Srbija Vesti

Ljudske zveri: Na srpskim oglasima prodaju se krzna divljih životinja, od leoparda i kengura do mačaka

krzno 1
Printscreen

Ljudi nemaju empatiju i neke stvari ne rešavaju se novčanim kaznama.

Nakon slučaja lavice Kiki koja je nedavno preminula u Zoološkom vrtu na Paliću, građane uznemirava svaki pokušaj krijumčarenja i zlostavljanja životinja.

Juče, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica objavilo je oglas za prodaju leopardovog krzna, sa sve glavom, a kako su naveli muškarca su prijavili policiji.

Nažalost, sajtovi za oglašavanje u Srbiji prepuni su ovakvih ponuda, a Zemunac čiji je oglas uklonjen sa sajta “Kupujemprodajem” nije jedini koji prodaje krzno ove životinje. Fotografije životinja koje su “pretvorene” u ukrase i tepihe mogu se pronaći svuda, a jedan primerak košta čak 25.000 evra, prenosi Telegraf.

– Predivno krzno odraslog Leoparda uštavljena. Jedna od najvećih mačaka lep primerak. Kao na slici bez dlaka na vrhu nosa. Nema kandže i šape. Krzno je više dekorativno. Cena kože je od 25.000 eura kada je u savršenom stanju. Kože su uglavnom od Leoparda koji su odrasli u zoološkom vrtu i preminuli od starosti. Koža Leoparda ima visoku cenu zbog retkosti i zaštićenosti – napisao je jedan oglašivač.

Ipak, pored leoparda u ponudi se nalaze i antilope, jeleni, tigrovi, pa čak i kenguri. Kako su sami oglašivači rekli, kožu nabavljaju iz inostranstva. Neki od njih su primerke kupili davnih dana i ne znaju šta će s njima, dok se ostali bave preprodajom.

Ono što je posebno zapanjujuće jeste činjenica da se na oglasnim stranama mogu pronaći i repovi divljih životinja.

Iako je cena kože leoparda visoka, druge divlje vrste prodavci očigledno ne procenjuju na veće cifre, te se krzna od kune, divlje mačke, tvora i lisice procenjuju na samo 40 evra. Jelen, antilopa i irvas su nešto skuplji, sa cenom od 80 evra, dok kengurova koža košta 120 evra.

Oglašivači koji u svojoj ponudi imaju kože divljih životinja uglavnom nude i bunde, šubare i okovratnike od pravog krzna.

Prema Zakonu o dobrobiti životinja, zabranjeno je držanje, reprodukcija, uvoz, izvoz i lišavanje života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože, kao i uvoziti i prodavati životinje, odnosno sirovine i proizvode od životinja sa kojima se postupalo suprotno zahtevima dobrobiti životinja.

Novčanom kaznom od 100.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice, ako drži, reprodukuje, uvozi, izvozi i lišava života životinje isključivo radi proizvodnje krzna i kože.

Novi detalji u slučaju uginule lavice Kiki: Krivična za Subotičanku, u stanu joj pronađeno još 18 zabranjenih jedinki

Čitajte Luftiku na Google vestima

Share via
Copy link