Magazin Srbija

Vila u Toskani 115.000 €, nedovršena kuća u Grockoj 200.000 € (FOTO)

mediteran nekretnine
Foto: Printscreen

“Zašto su cene stanova visoke i da li su realne?” “Eksplozija cena nekretnina” “Za deset godina cene stanova u Srbiji skočile 35 odsto” – to će, otprilike, biti glavni rezultati ako se u vašoj pretrazi nađu ključne reči “cene nekretnina”.

Kada se danas prelista koja stranica oglasa za prodaju stanova ili kuća u Srbiji, moglo bi se zaključiti da su svi oni koji su se odlučili za kupovinu nekretnine 2020. godine, uhvatili poslednji talas razumnih cena, jer iskustva sugrađana govore da su se, nakon što je popustila korona, apetiti vlasnika pojačali.

Brci su, podsetimo se, počeli da im se smeju krajem februara 2022, kada je počela ruska invazija na Ukrajinu. Braća sa Istoka pohrlila su u Srbiju, a mi smo čitali vesti o tome da pošten student za 300 evra može da iznajmi jedva neku “šupu”. Dalje je, sa rastom inflacije nastavila da raste i, nazovimo je, pohlepa vlasnika nekretnina.

Cene rastu, promet se smanjuje

Direktor za procene u kompaniji CBRE, Nebojša Nešovanović, objasnio je da rast cena nekretnina ipak nema veze sa dolaskom Rusa, već isključivo sa inflacijom.

– Privreda je dobro poslovala i dosta ljudi je akumuliralo kapital. Želeli su da ga sačuvaju od inflacije i ulagali su u nekretnine, jer kod nas nema mnogo alternativa za ulaganje. Rusi ne kupuju toliko, oni uglavnom rentiraju stanove, a na tržištu nekretnina, koje je igralište za bogate, kupuju se stanovi da bi se zaradilo, rekao je Nešovanović i dodao da cene stanova podižu oni koji ih kupuju kešom. Takvih je najviše, jer prema podacima Republičkog geodetskog zavoda samo se 28% stanova kupi na kredit, piše Standard.rs.

Nešovanović prognozira da će cene nekretnina i dalje rasti, ali da će se tržište usporiti.

Rusi u Srbiju, Srbi na Mediteran

Dok pretražujete oglase za kupovinu stanova tu i tamo “iskoče” neki koji vas nateraju da se zapitate “ko je ovde lud?” Setimo se tako priče o betonskoj kući u Veterniku koja se prodaje za čak 360.000 evra, dok neki tamo Španac za luksuznu vilu potražuje 240.000. Isto tako nedovršena kuća u Grockoj prodaje se za 200.000 evra.

E pa takvih je nelogičnosti pregršt, a mi vam izdvajamo samo nekoliko primera onoga što bismo danas mogli da nazovemo dobrim ulaganjem. I to na Mediteranu. Krenimo od leti omiljene destinacije u Srba.

Mit o Srbima u Grčkoj

Setimo se da je početkom oktobra na društvenoj mreži Fejsbuk osvanuo oglas o prodaji trosobnog stana u centru Soluna za 82.000 evra. Stan od 107 kvadrata nalazi se u zgradi iz 1986. i u dobrom je stanju, a odmah po oglašavanju je, kako su tada rekli predstavnici agencije Dimov real estate, bilo troje zainteresovanih kupaca iz Srbije.

Kako i ne bi, kada bi, umesto 766 evra koliko bi dali za kvadrat u Solunu, u Novom Sadu, na primer, za kvadrat u starogradnji morali da izdvoje od 1.500 do 2.000 evra, prema poslednjim podacima o kretanju cena na tržištu.

O Beogradu da i ne govorimo. Najviša cena po kvadratu u starogradnji, u beogradskoj opštini Stari grad, bila je 4.902 evra, dok je najskuplji kvadrat stana u Srbiji u prvih šest meseci ove godine prodat na lokaciji Beograd na vodi za čak 9.545 evra.

Procedure se u Grčkoj, kažu agenti za prodaju stanova, ne razlikuju umnogome od onih koje važe za domaće stanovništvo, a neki prosek cene je od 1.350 do 2.000 evra po kvadratu.

