Poznati novosadski stilista davno je rekao da su Novosađanske sa najviše stila na Najlon pijaci, a sve nam više pažnju privlače dame i gospoda koji se ne libe da ponosno na sebi ponesu ono što je neko već nosio. Zalaziti u second hand prodavnice pre dvadesetak godina bila je za mlađe generacije, jednom rečju, sramota.
Danas je, nadamo se, veća sramota videti gde završavaju svi oni odevni predmeti čuvenih brendova “brze mode”, koje mi ne kupimo.
Gde je završila odeća naših baka i mama danas znaju, čini se, još samo srećnice. Sve je veći broj, međutim, mladih žena koje su rekle “ne” brzoj modi i koje nas uče koji su benefiti one održive. Samo treba malo “zagrebati” po Instagramu.
Anika vintage shop
Po struci ekološkinja analitičarka sa FPN-a, Miljana za sebe kaže da je ostrašćeni lovac na vintage second hand komade više od 15 godina. Sa drugom trudnoćom spontano je došla i ideja o “udomljavanju” polovne odeće koju je kupila, a godinu i po dana od kad je aktivna na Instagramu, promocija održive mode postala je njena velika strast i primarno zanimanje. Miljanini razlozi su etički, čistija planeta, a želja – da svako ko ponese komade koje ona prodaje izgleda jedinstveno i stilizovano.
Važno joj je da materijali budu prirodni, a prioritet daje brendovima koji garantuju kvalitet.
– Posebno mi je drago kada naiđem na neki vintage komad, naročito ako nam dolazi iz Jugoslavije, kaže Miljana.
Odevne predmete brižljivo bira u njoj najbližim i omiljenim second hand prodavnicama, a nada se da će i drugi prestati da kupuju odeću ishitreno i da je nose samo jednu sezonu.
Pojedini komadi na koje ona naiđe stari su i po 30 godina, a u savršenom su stanju. Čini se, mogu se još dugo nositi, pa njene objave treba vrebati pažljivo.
Vintage hunter
Dama koja stoji iza ove stranice oduvek je volela da “triftuje” i pronalazi “skrivena blaga”, a čini joj se da je na svetu proizvedeno sasvim dovoljno odeće i da nije potrebno da podsticati proizvodnju nove, nekvalitetne.
Njen hobi postao je njen mali biznis, gde se trudi da ljudima koji nemaju vremena da sami odlaze u “lov” ona bude “lovac”. Novosadski najlon njena je omiljena destinacija, a kada putuje na njenoj se mapi nađu buvljaci, vintage i second hand radnje odakle donosi “lovinu”. Pada na ljubav na prvi pogled, a stil i sirovinski sastav u njenom odabiru imaju presudnu ulogu.
Većina odeće koju nađe prošla je test vremena i izgleda, kako primećuje, bolje nego većina garderobe koja se prodaje u “fast fashion” prodavnicama.
Dodajmo, teško je odoleti toj fuziji boja i čuvenim šuškavcima na njenom profilu.
Lovely vintage store
“Biti dobro obučen ne znači i biti skupo obučen”, poručuje dama koju je ljubav prema unikatnom i vanvremenskom stilu koji pružaju second hand komadi inspirisala da stvori svoj mali svet mode romantičnog naziva „Lovely vintage store“.
Odeću, kako kaže, nabavlja u svom gradu, Nišu, ali i na putovanjima, a često se nešto interesantno nađe u bakinom i maminom garderoberu. Srećnica!
Divne vintage suknje visokog struka, elegantni trench mantili ili drindl haljine baciće vas u neku pređašnju epohu, a uz njene retro Versace naočare za sunce poželećete da se istog trenutka nacrtate, recimo, u nekom šarmantnom italijanskom kaferu i uz šoljicu espresa kibicujete kako su obučene belle donne.
U odabiru komada, vlasnici tog profila kvalitet je na prvom mestu pa uvek bira prirodne materijale poput svile, pamuka i lana. Tri godine iskustva u tom svojevrsnom hobiju pokazalo joj je da se sve više devojaka, ali i momaka okreće održivoj modi.
Nosim se
Sanja, vintage kustoskinja poručuje:
– Da sam do sada skupljala po 10 dinara od pitanja “gde pronalazim komade za Nosim se kutak” imala bih, sasvim sigurno, za avionsku kartu ka Milanu.
Vlasnica profila i vintage radnje za kvalitetnom odećom je u potrazi 300 dana godišnje. Naglašava da je svaki komad na njenom profilu opran ili hemijski očišćen, a u njenom kutku nećete naći samo odeću i asesoare, već i vintage posuđe, goblene, lampe, ukrasne činije – toliko ljubavi u 20 kvadrata. Čumićevo sokače joj je adresa, pa ko je iz Beograda…
Secondhandovanje
Poslednja na listi, ali jednako važna, stranica je za, reklo bi se, one modno odvažnije. Devojci koja stoji iza Secondhandovanja fokus je na redizajnu.
Ne bi se svako osmelio da ponese sako sa pojasom, ukrašen lancima i zihericama ili da uskoči u njene „grafiti čizmice“, a mnoge bi bake na Balkanu verovatno zašile sve te pocepane pantalone sa njenih fotografija. Ipak, ta kreativka ima veliki broj porudžbina i molbi da udahne novi život komadima odeće. Ukoliko ste i sami modno smeli, na tom profilu vam se smeši uspešna saradnja.
Zašto od iznošene ili zaboravljene odeće u ormaru ne napraviti novi sjajni komad, moto je te domišljate cure, koja je, kao i njene prethodnice uočila da je sve više ljudi svesno tog tržišta, kvaliteta vintage i „slow fashion“ garderobe i da odnedavno više nije ispod časti reći da si kupio nešto u second hand shopu.
Tu su i romantični korseti Vintage Secretta, “kežual autfiti” Brci Brc-a, retro kombinacije od malih nogu stilizovanih sestara iza Drama second hand shop profila, kad malo bolje pogledate – mnogo je onih koje nas uče da zavolimo “slow fashion” način oblačenja, a deluje biće ih sve više.
Čini se da smo se otklonili od misli da je second hand odeća iznošena i prljava i da je predviđena za one sa plićim džepom. Dok je nekad svako u svom gradu prodavnice polovne garderobe mogao da nabroji na prste, danas su one dostupne na svakom koraku. Jedno je zajedničko svim ponosnim vlasnicama profila koje ih promovišu – sve one prave male korake u nameri da postignu velike stvari, kako jedna od njih ističe “velike stvari sa velikim stilom”.
Maša Memedović je od glave do pete skockana u second hand komade i prava je modna inspiracija
Dodaj komentar