U čast kraljice Elizabete II, koja je zvanično postala monarh sa najdužim “stažom”, britanski Telegraf je napravio listu najlepših kraljevskih palata koje su otvorene za posetioce. Luftika vam prenosi one najlepše u Evropi.
Bakingemska palata, London
Veći deo ove palate je zatvoren za javnost, ali postoji nekoliko spektakularnih prostorija koje je moguće posetiti. Ulaz se naplaćuje, a posete su dozvoljeni samo leti. Reč je o salonima za prijem i prostorijama za svečana okupljanja i zabave. Ukrašene su brojnim umetničkim delima i drugim eksponatima iz kraljevske riznice blaga.
Nojšvanštajn, Nemačka
Velelepna građevina pravljena je za kralja Ludviga II i služila je kao svojevrsno planinsko odmaralište. Svoja vrata, ovaj dvorac, otvorio je javnosti samo sedam nedelja posle smrti kralja 1886. godine. Danas je, sa posetom od milion i 400 hiljada ljudi godišnje, jedan od najposećenijih dvoraca na svetu.
Kraljevska palata, Madrid
Iako nije stalno prebivalište španske kraljevske porodice, u njemu se često organizuju zvanične posete i obeležavaju nacionalni praznici. Ovaj dvor je svakako jedna od najimpozantnijih građevina u toj zemlji.
Palata Schönbrunn, Beč
Ovaj spomenik kulture je pod zaštitom UNESCO-a i istovremeno je najposećenija atrakcija u Austriji. Stambeni deo, kao i zvanične prostorije su otvorene za javnost i pružaju izvanredan uvid u život kraljeva i kraljica, luksuza i kulture.
Versaj, Francuska
Francuska je i bez ovog dvorca dovoljno romantična, ali sa njim premašuje granice očekivanog. Raskošan i besramno upadljiv, Versaj sigurno ispunjava sva očekivanja u smislu ekstravagancije i luksuza.
Kraljevski zamac Vavel, Krakov
Ako planirate skorašnju posetu Poljskoj, nemojte propustiti razgledanje ovog spektakularnog zamka. Moći ćete da zavirite u njegov privatni deo, da posetite zvanične prostorije i sale, ali i da vidite bogati kraljevski trezor.
Dodaj komentar