čuvajte u tegli na hladnom i mračnom mestu, a najbolje bi bilo da stoji u frižideru.

Ovu kremu upotrebljavajte ujutru i uveče za lice. Preporučuje se korišćenje male količine kreme, pa će vam dugo trajati.

Maska od kokosovog ulja

Od kokosovog ulja može da se napravi maska za negovanje suve kože lica.

Za ovo vam je potrebna:

  • jedna kašika kokosovog ulja,
  • jedna kašika meda,
  • pola kašike ulja avokada
  • pola pasirane banane.

Važno je sve sastojke dobro izmešati, a zatim tu smesu naneti na lice kao masku i držati između 10 i 20 minuta. Masku isperite vodom. Ovaj postupak ponavljati jednom nedeljno. Ako imate jako suvu kožu može i dva puta.

Kokosovo ulje za kožu

Prva asocijacija kad je kokosovo ulje u pitanju jeste krema za sunčanje. Ono se od davnina u tropskim područijima koristi kao zaaštita od Sunca. Ovo ulje ima faktor 4 i može da se koristi, ali na blagom Suncu.

  1. Za hidriranje kože

Kao što hidrira lice ovo ulje ima isto dejstvo na celu kožu pa može da zameni kreme za hidrataciju. Bitno je kao i kod lica oprezno korišćenje ukoliko imate masnu kožu.

Sa druge strane za suvu i ispucalu kožu je odlično jer ga koža, kao što je rečeno, jako brzo upija.

Kod ovog tretmana treba biti uporan, pogotovo ako je u pitanju ispucala koža kod koje se preporučuje nanošenje pred spavanje.

Pamučnom krpom namažite mesto na kojem vam je koža ispucala. Poboljšanje se primeti posle nekoliko dana, a tretman treba primenjivati dok se koža skroz ne izleči.

  1. Za dezinfekciju

Masne kiseline od koji je ulje sastavljeno, prvenstveno laurinska i kaprilna, imaju antiinfekcijsko dejstvo pa je ono dobro kao sredstvo za dezinfekciju.

Laurinska je dobra u borbi protiv bakterija i mikroba, dok kaprilna podstiče dobre bakterije, pa je korisna za borbu protiv gljivica.

Ulje je preporučljivo u borbi sa gljivičnim infekcijama prepona.

  1. Za čuvanje kože

Hemijska sredstva koja koristimo za održavanje higijene osim što uklanjaju patogene bakterije, uklanjaju i one koje su nam potrebne, kao i prirodnu masnoću kože, kojom se koža štiti. Zbog ovoga korišćenjem kokosovog ulja obnavlja se taj zaštitni sloj, pa je koža mekša, sjajnija i zdravija.

Antioksidansi iz kokosovog ulja kao i na licu tako i na ostalim delovima tela obnavljaju elastičnost kože delujući dubinski na proizvodnju kolagena. Ovo ublažava efekte starenja kao što su bore i opuštena koža.

  1. Protiv ožiljaka, strija i fleka

Ožiljci, strije, fleke na koži isto mogu da se tretiraju ovim uljem. Ono neće učiniti da ožiljci, strije i fleke nestanu, ali će ih izbledeti da budu manje vidljivi. Pošto se nekad teško razmazuje može da se koristi u kombinaciji sa drugim uljima, recimo ricinusovim i to je posebno dobro za ožiljke i fleke.

Za strije je dobro u kombinaciji sa maslinovim uljem ili sa kafom.

  • Pomeša se pola šolje kokosovog ulja i sa melvenom kafom, a zatim se ostavi u zamrzivaču da se dobiju kockice leda.
  • Pre tuširanja masirate strije 5 minuta, a zatim se istuširajte mlakom vodom. Ovaj postupak ponavljajte tri puta nedeljno.

Protiv celulita kokosovo ulje je dobro u kombinacija sa kafom.

  • Pomešaju se šolja mlevene kafe, šest kašika kokosovog ulja i tri kašike morske soli.
  • Ovu smesu nakon tuširanja nanesete kružnim pokretima, ostavite par minuta, a zatim isperete.

Ovo ulje se preporučuje i za negu noktiju, kojima vraća sjaj, kao i protiv zanoktica, koje će redovnim utrljavanjem omekšati i nestati.

Razno

Može da se koristi i za masažu, zbog svog prijatnog mirisa, kao melem za ujede insekata, jer sprečava osećaj svraba i dezinfikuje mesto ujeda.

Kokosovo ulje u ishrani

kokosovo ulje hrana

Na kokosovom ulju možete pripremati bilo koje jelo. Ono što je važno jeste da kod prženja temperatura ne prelazi 175 stepeni, jer je to tačka dimljenja ovog ulja. Ona je manja nego kod drugih ulja. Tačka dimljenja je temperatura na kojoj ulje počinje da se dimi. Kada se ova temperatura prekorači počinju da se stvaraju štetne materije.

Oko kokosovog ulja u ishrani vode se polemike i dok jedni tvrde da je to jedno od najzdraviih ulja, postoje istraživanja koja kažu da ga treba izbegavati. Ono što je preporuka Svetske zdravstvene organizacije jeste da se u ishrani koristi u ograničenim količinima, jer 90 procenata ulja su zasićene masti.

Prednost kokosovog ulja jeste što su te masti u najvećoj meri srednjelančane, pa se lako apsorbuju i razgrađuju u sistemu probave. Zbog ovakvog načina razgradnje ono brzo stvara osećaj sitosti. Takođe se i brzo pretvara u energiju, pa ga sve češće sportisti koriste u svojoj ishrani.

