Magazin Svet

Srpski petao Valter postao zvanični ambasador Hitlerovog rodnog grada (FOTO)

Branau petao
Foto: Tanjug/Braunau Sekretarijat za kulturu/Zoran Šijaković

U rodnom mestu jednog od najvećih zločinaca koje je svet video, Adolfa Hitlera, svečano je postavljena skulptura srpskom petlu, kojeg je sa ratišta doneo jedan nemački vojnik.

Priča je dospela u javnost, jer je u lokalnim novinama o prijateljstvu između srpskog pevca i nemačkog vojnika pisao novinar Valter Gajiring, pa je po njemu petao nazvan Valter.

Skulptura je svečano otkrivena na mostu preko reke In, kod gradića Branau, lociranom na granici Austrije i Nemačke, u kojem je Hitler rođen.

Tako će od sada srpski petao dugopevac krasiti taj most, jer je na njemu stradao. Naime, njega je sa ratišta doneo nemački vojnik, a nemački carinici su mu 1918. godine na tom mestu odrubili glavu.

Valter će postati ambasador Branaua

Skulptura je svečano otkrila poslanica Evropskog parlamenta Angelika Vinzig u petak, a priču o pevcu Valteru nemački novinar Gajiring je objavio 29. juna 1918. godine, na naslovnoj strani lokalnih novina. Sada je ona ponovo dospela u javnost.

Svečanosti na mostu preko reke In prisustvali su brojni austrijskih zvaničnici, ambasador Srbije Nebojša Rodić, a informacije o ovom događaju za Tanjug je preneo inicijator projekta Zorana Šijakovića, lokalni sekretar za kulturu koga su salcburški mediji uvrstili u 100 najpopularnijih sugrađana, a Vlada Gornje Austrije odlikovala za stvaralački rad.

Petao Valter skulptura
Foto: Tanjug/Braunau Sekretarijat za kulturu/Zoran Šijaković

Uz petla koji je postavljen na ogradi mosta preko reke In napravljen je, kako kaže Šijaković i jedan manji, takođe rad Kristine Persajs.

On je trenutno je u Muzeju i biće ambasador koji će Braunau povezivati sa drugim gradovima širom Evope, sa sličnim legendama, rekao je on, preneo je Tanjug.

– Dobili smo poziv za Brisel, a prvo idemo u Bremen koga krasi i skulptura magarca, mačke i petla – junaka iz bajke Bremenski svirači braće Grim. Biće to povod i za bratimljenje srpskog i petla braće Grim, koje će se iskoristiti za jačanje veza u oblasti privrede, kulture … – rekao je Šijaković.

Na svečanosti je, kako kaže, premijerno izvedeno i delo “Fantazija o petlu” Vilfrida Šarfa kompozitora koji je nastupao i na novogodišnjem koncertu Bečke filharmoniije.

Petlom pokušavaju da skinu Hitlerovu stigmu sa gradića

Šijaković, koji je rođen u Novom Sadu, kaže i da je Braunau kao Hitlerovo rodno mesto stigmatozovano i da se zbog toga svi trude da doprinesu da izađe iz takvog nepopularnog imidža.

Sa našim petlom to će sigurno uspeti, kaže Šijaković koji je i osnivač Udruženja Danica čiji je ansambl jedan od retkih interpretatora srpske izvorne narodne i starogradske muzike u Austriji.

U priči o važnosti petla, podseća i na to da su mnoge životinje bile junaci Prvog svetskog rata, a neke su imale i manje zvaničnu ali ključnu ulogu za moral vojnika u rovovima, podstičući ih da razmišljaju o normalnom životu i danima kakve će ponovo živeti.

Izvor: Telegraf

Nacistički saradnici dobijaju spomenik na Limanu 4, Grad gluv za apele građana

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

10 Shares
Share via
Copy link