Ekonomska nezavisnost žena je jedna od ključnih faktora prevencije i zaštite od nasilja prema ženama. Sistem nije prepoznao tu priliku da ekonomski osamostali žrtve nasilja i trajno ih izvuče iz tog stanja.Niko ne želi da bude žrtva i socijalni slučaj samo se ženama ne pruža prilika da se osamostale.
Izlazak iz začaranog kruga nasilja nije lak i koliko je ekonomsko osnaživanje najvažniji faktor svedoči priča iz Udruženja žena „Somborske šanjderke“.
Nastale su u junu mesecu 2020.godine, kada su se okupile za vreme vanrednog stanja i šile zaštitne maske koje su dalje besplatno distribuirale ugroženim građanima, pocijskim službenicima, zdravstvenim radnicima, centrima za socijalni rad.
Ohrabrene pozitivnim utiscima javnosti i građana, odlučile su da osnuju sopstvenu organizaciju i da pomognu ženama koje su žrtve porodičnog naselja.
– Ekonomski zavisna žena je i dalje žrtva, ali žrtva institucionalne nesaradnje. Na tim temeljima su nastale Somborske šnajderke, koje se nalaze na kraju lanca institucionalne podrške i pružaju konkretnu i praktičnu podršku u krojenju i šivenju ženama po izlasku iz sigurnih kuća. – rekli su nam iz ove organizacije.
– Somborske šnajderke su mi donele radost, podsticaj da postanem jača i da radim ono što volim. Moj život se promenio nabolje. Danas ne bih dozvolila da se sve to ponovo dogodi, reagovala bih u startu. Sada se radujem boljem životu i mogućnosti da deci priuštim bolje uslove za život – rekla je za naš portal žrtva nasilja u porodici – šnajderka iz ovog udruženja.
Na ovu priču se nadovezuje i druga žena, takođe žrtva nasilja u porodici koja je spas našla u Udruženju „Somborske šnajderke“.
– Najteže je bilo to što sam bila ekonomski zavisna i što nisam imala ničiju podršku. Bila sam psihički slaba da se bilo čemu oduprem. Pristajala sam na sve – priča ona.
– Naša misija nije samo preduzetništvo, nego želja da pomognemo svim ženama koje trpe nasilje, da smognu snage da napuste nasilnika, a onda i da se ekonomski osamostale, kako se ne bi vratile u nasilničko okruženje. Ako žena nema svoj krov nad glavom, ako nema primanja, nije zbrinuta, nađe se na ulici posle sigurne kuće i sistemske podrške, ne preostaje joj ništa drugo nego da se vrati nasilniku – ističu iz ove organizacije.
Radeći u okviru Somborskih šnajderki, žene osećaju da stvaraju trajnu vrednost, da su korisne i da napreduju lično i profesionalno. Mi ih ohrabrujemo da budu slobodne i imaju slobodu izbora. Samo ekonomski samostalna žena spremna je da izabere život bez nasilja.
Do sada je kroz njihov program prošlo 15 žena. Radno angažuju 5 žena na izradi tekstilnih proizvoda, a obuke drže 2 mentorke, nekadašnje žrtve nasilja.
– Žene veruju u nas i naše programe. Javljaju nam se na različite načine, ličnim kontaktima ili putem e-maila i društvenih mreža. Pošto imamo podršku advokatske kancelarije i pravnu pomoć, žene su potpuno zbrinute i sigurne u našoj organizaciji. Ulažemo u njihovo obrazovanje i samopouzdanje kroz saradnju sa školom “Vožd” iz Beograda, gde naše žene prolaze dvogodišnje programe i stiču sertifikate koji su priznati na evidenciji NSZ – rekli su nam u ovoj organizaciji.
U našu organizaciju utkale smo lična svedočanstva. Time smo postale jače, jer delimo slične sudbine i isti cilj, da uspemo u ovome što radimo i osnažimo što veći broj žena. Mi verujemo u snagu žena i unutrašnji kapital koji svaka od nas ima u sebi. Uspele smo da izađemo iz nasilja, zbrinemo sebe i decu. Dokazale smo da možemo da se suočimo sa teškim situacijama i izađemo kao pobednice.
Činimo sve što je u našoj mogućnosti da status žrtve nasilja i ekonomski zavisne žene bude što kraći. Verujemo u snagu žena. Budite deo naše porodice, a Somborske šnajderke će vam pomoći da zaceliterane i stanete na svoje noge – zaključuju iz ovog Udruženja.
Dodaj komentar