Magazin Svet

Naučnici upozorili Francuze da jedu previše žabljih bataka i uništavaju prirodu

zablji bataci

Grupa naučnika i veterinara upozorava da je potražnja za žabljim batacima u Francuskoj porasla do te mere da je počela ozbiljno da ugrožava živi svet vodozemaca i uništava prirodu u Aziji i jugoistočnoj Evropi.

Stoga, više od 500 stručnjaka iz istraživačkih, veterinarskih i konzervatorskih grupa pozvalo je francuskog predsednika Emanuela Makrona da zabrani preteranu prodaju žaba i omogući bolju zaštitu vrstama kojima se najviše trguje.

Godišnje se u EU uveze između 80 i 200 miliona žaba, od kojih se većina konzumira u Francuskoj. Većina dolazi iz divljih populacija u Indoneziji, Turskoj i Albaniji, kao i s farmi u Vijetnamu, prema studiji dve neprofitne organizacije za očuvanje, “Robin des Bois” i “Pro Wildlife”, koje su obradile peticiju.

– Ova praksa uopšte nije u skladu sa strategijom EU-a za divlje životinje. To je apsurdno: prirodne populacije žaba u Evropi zaštićene su zakonom EU. Međutim, još se toleriše izlov miliona životinja u drugim zemljama – iako preti tamošnjoj populaciji žaba. Najveći potrošač je Francuska – rekla je Sandra Alter, direktorka u Pro Wildlifeu.

Više žabljih bataka, često prženih u testu ili dinstanih s belim lukom i peršunom, konzumira se u Francuskoj nego u bilo kojoj drugoj zemlji EU. Naučnici kažu da bi Francuska trebalo da nastoji da osigura globalnu zaštitu za ranjive vrste žaba prema Konvenciji o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (Cites), koja nastoji da zaustavi ilegalnu trgovinu biljkama i životinjama.

Grupa od četrdeset i šest ekoloških nevladinih organizacija podnela je sličan zahtev francuskom Ministarstvu životne sredine u februaru.

Studije pokazuju da neke vrste žaba pate. Prema pismu upućenom Makronu, rečna žaba (Limnonectes macrodon) je očito nestala iz komercijalnog uvoza u Francusku, dok su dve češće vrste – Fejervarya cancrivora i Fejervarya limnocharis – već dugi niz godina u opadanju zbog intenzivne prodaje.

Žabe takođe igraju važnu ulogu u ekosistemima i na farmama. Žabe mogu poboljšati kvalitet vode u ribnjacima, a mogu pomoći i poljoprivrednicima da koriste manje pesticida. Takođe bi mogle pomoći u suzbijanju zaraznih bolesti hraneći se komarcima.

Izvor: Klix, 021

Prirodni dragulj Obedska bara nalazi se pred potpunim uništenjem

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link