Samo prošle godine, podsetimo, na Halkidikiju je prodato više od 15.000 nekretnina.

Minimalac u Srbiji, kvadrat na Sardiniji

U Italiji su, sa druge strane, prema rečima agenata za nekretnine, procedure za kupovinu komplikovanije, ali je, uprkos tome, nedavno među našim sugrađanima vladala pomama za kupovinom nekretnina u toj zemlji, naročito u Trstu.

Ponude deluju i više nego vredne birokratskih muka.

Recimo, u naselju Palaja u Toskani, unutar istorijskog centra, vlasnici prodaju “u zelenilo ušuškanu” vilu od 235 kvadrata za 115.000 evra.

Pet spavaćih soba, dva kupatila, garderober, dnevna, kuhinja, podrum, prostrana terasa sa panoramskim pogledom koji “puca” čak do mora i Apenina za neverovatnih 490 evra po kvadratu.

Uz sve renoviranje koje taj objekat zahteva i dalje deluje kao sjajna ponuda, toliko sjajna da pomislite da je niste dobro razumeli.

Još je jedna slična u toj zemlji ljubavi i vina. U naselju Ozkiri na Sardiniji na prodaju je istorijska zgrada sagrađena krajem 19. veka (1892).

Nekada su je koristili karabinjeri, a onda je 1950. pretvorena u internat i koristile su je monahinje kako bi deci predavale veronauku.

Monahinje su 1980. napustile školu, a taj objekat se našao na oglasima. Za 130.000 evra vaših može biti 330 kvadrata prostora za stanovanje, 90 kvadrata terase, toliko kvadrata magacinskog prostora i 400 kvadratnih metara bašte.

To bi značilo da se kvadrat stana na Sardiniji može priuštiti za malo više od jednog minimalca u Srbiji. Idealno za izgradnju smeštajnog objekta ili butik hotela.

Zemlja fada i jeftinih kuća

Na istoku Portugalije u mestu Kastelo Branko na oglasima se našla kuća od 95 kvadrata, po ceni od neverovatnih 19.920 evra.

Ne znamo je li Dejan Tiago Stanković dobio svojevremeno ponudu poput ove, ali portugalska kamena kućica na dva sprata, koja je pogodna za sve traženije lokalne smeštaje i koja, doduše, zahteva renoviranje, deluje kao prilika koju ne treba odbiti.

Ne oklevajte ni sa Španijom

Jedna kuća od 100 kvadrata u opštini Surija u Kataloniji ima tri sprata, tri spavće sobe, kupatilo, skladište, kuhinju, prostran i svetao dnevni boravak, garažu i 60 kvadrata placa pride.

Prodavci kažu idealna za porodicu sa decom. Nalazi se u mirnom delu centra, sa svim uslugama na dohvat ruke, blizu autobuske i železničke stanice.

Prodaje se nenameštena i potrebna joj je kompletna adaptacija, ali šta je renoviranje i opremanje, spram takve površine, spratnosti i rasporeda za koje vlasnici traže svega 69.000 evra.

Ako biste pak ostavili sve za sobom i otišli u zemlju sunca i osmeha da se bavite, na primer, ugostiteljskim poslom – i tu je ponuda fantastična.

U mestu Begues na katalonskoj obali jedan bar-restoran od 80 kvadrata može biti vaš za svega 76.000 evra. Ukoliko ste zainteresovani, kažu vlasnici, ne oklevajte, jer uz prostor dobijate i sav inventar.

Pa vi sad procenite je li bolje čekati da cene kvadrata u Srbiji prestanu da rastu ili se raspitati šta vam je od dokumentacije potrebno za kupovinu nekretnine tamo negde uz more, među maslinjacima i vinogradima.

Nekretnine u Srbiji: Gde su najskuplji kvadrati?

Čitajte Luftiku na Google vestima

Sandra Žigić

Lingvistkinja bačena u novinarsku vatru. Zaljubljenica u umetnost, mediteranske gradiće i kulinarstvo. Reči i začine biram pažljivo

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

67 Shares
Share via
Copy link