Magazin

Tri dana energetske katastrofe platili smo skoro 30 miliona evra

dalekovod-sneg

Još uvek se po Srbiji podvlače računi da se vidi koliko nas je koštala snežna mećava koja je neprekidno padala dva dana. Definitivno najveću štetu pretrpeće EPS i država Srbija, koji su tri dana dali skoro 30 miliona evra za uvoz struje.

Šteta ni izbliza nije konačna, jer i dalje struju uvozimo, dok se naše termoelektrane ne osposobe da rade ono za šta ih svi plaćamo, piše portal Nova.rs.

Jedno je sigurno – sve ovo će pre ili kasnije doći na naplatu građanima Srbije.

Više do 48 sati pojedini građani Srbije nisu imali struju, grejanje, a sve to dok su se borili sa snegom u svojim mestima, putevima, raskrsnicama.

Prema zvaničnim podacima više do 90.000 potrošača nije imalo struju, ali broj onih koji nisu imali električnu energiju verovatno je i veći.

Najverovatnije nikada i nećemo saznati pravi broj građana bez električne energije, jer je EPS naznačio da ove informacije neće davati novinarima.

Novinarka portala Nova.rs ranije je obavestila javnost da su iz Kraljeva rekli da je stiglo narađenje da ovu informaciju više ne daju novinarima, već da sada upućuju na mejl adresu PR službe u Beogradu, iako ovo nikada nije bila praksa.

Dok uporno odbijaju da kažu zvanične informacije koliko građana nije imalo struju, računi stižu, a oni uopšte nisu zanemarljivi.

Predsednik Odbora za privredu i finansije Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić rekao je u na televiziji N1 da smo za tri dana uvezli struju u vrednosti od 28 miliona evra.

– Nama je 70 odsto kapaciteta proizvodnje struje na ugalj, imali smo prethodnih nekoliko dana proizvodnju iz uglja samo 25 odsto. U nedelju smo imali uvoz struje od pet miliona evra, juče 11 miliona, danas 12 miliona evra. Za samo tri dana uvezli smo struju za 28 miliona evra. To je vrednost izgradnje pet-šest škola ili jedne kovid bolnice. Zbog neodgovornog i nestručnog vođenja mi smo od septembra uvezli struje za 250 miliona evra, i to u periodu kada je cena povoljna da se struja izvozi i stvara neka akumulacija za zimsku sezonu, i do marta se planira da se uveze još 250 miliona evra, dakle 500 miliona evra – rekao je on i dodao:

– Došli smo u situaciju da se najveći proizvođač struje na Balkanu nalazi pred bankrotom u trenutku kada imamo najveće cene struje u istoriji na svetskiom tržištu, umesto da ostvarujemo ekstra profit, umesto da smo zaradili 250 miliona evra, mi smo to izgubili, i još ćemo toliko do marta. EPS te gubitke ne može finansijski da izdrži – ističe Nikezić.

Predsednik resornog odbora SSP je podvukao da je zbog ovog energetskog kolapsa kriv EPS, odnosno jako loša priprema za zimsku sezonu.

Konsultant Bogdan Petrović rekao je za Nova.rs da se ne zna do kada će Srbija da uvozi struju, kao ni na koji način će dugovanja biti regulisana.

– Mi ne znamo po kojoj ceni je struja kupljena, mi danas uvozimo struju više nego što smo uvozili juče. Ta kriza će trajati još izvesno vreme, ali je teško reći koliko će Srbija plaćati nešto za šta ne znamo tačnu cenu. Na privredu ovo još uvek nije uticalo, jer EPS to nije preneo na cenu, ali će kad tad morati da prenese na privredu i građane – rekao je Petrović.

On je podvukao da mi inače uvozimo struju, a da se najviše uvozi iz Bosne i Hercegovine i Bugarske.

– Mi je uvozimo sa svih strana, ali ovo su zemlje odakle dominantno nabavljamo. Zapravo, potpuno je svejedno od koga je nabavljamo jer se struja nabavlja po tržišnoj ceni, ona nema boju da tako kažem. Svugde je ista ta tržišna cena koja će morati da se vrati I plati. Niko nam ništa neće pokloniti, sve je stvar trgovine. Nekada su to kompenzacioni aranžmani kada dug vraćate preko struje, a nekada je novac u pitanju. Sve su to složeni aranžmani o kojima mi sada nemamo mnogo informacija – kazao je Petrović za Nova.rs.

Akademik Teodorović: Jedan čovek postavlja sve kadrove, zato je vlasnik pečenjare na čelu EPS

Čitajte Luftiku na Google vestima

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

103 Shares
103 Shares
Share via
Copy link