Svet

Finska saobraćajne kazne određuje spram visine plate, bogati plaćaju i po 100.000€

top-finland-fines-top
Foto: Janne Nousiainen | AFP | Getty Images

Možda je socijalna jednakost utopija, ali ravnopravnost građana je nešto što svakako može biti izvodljivo uz samo malo političke volje i kreativnosti.

Finska država u mnogo čemu ide i izlazi u susret svojim građanima, tražeći način da im olakša i omogući dostojanstven život, istovremeno se trudeći da negativne posledice kapitalizma obuzda i ne dozvoli im da destruktivno utiču na ideju socijalne pravde.

Koliko puta ste čuli poređenje: Abramoviču ili Ilonu Masku je milion dolara kao meni 10 ili 100 dinara.

Pa izgleda da se neko u Finskoj dosetio ili prisetio ovoga te se saobraćajni prekršaji u ovoj zemlji obračunavaju i variraju u odnosu na lični dohodak državljanina koji je prekršaj skrivio.

Tako se dešava da neko sa manjom platom, čiji se prosek obračunava na kraju godine, plaća svoju kaznu 400 evra, dok finski milioneri za isti prekršaj mogu platiti kaznu od čak 100 hiljada evra. Naročito se ovakve kazne odnose na prekoračenje dozvoljene brzine.

finland-progressive-speeding-tickets-fines-4-5dea50c3211c3__700
Foto: Kevin Galens

Neko bi rekao da ovo nije jednakost pred zakonom, međutim ne treba smetnuti sa uma da uticaj i dejstvo te kaznene mere ne može biti ista za milionera i siromašnijeg građanina ukoliko obojica plaćaju na primer 400 evra.

Nekome je 400 evra apsolutno nebitna stavka, dok će neko ostatak meseca biti možda gladan i bos jer neće imati dovoljno da se prehrani do sledećeg priliva novčanih sredstava.

Svakako da će milioner osetiti kaznu od 100 hiljada evra i da će cilj da se prekršaj ne ponavlja biti ispunjen. Na ovaj način, čini se, sprečava se bahato ponašanje i izdvajanje bogatih van domašaja zakona.

Zakona se jednako moraju pribojavati i bogati i siromašni, a ovo se čini kao zanimljivo rešenje. Na Balkanu, svi znamo, to odavno nije slučaj.

Kako se vama čini ovaj sistem kažnjavanja i naplate?

Mlada finska premijerka predlaže da se radi 4 dana sedmično po 6 sati

Čitajte Luftiku na Google vestima

Antonije Kosanović

Traži smisao u vreme besmisla, rečima potkradajući emocije.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

86 Shares
Share via
Copy link