Lifestyle Magazin

Prvo fruštuk, ondak na put: Šta se jede za doručak u 35 zemalja sveta

doručak
Foto: Profimedia

Lekari kažu da je doručak najbitniji obrok u danu. Neki ga počinju uz kajganu, drugi uz ovsenu kašu, slatka peciva ili jaku kafu.

Pravo šarenilo ukusa i kultura, ovo je 35 najatraktivnijih jela koja se jedu za doručak u različitim zemljama.

1. Brazil

Doručak nije najveći dnevni obrok u Brazilu, što se odražava u portugalskom nazivu za doručak – „café da manhã“, što doslovno znači „jutarnja kafa“. Jaka kafa obično prati jela kao što su pão de queijo (peciva sa sirom), šunka, sir, pao frances (hlepčići koje se jedu s maslacem) ili voće poput papaje.

2. Kambodža

Popularan kambodžanski doručak je „kuy teav“. To je supa s pirinčanim rezancima koja se sprema od svinjskog ili goveđeg mesa s ljutikom, belim lukom i začinskim biljem. Služi se uz svinjske ili riblje knedle, čili pastu i pola limete.

3. Kina

Doručak je u Kini vrlo sličan ručku ili večeri. Može se sastojati od rezanaca, pirinča, glazirane piletine, prženog povrća, dim suma, peciva kuvanih na pari i vrućih supa poput congeea. Međutim, jedno zajedničko obeležje su prženi štapići od testa (zvani tiao), koji se umaču u toplo sojino mleko.

4. Kolumbija

Postoji mnogo regionalnih varijanti kolumbijskog doručka. Međutim, dva popularna jela su arepas (gusti, pomalo slatki kukuruzni kolači), koji se poslužuju s maslacem ili jajima, mesom i džemom, te changua (supa od jaja, sira i mleka).

5. Kostarika

Popularan doručak je „gallo pinto“, jelo od pirinča prženog s crnim pasuljem, crvenom paprikom i lukom. Preliva se salsom i kiselom pavlakom i služi s jajima, avokadom, sirom ili tortiljama.

6. Danska

Doručak u Danskoj, kao i u većini nordijskih zemalja, obično je sendvič s raznim namazima. Osnova je najčešće ražani hleb na koji se stavlja svašta, od sireva, narezaka, pašteta, meda i džema do povrća i tvrdo kuvanih jaja, pa čak i čokolade.

7. Egipat

Popularni egipatski doručak se zove „ful medames“ i priprema se s dinstanim pasuljem i leblebijama, začinjenim kuminom, peršunom, lukom, limunom i čilijem. Servira se uz tvrdo kuvana jaja, povrće iseckano na kockice ili lepinju.

8. Francuska

Francuski doručak obično je lagan i sladak. Sastoji se, na primer, od kafe ili čaja uz hleb i maslac ili kolače i kroasane. Slana hrana (poput mesa i jaja) se ne jede često, što ostavlja prostor za bogatija jela koja se jedu za ručak i večeru.

9. Nemačka

Tradicionalni nemački doručak ili „frühstück“ se sastoji od asortimana svežeg hleba, kobasica, mesnih narezaka, lokalnih sireva, maslaca i pekmeza. Na sve to ide i kafa. Međutim, u Bavarskoj je uobičajeni doručak bela teleća kobasica sa slatkim senfom uz perece i pivo (weisswurstfrühstück).

10. Grčka

Grčki i mediteranski doručak sastoje se od različitih jela. Najpopularnije su slane pite, kao što su spanakopita (pita sa spanaćem i feta sirom) ili kagianas (kajgana s paradajzom i fetom). Tome se mogu dodati jogurt s medom i orasima, razna peciva, hleb i naresci. Na Kritu doručak uključuje masline, sir, rajčice, krastavce, jogurt, hleb, dvopek, med, tvrdo kuvana jaja, sok od narandže i kafu ili čaj.

11. Mađarska

Mađarski doručak se često sastoji od pogače, hleba nalik na fokaču koji se može puniti krompirom, mlevenom govedinom ili sirom. Različiti sastojci se takođe mogu posipati preko pre pečenja.

12. Indija

Doručak u Indiji se dosta razlikuje u zavisnosti od regije. Južnoindijski doručak se obično sastoji od idlisa (fermentirani pirinač i sočivo kuvano na pari dok se ne dobije nešto slično mekanom kolaču) ili dosa (jelo slično palačinkama, ali napravljeno od fermentiranog testa, obično s pirinčom ili mungo pasuljem) sa sambarom (gulaš od povrća) i namazom sa povrćem. Druge uobičajene namirnice za doručak uključuju pohu (od pirinča) i upmu (slano jelo od griza). U severnoj Indiji doručak može uključivati razne pogačice i druga jela.

