Magazin Novi Sad

Novi Sad zabranio upotrebu plastičnih kesa, ali da li je biorazgradiva plastika rešenje

Odluka kojom se i u Novom Sadu zabranjuje upotreba plastičnih kesa na prodajnim i uslužnim mestima stupila je na snagu prvog dana ove godine, a inspekcija i dalje ne ide u kontrolu i potencijalno kažnjavanje prekršioca.

Ovom odlukom, koja je doneta još 2019. godine, u promet se stavljaju isključivo plastične biorazgradive kese, a zabrana se odnosi na sve veleprodaje i maloprodaje u gradu, kao i novosadske pijace.

Kazne za one koji budu kršili zakon iznose 150.000 za pravna i 25.000 dinara za odgovorno lice koje na prodajnom mestu koristi nerazgradive plastične kese. Oni koji se zateknu u trenutku prekršaja snosiće troškove i to u iznosu od 75.000 za preduzetnika i 25.000 za fizičko lice.

Za sada inspektori za zaštitu životne sredine obilaze prodajne i uslužne objekte sa ciljem upoznavanja preduzetnika sa odredbama odluke, kažu iz gradske uprave za komunalne poslove.

Ova odluka o primeni isključivo biorazgradivih plastičnih kesa biće otežano primenjiva za male samostalne radnje, lokalne trafike i druge objekte koji nisu deo nekog većeg korporativnog lanca.

Događali su se slučajevi u kojima su privrednici stavljali lažne pečate o biorazgradivosti na obične plastične kese, piše 021. U Beogradu se i dalje mogu naći male trgovinske radnje koje koriste zabranjene odnosno jednokratne plastične kese.

Biorazgradive kese nisu bezopasne

„Ove kese ostavljaju tragove mikroplastike i toga veliki broj građana nije svestan“, kaže za 021 predsednik udruženja Inženjera zaštite životne sredine Igor Jezdimirović.

On veruje da je cela priča otišla u pogrešnom smeru jer je odluka o biorazgradivim plastičnim kesama doneta u jednom naletu zabrane plastičnih kesa. Mišljenja je da bi mnogo više trebalo raditi na potpunom izbacivanju jednokratnih plastičnih kesa iz upotrebe jer su najgori izbor za životnu sredinu.

Smatra da je koronavirus otežao to smanjenje upotrebe plastične ambalaže jer se ljudi odlučuju za potrošne materijale kako ne bi rizikovali kontakt sa virusom preko raznih površina, pa tako i papirnih kesa za samoposlugu.

Kanađani će do kraja 2021. zabraniti plastične kese, slamke i štapiće

Čitajte Luftiku na Google vestima

Tamara Obradović

Običan konzument društvenih mreža, američke literature i pomfrita.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

38 Shares
Share via
Copy link