Magazin

EU osuđuje Srbiju za izvoz oružja: Bićete odgovorni za zločine

decak-mjanmar
Dečak s puškom/Printscreen/BBC

Godinu dana nakon državnog udara u Mjanmaru, Evropski parlament pripremio je rezoluciju o toj državi u kojoj se osuđuje nasilna promena vlasti, kršenje ljudskih prava, politička hapšenja i gušenje demokratije.

U Rezoluciji EP, o kojoj će sutra raspravljati evroposlanici, predloženo je da se osudi i Srbija, koja, kako se navodi u dokumentu, zajedno sa Rusijom i Kinom izvozi oružje u tu azijsku državu.

U predlogu Rezolucije, u koju je uvid imao portal Nova.rs, navodi se da je Evropski parlament u brojnim prilikama izrazio svoju osudu kršenja ljudskih prava i sistematskih i rasprostranjenih napada na populaciju Rohinja u Mjanmaru.

Oni ističu da vojna hunta odbija da ozbiljno istraži kršenja ljudskih prava Rohinja, kao i da odbija da pozove počinioce na odgovornost.

Uz to, EP zamera i zbog činjenice da su najviše vojne ličnosti, koje su nadgledale napade, ostale na svojim funkcijama i to što vlast u Majnmaru odbija da sarađuje sa mehanizmima UN.

U tekstu Rezolucije, posebno se osuđuje Srbija zbog izvoza raketa i artiljerije vojsci u Mjanmaru. Uz našu zemlju, u Rezoluciji EP se pominju Kina i Rusija.

“EP oštro osuđuje snabdevanje Tatmadau (vojske u Mjanmaru prim.aut.) naoružanjem i vojnom opremom od strane Кine, Rusije i Srbije. Naglašavamo da su zemlje poput Кine, Rusije i Srbije, koje isporučuju oružje mjanmarskoj hunti, direktno odgovorne za zločine počinjene ovim oružjem”, navodi se u tekstu.

rezolucija-eu
Foto: EP

U dokumentu se navodi da Evropski parlament žali zbog toga što Savet bezbednosti UN nije raspravljao o nacrtu rezolucije o Mjanmaru i poziva države članice da pojačaju pritisak na SB UN u cilju postizanja jedinstva u usvajanju sankcija, koje bi podrazumevale zabranu putovanja i

zamrzavanje imovine rukovodstva hunte i vojnih predstavnika, kao i uvođenje globalnog sveobuhvatnog embarga na oružje Mjanmaru.

To bi, kako se navodi u Rezoluciji, podrazumevalo obustavljanje svake direktne i indirektne isporuke, prodaju ili prenos oružja i proizvoda dvostruke namene, municije i druge vojne i bezbednosne opreme.

EP u dokumentu poziva države članice i pridružene zemlje da podrže embargo na direktnu i indirektnu nabavku, prodaju i transfer, uključujući tranzit, isporuku oružja, municije i druge vrste opreme i naglašava potrebu za daljom istragom situacije od strane Međunarodnog krivičnog suda.

Mjanmarska vojska 1. februara 2021. izvršila je puč i uhapsila tadašnju liderku Aung San Su Ći. Ona je optužena za korupciju, pobunu i izbornu prevaru, a nedavno je osuđena na četiri godine zatvora.

Vojna hunta je tada krenula u progon desetine pripadnika uticajnih grupa, zabavljača, umetnika i muzičara koji ne podržavaju vojne vlasti. U međuvremenu je ubijeno oko 600 civila i uhapšeno oko 3.000 ljudi na protetsima koji su izbili nakon što je hunta preuzela vlast.

Puč u Mjanmaru doveo je i do humanitarne katastrofe, ocenile su Ujedinjene Nacije, obzirom da je najmanje četvrtina stanovništva najmanje države u Mjanmaru – Kaja napustla je svoje domove zbog borbe sa vojnom huntom.

mjanmar
Printscreen/BBC

Upravo je to razlog zbog čega će se pred poslanicima Evropskog parlamenta sutra naći predlog rezolucije, čiji je sadržaj, kako saznaju mediji, usaglašen sa svim poslaničkim grupama.

U uvodnom delu Rezolucije, navodi se da EP oštro osuđuje nasilnu i nelegitimnu vladavinu vojne hunte u Mjanmaru, koja, kako se navodi, pokušava da preokrene snažnu privrženost naroda Mjanmara demokratiji.

“Vladavina se zasniva na nezakonitom puču protiv civilne vlade, a taj puč je rezultirao alarmantnom humanitarnom situacijom i krizom ljudskih prava u zemlji. EP poziva vojnu huntu da odmah i bezuslovno oslobodi sve političke lidere, aktiviste civilnog društva i sve one koji su pritvoreni ili zatvoreni isključivo zbog mirnog ostvarivanja svojih ljudskih prava. Istovremeno, pozivamo na hitan prekid nezakonitog vanrednog stanja, obnovu civilne vlade, ponovno uspostavljanje puta ka demokratiji i brzo otvaranje parlamenta uz učešće svih izabranih predstavnika”, navodi se, između ostalog, u dokumentu do kog je došao portal Nova.rs.

Srbija izvezla 5 miliona u oružju u Mjanmar tokom puča 2021. godine

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

180 Shares
180 Shares
Share via
Copy link