Profesor emeritus hidroekoloških sistema na Imperial koledžu u Londonu, Čedo Maksimović, tvrdi da je Vladin projekat zaštite zivotne sredine “Čista Srbija”, jedan običan dinosaurus zasnovan na tehnologijama s kraja 19. i početka 20. veka.
Za ovaj preojekat Vlada namerava da utroši 3 milijarde evra.
Ukoliko se bude primenio, kaže Maksimović, nekoliko budućih generacija će otplaćivati nešto što je moglo da košta dva do tri puta manje.
Maksimović je ovo izjavio na jučerašnjoj konferenciji „Mikser Udruženja“ „Čista Srbija – prljave tehnologije“.
On je, istovremeno, inicijator javne duskusije o pomenutom vladinom programu. Projekat „Čista Srbija“ najavljen je kao kapitalni državni projekat u domenu zaštite životne sredine, vredan tri milijarde evra, na kojem su angažovani kineski partneri.
Na panelu su – sa političke strane – učestvovali i Marinika Tepić, Dobrica Veselinović, Nebojša Zelenović i Aleksandar Jovanović Ćuta.
Kad je u pitanju rešavanje problema otpadnih voda što je predviđeno ovim projektom Vlade Srbije, Maksimović kaže da je bolje da se ne primenjuje.
– Mnogi programi se zasnivaju na nerealnim i nestručnim zahtevima vodeće političke strukture da se uradi nešto što njima odgovara. A podseća na model dve leve cipele.
Obućari koji bi prihvatili zahtev da naprave dve leve cipele su upravo oni navodni stručnjaci koji su prihvatili zahtev Vlade da naprave ovakav projekat.
Ono što se sada radi, odnosno ono što planiraju da urade po sistemu je koji se primenjivao na kraju 19. i početku 20. veka.
To je daleko skuplje od modernih tehnologija, provizije su veće, pa je i mogućnost ugrađivanja veća. Primena savremenih tehnologija bila bi dva do tri puta manja – rekao je Maksimović na predavanju održanom juče u „Dorćol placu“.
Kako je dodao, Institut Jaroslav Černi je ovim izgubio kredibilitet.
– Postao je dvorski projektant, jer odobrava projekat koji nikada ne bi. A kupac instituta, a svi znamo ko je to dobio je blanko ček da sve poslove dobija bez tendera.
A to nije bez znanja Aleksandra Vučića i Siniše Malog, koje ja zovem Veliki i Mali. Poslednjih nekoliko godina nebrojeno puta sam im pisao i ukazivao na to da postoje moderni načini da se ovaj problem reši. Vrlo grubo sam gurnut u stranu.
Suština je u tome da oni hoće da skupe vodu, gurnu je u cev i istresu u neku reku. Moderne tehnologije predviđaju danas da se kišne kanalizacije danas prave tako da cevi gotovo nema.
Voda se zadržava, pročišćava i koristi kao resurs. Dakle sve može jeftinije i čistije, a Aleksandar Vučić i Siniša Mali sprečavaju da savremena tehnologija prodre u Srbiju jer su stare tehnologije skuplje i marže su veće.
Pritom kineska kompanija koja je dobila ovaj posao za to nije kompetentna – zaključio je Maksimović.
Jaroslav Černi& u vlasništvu Milenijum tima angažovan na izradi studija za Rio Tinto
Dodaj komentar