  • Posebno je dobro za pripremu specijaliteta sa istoka, gde se ono i inače koristi.
  • Odlična je zamena za margarin u pripremi kolača i peciva, jer daje sočnost i slast.
  • U odnosu na druga biljna ulja kokosovo ima niži nivo kalorija, a zbog već pomenute brze razgradnje ne taloži se na krvnim sudovima.
  • Ubrzava metabolizam i pomaže radu creva, kao i apsorpciji vitamina i minerala. Zbog ubrzavanja metabolizma i brze razgradnje kokosovo ulje se preporučuje za dijete.
  • Laurinska kiselina koja mu je osnovni sastojak po istraživanjima doprinosi poboljšanju imuniteta i povećavanju dobrog holesterola.

Ipak istraživanja su pokazala da ova kiselina podiže i loš holesterol, što je još jedan od razloga da se posluša savet svetskih organizacija za zdravlje i ishranu i ne unosi više od 6 procenata svih unetih kalorija dnevno, što na unos od recimo 2000 kalorija na dan, znači jedna kašika kokosovog ulja.

Kokosovo ulje kao lek

medicinska primena kokosovog ulja

Kokosovo ulje ima obilje osobina koje pozitivnu utiču na zdravlje organizma:

  • zahvaljujući obilju srednje lančanih kiselina kada se kokosovo ulje vari u jetri stvaraju se ketoni, a oni snabdevaju mozak energijom i pomažu mu u radu.
  • naročito je dobro kod Alchajmerove bolesti.
  • kokosovo ulje takodje smanjuje i loš holesterol i trigliceride, pa pomaže rad srca.
  • zahvaljujući antiinfekcijskim svojstvima pomaže lečenju infekcija urinarnog trakta i bubrega.
  • zbog antibakterijskih svojstava sprečava oštećenje jetre
  • zahvaljujući antiinflamatornom dejstvu pomaže kod artiritisa
  • već je rečeno da laurinska kiselina pomaže rad imunog sistema
  • zahvaljujući kaprilnoj ulje je dobro u borbi sa gljivicama, naročito kandidom.
  • vitamina E iz ulja je antioksidans dobar je u prevenciji raka.
  • dobro je i kao prevencija protiv osteoporoze, jer osim što uništava slobodne radikale, ono i povećava apsorbciju kalcijuma.

Uništavajući loše bakterije i kandidu u digestivnom traktu ovo ulje pomaže održavanju zdravlja probavog sistema i sprečavanju pojave čira na žalucu i ulcerativnog kolitisa koji je oblik zapaljenja debelog creva pri čemu se stvaraju rane na sluzokoži.

Kokosovo ulje je i stari lek protiv povlačenja desni, bolesti usta i za dezinfikovanje usne duplje. Za čišćenje usta potrebno je 3 puta nedeljno po dvadesetak minuta promućkati ulje u ustima, a nakon toga oprati zube i isprati usta.

Pažnja

Više puta je napomenuto da kokosovo ulje i pored brojnih zdravih svojstava ima i neka loša, pa ga je potrebno oprezno uzimati i ne u velikim količinama.

Kada je spoljna upotreba u pitanju posebno morate biti obazrivi ako imate masnu kožu. Kad se koristi previše i ne ispere i ne obriše dobro može dodatno da zatvori pore.

Takođe poneki ljudi su alergični na ovo ulje. Ako primetite da vam je izazvalo crvenilo najbolje bi bilo da prestanete da ga koristite i obratite se dermatologu.

Gde nabaviti kokosovo ulje i koja je cena?

Kokosovo ulje možete nabaviti u prodavnicama zdrave hrane, snabdevenijim marketima ili možete naručiti on-line, preko sajtova koji se bave prodajom zdrave hrane.

Ono što je bitno kod kupovine jeste da znate za šta ga kupujete. Postoje ulja koja su namenjana samo za spoljnu upotrebu i negu kože, dok postoje i ona koja mogu da posluže za pripremu hrane.

Takođe preporuka je da uzimate devičansko nerafinisano kokosovo ulje, jer ono zadržava sva zdrava svojstva kokosa. Takvo ulje će imati sve one efekte na zdravlje i izgled o kojima smo pisali u tekstu.

Rafinisano ulje gubi svojstva, a nema ni miris ni ukus kokosa.

Preporuka je i da kupujete kokosovo ulje u staklenom pakovanju jer staklo bolje zadržava miris, ukus i sam kvalitet proizvoda. Ulja u plastičnim pakovanjima su možda jeftinija, ali često su ona koja se masovno proizvode pa im je i kvalitet niži.

Cena ulja varira u zavisnosti od vrste ulja koje je u pitanju.

  • Rafinisana kokosova ulja su jeftinija, ali i manje zdrava. Litra ovog ulja košta između 600 i 700 dinara.
  • Nerafinisana tj. devičanska su skuplja i njihova cena varira u zavisnosti od procesa kojim su proizvedena i kreće se oko 1100 dinara po litri.
  • Najskuplja su hladno ceđena devičanska ulja, koja se često nazivaju i organska. Ujedno ova ulja imaju i najveći kvalitet i najbogatija su zdravim sastojcima.
  • Ova ulja su u manjim pakovanjima i cena zavisi od proizvođača i zemlje porekla i kreće se od 250 dinara za 100 mililitara pa naviše.

Sada kada znate karakteristike i široku primenu kokosovog ulja u ishrani i medicini, počnite da ga koristite već danas. Vaša kosa, koža, lice i celokupni organizam će vam biti zahvalni.

Ishrana i raspoloženje – 5 namirnica koje će vas oraspoložiti

Čitajte Luftiku na Google vestima

Dušanka Ljubojević

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

48 Shares
Share via
Copy link