Magazin Srbija

Za 5 dana u Italiji 42.000 dinara, roditelji dižu kredite da maturante pošalju na ekskurziju

Đačka ekskurzija
FOTO: PETAR DIMITRIJEVIĆ / RAS SRBIJA

Maturanti širom Srbije raduju se oktobru, pošto je to mesec kada se tradicionalno organizuju ekskurzije učenika završnih razreda srednjih škola, ali većina roditelja ne deli njihov entuzijazam, posebno kad bace pogled na paučinu u novčaniku.

Talas sveopšteg poskupljenja nije zaobišao ni cene đačkih ekskurzija, koje su u odnosu na vreme pre pandemije porasle za neverovatnih 20 odsto.

Brojni roditelji primorani da podignu kredit

Od ove godine đacima će, pored brojnih destinacija u Srbiji, biti omogućeno i putovanje u inostranstvo, pošto je nakon poboljšanja epidemiološke situacije, Ministarstvo prosvete dalo dozvolu za prelazak granice.

Bez obzira za koju se varijantu odluče, đački izleti će predstavljati stravičan udar na kućni budžet, jer je, na primer, za trodnevnu ekskurziju po istočnoj Srbiji potrebno izdvojiti 15.900, dok četiri dana na Zlatiboru koštaju 23.900 dinara.

Šestodnevna ekskurzija u Grčkoj olakšaće roditeljski džep za 35.900 dinara, dok petodnevna tura po italijanskim gradovima košta preko 42.000 dinara, piše Kurir.

Kada se na sve to doda i džeparac treba obezbediti, jasno je da će mnogi roditelji biti primorani da podignu kredit, kako bi mogli svojoj deci da priušte nezaboravno iskustvo koje je deo odrastanja.

Ekskurzije postale svojevrstan biznis

Aleksandar Seničić, direktor Jute, objasnio je da su ekskurzije izuzetno skupe zbog svih preduslova koji moraju da se ispune za ovakvu vrstu putovanja, dok Aleksandar Markov iz Foruma beogradskih gimnazija ukazuje na sve što mora da bude uključeno u konačnu cenu ekskurzije, a u standardni letnji aranžman ne.

– Narod poredi ekskurzije sa letovanjem u Grčkoj, pa upoređuju cene, ekskurzije najčešće uključuju pun pansion, kada govorimo o inostranstvu to je najčešće polupansion, pa treba uračunati i ulaznice za razne lokalitete, i to košta – navodi on za TV Prva.

Markov konstatuje da cene jesu visoke, ali da je to zbog toga što su ekskurzije postale svojevrstan biznis, te da će kada im bude vraćena edukativna svrha, možda biti niže, prenosi Nova.

Osim toga, deca biraju ekskluzivne lokacije, smatra Markov i dodaje da nije neophodno ići na Zlatibor, koji važi za paprenu destinaciju.

Skuplji prevoz, cene hotela, ulaznice za muzeje…

I Seničić primećuje da se stalno dobijaju upiti za što boljim hotelima, dok ranije nijednog učenika nije bilo briga u kakvom je hotelu.

Prevoz autobusom je za 30 odsto skuplji, prvenstveno zbog poskupljenja goriva. Cene rada su povećane, odnosno dnevnice vozača.

Pored toga, više su cene tehničkog pregleda, koji je obavezan pre realizacije putovanja, a i skočila je cena registracije, guma, rezervnih delova, pa je razumljivo i poskupljenje ekskurzija, navodi B92.

Hoteli u Republici Srpskoj povećali su cenu za oko 20 do 25 odsto, u Italiji i Španiji za 15 do 20 odsto, dok je u Grčkoj i Makedoniji zabeležen manji skok – od 10 do 15 odsto.

Dnevnice vodiča su povećane, kao i ulaznice za muzeje i arheološke lokalitete, brodove, drugim rečima – sve je drastično poskupelo.

Izvori: Nova, Kurir, B92

Aleksa je tražio posao da mu majka ne podiže kredit za ekskurziju

Čitajte Luftiku na Google vestima

143 Shares
143 Shares
Share via
Copy link