Srbija Vesti

Ugostitelji, muzičari, fotografi protestovali u Nišu – glavni protest u Beogradu

Pozivu da se protestuje zbog mera države po kojima će drugi vikend zaredom raditi samo prodavnice hrane, apoteke i benzinske pumpe, odazvali su se niški ugostitelji koji se protive zatvaranju lokala.

Skupu su se prodružili muzičari, fotografi, radnici obezbeđenja, cvećari, kozmetičari i ostali. Svima njima je, kako su više puta ponovili u centru Niša, uskraćeno da rade od početka epidemije i ugrožena je egzistencija njihovih porodica.

Zbog svega navedenog najavljen je i protest ispred Skupštine Srbije u nedelju, prenose Južne vesti.

Na protest, na koji se prethodnih dana pozivalo preko društvenih mreža i čiji inicijator je ostao nepoznat, došli su muzičari, fotografi i svi oni koji žive od ugostiteljstva.

Najglasniji su bili ugostitelji, koji su poručili da zbog zabrane rada lokala u poslednje vreme, a i od kako je proglašena epidemija virusa korona u Srbiji, ne mogu da zarade dovoljno da plate radnike i sve doprinose državi.

Nama je uskraćeno da radimo 11, 12 meseci, a moramo da plaćamo doprinose. Odakle mogu da zaradim novac za plate, kad mi je država zabranila da radim. Nekima su blokirali račune. Da li predsednik Vučić zna to, ili je neobavešten kao Koštunica. Imam 10 radnika u stalnom radnom odnosu, više ne znam kako da platim. Dobio sam od Poreske da platim 588.000 dinara, a firma ne sme da radi – ističe jedan od ugostitelja.

Kažu da novac za plate radnicima, koji su dobili od države, nije dovoljna pomoć u situaciji kada ne mogu da rade i da zarade, a u obavezi su da plate doprinose za radnike i porez državi.

To nije nikakva pomoć – poručuju.

Sa skupa su poslali i pitanja Kriznom štabu, koji donosi mere za sprečavanje širenja virusa korona, kako je dozvoljeno da u Skupštini sedi 250 ljudi, da se održavaju koncerti, a da je njima zabranjeno da organizuju veselja i poručuju da bi država treba najpre trebalo da prepozna da ugostitelji i svi koji sa njima sarađuju postoje, kao i njihove probleme.

Pridružujemo se zahtevima ugostitelja, jer smo pored njih i mi ugroženi. Svi mi hranimo porodice, otprilike su 4 čoveka ugrožena po jednom ugostitelju ili muzičaru. Ogroman broj ljudi zavisi od ovoga što mi radimo. Ako su propisane mere za sve delatnosti, neka se propišu mere u kojima svi možemo makar da zaradimo za život. Ako može da se održi koncert u trećini neke sale, mislim da je moguće da donesu – poručuje muzičar Aleksandar Popović.

Neki od okupljenih za državu imaju dva predloga – da se svima zabrani da rade, ili da se, u skladu sa odlukama po kojima prodavnice, apoteke i benzinske pumpe mogu rade, i ugostiteljima dozvoli da rade u istoj meri.

Kao rešenje predlažu i otpis poreza, što smatraju adekvatnom merom u situaciji kada ništa ne zarađuju.

Ne od 5 do 8, nego zatvoriti sve na mesec dana na globalnom nivou i to je jedini način da se sve ovo reši. Treba preduzeti radikalne mere. Je l’ korona deluje samo vikendom? Napada ljude posle 8 uveče? Meni tu ništa nije jasno. Ako ste rešili da zatvarate, zatvorite sve na 2 nedelje, obustavite bilo kakav kontakt ljudi. A ovako pođemo jedan korak napred, nazad dva – poručuje deo ugostitelja.

Da li će neki od predloga sa današnjeg skupa u Nišu uzeti u razmatranje, čuće se posle sednice Kriznog štaba, koja je najavljena za ponedeljak. Do tada, za dane vikenda Štab je odlučio da budu otvorene samo prodavnice hrane, apoteke i benzinske pumpe.

Peticija da se Krizni štab stavi u trogodišnji karantin: Kad se pomešaju realnost i satira

Čitajte Luftiku na Google vestima

181 Shares
181 Shares
Share via
Copy link