Magazin

Upitnik za roditelje beogradskih osnovaca podigao pravu buru u čaši vode

branko radičević škola
Printscreen

Roditelji đaka koji pohađaju Osnovnu školu „Branko Radičević“ na Novom Beogradu negodovali su jer im je rukovodstvo škole poslalo anketu sa pitanjem da li su zainteresovani da se u ovoj obrazovnoj ustanovi uvede privatno obezbeđenje. Svoje nezadovoljstvo podelili su i putem društvenih mreža, a problem je ispao zbog rečenice u upitu da će „ukupan iznos na godišnjem nivou biti određen posle otvaranja javne nabavke“.

Roditelji su ovaj odeljak protumačili kao potpisivanje saglasnosti na blanko iznos troškova obezbeđenja, bez unapred određene cene koliko bi jedna takva usluga i koštala.

Da je reč o nesporazumu tvrdi direktorka ove osnovne škole koja objašnjava da je zapravo reč o proceduri kojom bi se odredio tačan broj roditelja zainteresovanih za ovu uslugu, te da se na osnovu tog broja onda raspisuje konkurs za javnu nabavku.

–  I onda se preračunava koliko je to sati i koliko bi to koštalo po roditelju. Prošle godine nismo raspisivali zbog korone, bio je onaj kombinovani model. Inače su nam kod vrata stajali nastavnici koji nisu imali pun fond časova kao ispomoć, imali smo one viškove, drugačije smo se organizovali, nije bilo toliko ni ulaska ni izlaska. Prošla godina je bila izuzetak – objašnjava direktorka Suzana Lipić.

Savet roditelja održao je dve sednice, kaže direktorka. Na prvoj je donet zaključak da je obezbeđenje nepotrebno, dok se ostali roditelji po odeljenskim savetima nisu pobunili protiv ovakvog zaključka.

 Rekli da je to ipak potrebno školi i onda se više od 90 odsto roditelja izjasnilo da je obezbeđenje ipak potrebno. Međutim, nema efekta kad se to tako napiše ‘jesam’, ‘nisam’, pa nemamo konkretnu informaciju koliko je tačno roditelja zainteresovano da učestvuje u tome. Mi nemamo mogućnosti da bismo tako nešto realizovali odvajanjem od materijalnih troškova – kaže direktorka, što potvrđuje i član 108 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja kojim se napominje da ustanova i Savet roditelja odlučuju da li će uposliti privatno obezbeđenje, jer država finansijski ne stoji iza takve odluke.

Direktorka napominje da je isti listić godinama u protokolu i da nema ni govora o nekakvom pokušaju mahinacije rukovodstva škole.

– Taman posla da se nešto radi mimo njih. Pa je ova anketa bila u smislu da vidimo ko je zainteresovan da uopšte u tome učestvuje. Ovaj listić je tipski koji se godinama šalje roditeljima da se izjasne, to nije primoravanje. Imali smo i dogovor, ko ima dva deteta u istom delu zgrade, plaća za jedno dete. Pošto mi imamo dve zgrade. velika smo škola, imamo 1.400 đaka, trebala bi nam dva izvršitelja, koja bi radila od 8 do 20, pa na osnovu procene da bi oko 800 roditelja bilo zainteresovano, cena bi bila 1.500 dinara. A verovatno i manje jer je prošao septembar i polovina oktobra u tom njihovom izjašnjavanju. A da bi uopšte mogli da ga raspišemo mi moramo da znamo u kom vremenskom intervalu i kolika nam je potreba i koliko je roditelja zainteresovano da učestvuje da bi mogli da raspodelimo tu sumu – navodi direktorka, a prenosi telegraf.rs.

Ona dodaje da škola poseduje četiri izdvojena računa, za plate, materijalne troškove, za sopstvene prihode ukoliko ih ima, ali i za transakcije svih sredstava u kojima učestvuju i roditelji kao finansijeri – ekskurzije, časovi u prirodi, ishrana dece, pomenuto obezbeđenje…

– Nema para dovoljno na tom računu, to su strogo namenska sredstva. Ako mi sklopimo ugovor, a nemamo mogućnost da finansiramo, onda smo u problemu kao škola. Zato moramo tačno da izračunamo koliko bi to bilo. Ja kad sam došla 2019. godine, bio je problem, imali smo razliku oko 40.000 dinara, pa smo to morali da rešavamo i odvajamo iz sopstvenih sredstava – zaključuje direktorka raspravu o buri koja se podigla u Osnovnoj školi “Branko Radičević”.

Šta traži privatno obezbeđenje u vozilima GSP?

86 Shares
Share via
Copy link