Magazin

Kako pronaći posao u međunarodnoj kompaniji?

posao u međunarodnoj kompaniji

Traženje posla u međunarodnoj kompaniji može biti izazovan proces, ali i prilika koja može otvoriti vrata ka novim kulturama, iskustvima i profesionalnom razvoju. A i vrlo često je mnogo bolje plaćeno od rada u domaćim kompanijama, neovisno od industrije ili niše u kojoj poslujete.

Na primer, kreiranje pisanog sadržaja je često i više nego duplo bolje plaćeno ako radite za na primer Skandinavce ili Britance.

A sad, bez obzira na to da li tražite posao u inostranstvu ili u svojoj zemlji za firmu koja posluje globalno, postoji nekoliko ključnih koraka koji vam mogu pomoći da dođete do željene pozicije.

1. Pripremite profesionalan CV i motivaciono pismo

Priprema CV-a je ključna kada aplicirate za posao u međunarodnoj kompaniji. U ovoj fazi, važno je prilagoditi svoj CV i motivaciono pismo kako biste zadovoljili standarde međunarodnog tržišta rada. U nekim slučajevima, to znači da morate prevesti svoje dokumente na jezik kompanije u kojoj konkurišete. Ako aplicirate za posao u multinacionalnim firmama, ponekad je dovoljno da vaš CV bude na engleskom jeziku.

Pored prevoda, vaš CV mora biti koncizan i prilagođen poziciji na koju se prijavljujete. Usredsredite se na relevantno iskustvo, veštine i projekte koje ste realizovali, a koje mogu biti zanimljivi poslodavcu iz međunarodne kompanije.

Ukoliko želite da vam se napravi cv brzo i lako, preporučujemo da to uradite onlajn i preko proverenih platformi kako biste se pridržavali pravilnih formata i standarda koji su očekivani na globalnom tržištu. Takođe, u motivacionom pismu naglasite svoju spremnost na rad u međunarodnom okruženju i pokažite interesovanje za kulturu kompanije.

2. Istražite tržište i kompanije

Prvi korak u tome da nađete posao u medjunarodnim organizacijama jeste detaljno istraživanje tržišta rada. Potrudite se da identifikujete koje kompanije posluju na međunarodnom nivou i koje vrste poslova nude. Možete početi sa istraživanjem različitih industrija koje su globalno povezane, kao što su tehnologija, finansije, marketing ili logistika.

Pored toga, proverite koji sektori imaju najveću potražnju za stranim radnicima. Na primer, mnoge IT kompanije redovno traže međunarodne stručnjake jer im je potrebno znanje iz različitih delova sveta da bi ostale konkurentne.

Važno je da se upoznate sa kompanijama koje imaju dobru reputaciju kada je reč o multikulturalnom okruženju, radnim uslovima i prilici za napredovanje. Ova istraživanja možete obaviti putem različitih sajtova za zapošljavanje, ali i društvenih mreža poput LinkedIna, gde možete pratiti aktivnosti i oglase za posao kompanija koje vas interesuju.

3. Unapredite jezičke veštine

Rad u međunarodnoj kompaniji gotovo uvek zahteva znanje više jezika, a engleski je često osnovni jezik poslovanja u takvim okruženjima. Ukoliko već niste sigurni u svoje jezičke veštine, posebno engleski, bilo bi dobro da pohađate kurs ili dobijete odgovarajuću sertifikaciju.

Pored engleskog, poznavanje dodatnih jezika poput španskog, francuskog ili nemačkog može biti značajna prednost prilikom konkurisanja za posao u medjunarodnim organizacijama.

Ako već radite na usavršavanju jezika, nemojte zaboraviti i na poslovni vokabular i terminologiju specifičnu za industriju u kojoj tražite posao. Ovo može biti ključan faktor prilikom intervjuisanja, jer će poslodavci ceniti kandidata koji tečno komunicira i ima jasan uvid u poslovne procese.

4. Koristite mreže kontakata i preporuke

Umrežavanje je jedan od najefikasnijih načina da se pronađe posao u medjunarodnim organizacijama. Aktivirajte svoje kontakte, kako lične tako i profesionalne, i obavestite ih da ste u potrazi za poslom. Često ljudi iz vašeg neposrednog okruženja mogu biti odličan izvor informacija o potencijalnim prilikama u međunarodnim firmama.

Prijavljivanje na različite događaje poput konferencija, seminara ili sajmova zapošljavanja može biti odličan način da proširite mrežu kontakata. Na ovakvim događajima možete upoznati potencijalne poslodavce ili kolege koji već rade u međunarodnim kompanijama i koji mogu pomoći u preporukama.

LinkedIn je takođe moćna platforma za umrežavanje sa ljudima iz vaše industrije širom sveta. Pratite kompanije koje vas interesuju, povežite se sa profesionalcima koji su već deo tih kompanija i pratite nove prilike za posao.

5. Prilagodite se različitim kulturama i radnim praksama

Kada tražite dobro plaćen posao u međunarodnoj kompaniji, važno je biti svestan razlika u poslovnim kulturama i praksama u odnosu na vašu zemlju. Na primer, način na koji se pregovara o plati, očekivanja tokom intervjua ili proces selekcije kandidata mogu se značajno razlikovati između zemalja.

Pokažite fleksibilnost i spremnost da se prilagodite različitim kulturnim normama. Na intervjuima naglasite da ste otvoreni za rad u multikulturalnom timu i da ste spremni na učenje novih načina rada. Poslodavci u međunarodnim kompanijama često traže kandidate koji su prilagodljivi i koji mogu efikasno sarađivati sa ljudima iz različitih kultura.

6. Aktivno tražite prilike

Konačno, uspeh u pronalaženju posla u međunarodnim kompanijama često zavisi od vaše proaktivnosti. Redovno pretražujte sajtove za zapošljavanje, prijavljujte se na relevantne pozicije i budite spremni na duži proces selekcije.

Ne zaboravite da mnoge međunarodne firme imaju specijalizovane programe za mlade stručnjake, praktikante ili diplomce, pa ukoliko ste na početku karijere, razmislite o ovim prilikama kao polaznoj tački.

Dakle, šta je najbitnije za pronalaženje dobrog posla u stranoj kompaniji?

Biti uporan, proaktivan i otvoren za nove mogućnosti su ključni faktori koji će vam pomoći da pronađete posao u medjunarodnim organizacijama.

Razvijajte svoje veštine, proširite mrežu kontakata i prilagodite se globalnim standardima kako biste ostvarili svoje profesionalne ciljeve.

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link