Zdravlje

Top 10 zabavnih činjenica o fizikalnoj terapiji

fizikalna terapija

Na šta prvo pomislite kada čujete „fizikalna terapija“? Zabava sigurno nije prva reč koja vam pada na pamet, ali fizikalna terapija zaista može biti zabavna i istovremeno vam pomoći da postignete svoje zdravstvene ciljeve?

Fizikalna terapija je mnogo više od izvođenja vežbica sa gumenom trakom, a ako vam je potreban dobar fizijatar, Beograd, Novi Sad i drugi veći gradovi u Srbiji nude bogat izbor, ali hajde da se pre toga malo zabavimo…

Koreni profesije datiraju od pre više hiljada godina

Da li vas iznenađuje kada saznate da fizikalna terapija nije nova praksa?

Grčki filozof Hipokrat je počeo da koristi medicinske tehnike koje su rodile fizikalnu terapiju 435. godine p.n.e.

Žene su bile pionirke fizikalne terapije u SAD

Fizikalna terapija je zvanično priznata kao profesija tokom Prvog svetskog rata kada su žene civilne službenice američke vojske dobile zadatak da rehabilituju povređene vojnike koristeći pre svega tehnike masaže.

Zvale su se pomoćnici za rekonstrukciju ili asistenti fizijatara, a njihova praksa nije bila priznata kao autonomna profesija.

Možete li zamisliti svog fizioterapeuta koji radi u suknji? To je bio izazov za prve fizioterapeute u SAD.

Marguerite Sanderson je vodila prve pomoćnike za rekonstrukciju u Odeljenju za fizičku rekonstrukciju. Ona je vodila političku bitku za odgovarajuću uniformisanu odeću tako što je senatorima i kongresmenima predstavila svoj slučaj o praktičnosti dozvoljavanja pomoćnicima u rekonstrukciji da rade u uniformama, a ne u suknjama – i izgubila.

Godine 1918, Meri Mekmilan je postala prva pomoćnica u rekonstrukciji i nastavila sa razvojem odeljenja za fizioterapiju u Opštoj bolnici Volter Rid. Ali program je ukinut kada se rat završio.

Nakon što se rat završio, 1921. godine, ona i njene kolege su osnovale Američko žensko fizikalno terapeutsko udruženje. McMillan je nominovana za predsednicu i danas je poznata kao „majka fizikalne terapije“.

Trenutno, 70% fizioterapeuta su žene u SAD, a i sve više muškaraca se pridružuje profesiji.

Fizioterapeute su u Švedskoj do 2014. zvali „sjukgimnasts”

Sjukgimnast znači „neko ko se bavi gimnastikom za one koji su bolesni“, ili “bolesnička gimnastika” u slobodnijem prevodu.

Godine 1813, Per Henrik Ling, „otac švedske gimnastike“, osnovao je Kraljevski centralni institut za gimnastiku i tamo uveo sistem vežbi, manipulacije i masaže za gimnastičare, odakle je i nastala titula „sjukgimnast“.

Fizikalna terapija može da se sprovodi i u bazenu

Do 1950-ih fizikalna terapija se pružala samo u bolnicama, ali je sada možete dobiti i u mnogim drugim okruženjima – čak i u bazenu sa toplom vodom!

Vodena fizikalna terapija koristi prednosti tople vode da smanji bol, poboljša opseg pokreta i izgradi snagu, izdržljivost i ravnotežu.

Fizikalna terapija se takođe nudi u udobnosti vašeg doma kroz kućne vizite.

Fizikalna terapija je i za decu

Odrasli nisu jedini koji imaju koristi od zabavnog aspekta fizikalne terapije. Mnoge vrste igre su uključene u fizikalnu terapiju za decu koja pate od stanja koja ograničavaju njihovu sposobnost da u potpunosti uživaju u životu.

Neka od ovih stanja podrazumevaju:

  • Autizam
  • Cerebralna paraliza
  • Zastoji u razvoju
  • Daunov sindrom
  • Bol
  • Povrede kičmene moždine
  • Traumatske povrede mozga

Fizikalna terapija dostupna je i na daljinu

Za vreme pandemije koronavirusa veliki broj fizijatara koristio je telekomunikacione tehnologije u radu sa svojim pacijentima.

Fizijatri su putem internet video poziva vodili terapije, prilagođavali vežbe određenom planu lečenja i procenjivali napredak.

Oktobar je nacionalni mesec fizikalne terapije u SAD

Svakog oktobra, od 1992. godine, Američko udruženje za fizikalnu terapiju sprovodi posebne programe kako bi podiglo svest o prednostima fizikalne terapije za naše zdravlje.

Fizioterapeuti su visoko obučeni.

Od 2015, svako ko u SAD želi da nastavi karijeru u fizikalnoj terapiji, neophodno je da stekne doktorsku diplomu. U SAD ima više od četvrt miliona fizioterapeuta i oni čak mogu upravljati nezavisnim terapijskim praksama.

Fizioterapeuti dobijaju opsežnu obuku iz neuronauke, biomehanike, anatomije, fiziologije, farmakologije i još mnogo toga, tako da su opremljeni za procenu i lečenje pacijenata.

Fizikalna terapija leči i ‘fantomsku bol’ u amputiranim udovima

Oko 80% pacijenata kojima je uklonjen ud doživljava neprijatan osećaj u ekstremitetu koji je amputiran. Ova nelagodnost je poznata kao „fantomski bol“ i može postati toliko bolna da potpuno onemogućava svakodnevni život.

Fizioterapeuti mogu da uključe nekoliko modaliteta lečenja kako bi pacijentima pružili olakšanje od fantomskog bola u udovima.

Fizikalna terapija leči mnogo više od bolova u leđima

Ljudi često misle na povrede leđa kada razmišljaju o fizikalnoj terapiji. Ali fizikalna terapija tretira mnoga stanja, uključujući:

  • Povrede i prevencija povreda
  • Post-hirurški oporavak
  • Problemi mobilnosti
  • Hronične glavobolje
  • Autizam
  • Disfunkcija unutrašnjeg uha
  • Potres mozga
  • Urinarna inkontinencija
  • Parkinsonova bolest
  • Bolesti kao što je dijabetes
  • Generalizovani poremećaji bola

Imajte na umu da ne morate da osećate bol da biste posetili fizioterapeuta. Ne samo da fizikalna terapija leči postojeća stanja, već vam kroz prevenciju takođe pomaže da poboljšate svoje zdravlje omogućavajući vam da živite što je moguće mobilniji i bezbrižniji.

Fizikalna terapija povećava vašu snagu i sprečava buduće povrede korišćenjem konzervativnih tretmana kao što su vežbanje i masaža u kombinaciji sa edukacijom, kako biste mogli da nastavite (ili se vratite) sa aktivnostima koje vam donose radost.

Ovo je najbolji novosadski fizijatar: Poliklinika Galetić postavila standarde u fizikalnoj medicini i rehabilitaciji

Redakcija Luftika.rs

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link