Magazin

Otac Nebojše Glogovca o poslednjem danu svoga sina: “Smejao se, a onda mu je pozlilo”

glogovac otac i sin
Printscreen Collage

Karcinom u velikoj meri izjeda naše društvo. Odlaze naši bliski i voljeni, u mukama napuštaju ovaj život, a mnogi stručni ljudi smatraju da su sve te tragedije u velikoj meri uzročno-posledično neodvojive od bombardovanja 1999. godine.

O tome se bojažljivo govori, gotovo da je zabranjena tema na većini televizija i informativnih programa, a za to vreme nikada prežaljeni kao na traci odlaze sa one strane da sačekaju i nas, za sada preživele.

Među onima koji su ostavili dubok trag u našim životima, a koje nismo imali prilike lično da upoznamo svakako je i naš veliki glumac kojeg je karcinom pluća odneo brzinom svetlosti.

Prošlo je pet godina od smrti Nebojše Glogovca, a njegov otac protojerej-stavrofor Milovan Glogovac govorio je o bolesti od koje je njegov sin preminuo.

Nebojša Glogovac je preminuo od teškog oblika karcinoma pluća za koji je saznao u decembru 2017. godine.

Milovan Glogovac učestvovao je u dokumentarnom filmu “kRAK manje”, prvim u Srbiji čiji je cilj da pokaže svu težinu borbe pacijenata sa rakom pluća, i tu govorio oboljenju koje mu je odnelo sina.

– Noge su mu bile dosta natečene. Stomak je bio natečen. To je bila metastaza na jetri, tako da je i jetra bila ogromna. Primio je taj dan, to je bio četvrtak, primio je drugu terapiju. I oporavio se oko 7-8 sati uveče. Šalio se sa ženom.

Supruga je bila stalno pored njega. Ja sam bio to popodne i otišao sam kući, a ona je ostala. Šalili su se nešto i negde oko dva sata samo mu je pozlilo. Došla je lekarka koja je bila dežurna. Pokušala je reanimaciju, međutim nije uspelo.

Upokojio se – ispričao je Milovan Glogovac.

Istakao je da nikad ne treba gubiti snagu za borbu, što je presudno kako bi se pobedila zloćudna bolest.

– Moja poruka je da ne gube nadu, veru ni ljubav, nego da sve to povećaju… I borbu za svaki dan svog života i da pre svega slušaju lekare. Bog voli svakog čoveka na svoj način i nikoga nije zaboravio. Neka se mole, Bog će pomoći na pravi način. Dok žižak gori, što kaže naš narod, treba se boriti do poslednje snage i daha da se očuva žižak života.

Zamolio je sve samosvesne da preventivno vode računa o zdravlju i da ne zanemaruju određene simptome.

– Da bismo očuvali zdravlje, mora da postoji preventiva, način života. Da vodimo računa o tome da držimo tu ravnotežu između duhovnog i fizičkog života, tela i duše. Ta ravnoteža je neophodna u našim životima. Znam da je pušenje, kada su u pitanju pluća, glavni okidač.

Ponosan je što je njegov sin ostavio trag, naročito kod mlađih naraštaja.

– Nebojša… Ostavio je određeni trag na mlade ljude i često sretnem one koji ponavljaju njegove rečenice koje je on izgovarao u filmovima, intervjuima, u društvu… Nije mu tih 49 godina ostalo bez utisaka, bez nekog traga. To je dobro… Svaki čovek mora o tome da vodi računa – kazao je otac Milovan.

Prerana smrt

Glogovac je preminuo u Beogradu u 48. godini, 2018. godine nakon borbe sa teškim oblikom karcinoma pluća.

Za bolest je saznao kada je potražio pomoć u jednoj nemačkoj klinici, gde se analize rade pet dana, ali mu je već trećeg saopšteno da neće moći da se izleči.

Inače, on je glumačku karijeru započeo u Ateljeu mladih u Pančevu, a bio je član Dečje dramske grupe Radio-televizije Srbije

Jugoslovensko dramsko pozorište mu je 1996. dalo stipendiju, a dobio je i ulogu u Ateljeu 212 i to u predstavi Velika pljačka Dejana Mijača.

Glogovac je od detinjstva imao sklonosti ka glumi, a još kao dete se pojavio u TV seriji Priče iz Nepričave.

Prvu ulogu na filmu dobio je 1993. u filmu Rekvijem za jedan san i to u glavnoj ulozi, a posle i u drami Raj Petra Zeca, gde je takođe bio jedan od glavnih glumaca.

Jedna od značajnijih uloga je bila i u filmu reditelja Gorčina Stojanovića “Ubistvo s predumišljajem” a značajne uloge su se nizale i u ostvarenjima “Bure baruta”, “Nebeska udica”, “Kad porastem biću Kengur”, “Klopka”, “Hadersfild”, “Žena sa slomljenim nosem”, “Branio sam Mladu Bosnu”, “Krugovi”, “Ravna gora” i “Ustav Republike Hrvatske”.

Među mnogobrojnim nagradama koje je imao izdvajaju se Sterijina nagrada, Car Konstantin u Nišu i Zlatna arena u Puli za najbolju mušku ulogu.

Film o težini borbe pacijenata sa rakom pluća

Dokumentarni film “kRAK manje” je prvi takvog tipa u Srbiji i prikazuje svu težinu borbe pacijenata sa rakom pluća. Osim brojnih intervjua pacijenata, članova porodica, lekara, film šalje poruku da je potrebno da se menja svest među ljudima i da ubrzano moramo da ispravljamo surovu statistiku.

U filmu učestvuje Olja Ćorović iz Udruženja za borbu protiv raka pluća “Punim Plućima” čiji su suprug i otac preminuli od ove bolesti, Đurđina Jovanović i Miroslav Špoljarić, pacijenti oboleli od raka pluća, a govore i protojerej-stavrofor Milovan Glogovac, čiji su brat, ali i sin, proslavljeni glumac Nebojše Glogovac, preminuli od raka pluća.

Učesnici filma su i dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije, kao i dr Goran Stojanović, rukovodilac Klinike za plućnu onkologiju, Institut za plućne bolesti Vojvodina u Sremskoj Kamenici.

Izvor: 24sedam.rs

Milica Glogovac: Bila bih srećna da ćerki kažem ovo je ulica koja nosi ime tvog tate

Čitajte Luftiku na Google vestima

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

174 Shares
174 Shares
Share via
Copy link