Prošle nedelje je u jednom danu i to samo u jednoj od šest Covid jedinica KC Vojvodine preminulo 10 osoba, saznajemo od pouzdanih izvora.
Jedan od zaposlenih u KC Vojvodine, koji je tražio anonimnost, rekao je za Luftika.rs da je vrlo teško ispratiti ukupan broj umrlih i hospitalizovanih u toj zdravstvenoj ustanovi, jer jedinstven registar ne postoji.
– Podaci su razbacani po zonama, a izveštaje sa odeljenja skupljaju pojedinci, koji onda prave svoje registre – rekao je dobro obavešteni izvor našeg portala.
U atmosferi straha i pritisaka, retko ko od zaposlenih u KC Vojvodine je spreman da svoja iskustva ispriča glasno.
Međutim, zbog alarmantne situacije i sa ciljem upozorenja javnosti na veliki rizik od zaraze u Novom Sadu i Vojvodini, nekoliko njih je za Luftiku iznelo upozoravajuća saznanja i iskustva.
Prema rečima naših sagovornika, zaposlenih u KC Vojvodine, sistem je prenapregnut i gotovo sve je podređeno koronavirusu.
Kažu da je tok bolesti značajno drugačiji i duži nego u prvom talasu. Lečenje u proseku traje oko tri nedelje, što dodatno pogoršava situaciju, jer novi pacijenti stalno pristižu. Svakodnevno se prima oko 30 pacijenata u Covid centre KC Vojvodine. Jedna Covid jedinica se napuni za oko 3 dana.
Kako saznajemo, u KCV je trenutno 6 zona pretvoreno u Covid bolnice. Skoro je za tu namenu otvorena i Vojna bolnica u Petrovaradinu, a u planu je otvaranje i Jodne banje.
Sagovornici Luftike upozoravaju i na to da je lečenje ostalih (ne-covid) pacijenata otežano jer je sve podređeno epidemiji.
Bez nekih velikih teškoća za sada rade samo abdominalna hirurgija, Urgentni centar, neurologija i Betanija. Očekuje se da će sve operativne grane po klinikama ostati na 30 % kapaciteta, a 70% treba da se ustupi Covid bolnicama.
Većinu hospitalizovanih čine mladi ljudi i to muškarci. U ogromnoj većini klinička slika pokazuje bilateralnu pneumoniju (obostranu upalu pluća).
Najugroženiji su gojazni, kažu naši sagovornici.
Rad u intenzivnim jedinicama je još teži, a prema saznanjima naših sagovornika pulmolozi sa kameničkog Insituta obilaze pacijente na respiratoru, jer osoblje u KCV do sada nije u tom obimu radilo sa respiratorima, te, kako kažu, nisu iskusni u vođenju respiratornih pacijenata.
Strukturu osoblja čine internisti, anesteziolozi, epidemiolozi i medicinski tehničari. Koordinatori, prema rečima naših sagovornika “padaju s nogu i svako malo plaču”. Psihički i fizički su iznureni.
Naši sagovornici sumnjaju u zvaničnu statistiku broja zaraženih i preminulih i potvrđuju da su zaposleni pod velikim teretom, rizikom i pritiskom. Informacije se, kažu, ne smeju iznositi čak ni u krugu porodice.
Među zaposlenima vlada atmosfera straha i velike nervoze.
Manite se statistike,Vi ste lekar
Kako je uvek neki anonimni,može li bar jednom neko da dokumentu je to što tvrdi ili samo pričaju da ima šta da kažu. Kako da i vama verujemo kad ste isti ko ovi na vlasti