Magazin Srbija

Pacijenti na sve načine pokušavaju da izmanipulišu lekare i apotekare kako bi došli do duple doze bromazepama

Broj recepata za antidepresive, lekove protiv anksioznosti i nesanice ovog januara povećao se za oko 60% u odnosu na januar 2020. godine. Potražnja za anksioliticima drastično je skočila u odnosu na prethodnu godinu.

U apoteci u kojoj je u januaru 2020. godine prodato 400 kutija bromazepama, ovog januara prodato je više od 1000.

Broj recepata raste, kao i potražnja za alternativnim rešenjima na biljnoj bazi.

Događa se čak i da, ukoliko pacijent kupi antidepresiv i to se zabeleži u apoteci, dođe opet nakon par dana i zatraži isti lek ponovo.

Pošto ne može da dobije lek koji je već izdat i zabeležen, recept skenira stavljajući čist beo papir na poleđinu, u nadi da će na taj način izmanipulisati farmaceuta i dobiti duplu dozu terapije.

Uzimajući u obzir da mesecima živimo u strahu, tuzi i socijalnoj izolaciji, ova statistika ne iznenađuje previše. Poznato je da prirodne katastrofe, ratovi ili neke druge masovne traume uzimaju danak mentalnom zdravlju, stoga je očekivano da će uz pandemiju korona virusa nastupiti i epidemija psihičkog zdravlja.

Značajan porast slučajeva anksioznosti, depresije i smrti, uzrokovan je stresom kao normalanim fiziološkim odgovorom na nenormalnu situaciju.

Veliki broj ljudi doživelo je neki vid depresije koju su pokrenule razne okolnosti, bilo da je to gubitak posla, smrt voljene osobe, brige o finansijama ili nedostatak fizičke interakcije sa drugim pojedincima.

Mere donete kao odgovor na pandemiju zabranjuju provođenje vremena sa prijateljima, prisustvovanje crkvenim okupljanjima, muzičkim i sportskim događajima, što automatski oduzima mogućnost za vođenje normalnog načina života. Socijalno distanciranje dovelo je do toga da se svaka treća osoba oseća usamljeno, a svakodnevna preplavljenost vestima o pandemiji uliva konstantnu zabrinutost.

Podjednako koliko je važno da brinete o svom fizičkom zdravlju, bitno je da negujete i mentalno. U vremenu kada su okolnosti teže nego ikad, dok se suočavate sa njima bitno je da budete u pripravnosti. Radite svakodnevno na brizi o sebi, posvetite se stvarima koje vam bude pozitivno raspoloženje i misli, izbegavajte negativne ljude i izvore informacija.

Takođe, ako osetite da ste preplavljeni anksioznošću, ili ometeni u svakodnevnom funkcionisanju, nije loša ideja da porazgovarate sa stručnjakom.

To će pomoći i vama i vašim bližnjima da se što pre sve vrati na svoje mesto.

Druga strana korone – depresija i opsesivno kompulsivni poremećaji

Čitajte Luftiku na Google vestima

Kristina Bondžulić

Poetičan diskutant. Disciplinuje misli pisanjem

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

72 Shares
Share via
Copy link