13. Iran

Glavni deo tradicionalnog iranskog doručka su različiti somuni (kao što su barbari, noon-e sangak, lavash ili noon-e taftoon), koji se serviraju sa puterom, voćnim džemom, medom, masnom pavlakom, feta sirom, krastavcima, paradajzom i orasima. Međutim, druga vrsta doručka, koja zahteva više pripreme, uključuje omlet, kaleh pacheh (čorba od jagnjeće glave i kopita), haleem (kaša od gustog pšeničnog brašna sa mesom) i adasi (supa od sočiva). Uz to pije se i čaj, a kao Italijani koji kapućino piju samo uz doručak, Iranci imaju chai shirin, čaj sa šećerom u prahu, koji se pije samo za doručak (preko dana se koriste i drugi zaslađivači poput kockica šećera, urmi ili suvog grožđa).

14. Izrael

Izrael je poznat po svom kibuc doručku, koji se sastoji od hleba sa raznim sirevima, omleta, tunjevine, maslina, putera, džemova, salata i namaza. Međutim, još jedno popularno jelo je šakšouka (jaja poširana u paradajz sosu).

15. Italija

Italijanski doručak je, poput francuskog i španskog, veoma lagan – sastoji se od kapućina i italijanskog kroasana ili keksa. Kao i francuski doručak, italijanski dozvoljava teže obroke za ručak i večeru.

16. Jamajka

Jamajčani često ujutro jedu slano jelo od ackee i slane ribe. Ackee je voće koje izgleda kao kajgana kada se kuva. Služi se sa slanim bakalarom, crnim lukom, paradajzom, začinima, pirinčem i prženim bananama.

17. Japan

Tradicionalni japanski doručak (poznat kao v+wafuu doručak) sastoji se od mnogo malih jela. Uključuje pirinač, miso supu, glaziranu soju, nori alge, kiselo povrće i ribu ili omlet.

18. Koreja

Korejski doručak je veoma sličan njihovom ručku ili večeri, kao u Kini. Obično postoji činija pirinča, supa od povrća, malo ribe ili govedine i obavezan tanjir kimčija.

19. Liban

Libanski doručak se često sastoji od kombinacije raznih namirnica. To uključuje lepinje (manakiš) prekrivene zata’arom, kremastim labnehom (gustim jogurtom), sirom, paradajzom, maslinama, jajima, fava pasuljem, šakšukom, čajem i slanim pecivom zvanom mouajanet.

20. Meksiko

Doručak u Meksiku je obilan obrok koji se sastoji od jela kao što su čilikiles, pržene tortilje prelivene zelenom ili crvenom salsom, prženog pasulja i iseckane piletine, ili čak ostataka od jučerašnjih obroka. Huevos rančeros (tradicionalna meksička jaja) su još jedan popularan izbor.

21. Maroko

Marokanski doručak je često sladak i sastoji se od hleba i palačinki od griza s malo povrtnog namaza, pekmeza, sira ili maslaca, meda, jaja, maslina i urmi, kao i turske kafe i čaja od mente.

22. Mjanmar

Najpoznatije jelo za doručak u Mjanmaru je mohinga. Mohinga je nacionalno jelo, a to je riblja čorba sa pirinčanim rezancima, limunovom travom, ribljom pastom, đumbirom, lukom i leblebijama. Služi se na štandovima pored puteva širom zemlje i postoje mnoge regionalne varijacije.

23. Holandija

Ljudi u Holandiji obično za doručak jedu kriške hleba sa puterom (ontbijtkoeken) i raznim dodacima kao što su šunka, sir, džem ili hagelsag (slatke mrvice posipane po hlebu). Žitarice i kajgana su takođe čest izbor.

24. Nigerija

Doručak u Nigeriji varira u zavisnosti od regiona, zajednice i plemena. Međutim, popularno jelo su ogi i akara (kolačići od kukuruznog brašna i pasulja), često praćeni slatkim krompirom, prženim jajima i prženim bananama.

25. Pakistan

U Pakistanu (i delovima severne Indije) uobičajeni doručak su punjene parate (kuvane pogače punjene raznim povrćem, obično krompirom) koje se jedu s maslacem, jogurtom i kiselim krastavcima. Popularna jela su i aloo-poori (curry od krompira s prženim testom) te halwa-poori (prženo testo sa slatkim nadevima). Jede se i nihari (začinjeni mesni curry) poslužen s naan kruhom. Služe se uz kafu ili čaj.

26. Filipini

Doručak na Filipinima je obično najveći obrok u danu i često se sastoji od voća, pan de sala (peciva) i izdašnih jela od pirinča kao što je tapsilog (pirinač sa suvim mesom i jajima) ili male kobasice poznate kao longganisa, koje se mogu pržiti sa belim lukom, jajima, mesom i pasuljem.

27. Poljska

Tradicionalni poljski doručak je vrlo često kajgana, kajgana sa kielbasom (kobasicom) i palačinke od krompira. Može da sadrži i otvoreni sendvič sa raznim rezovima, kobasicom i jajima.

28. Rusija

Popularan ruski doručak su male palačinke. Dolaze u različitim varijantama, kao što su kolači sa sirom, blini palačinke na kefiru i mekane oladi palačinke sa kvascem. Često se služe sa pavlakom, medom, marmeladom ili svežim bobicama.

29. Singapur

Singapurska hrana je inspirisana malezijskom, kineskom, indijskom, indonežanskom i evropskom kuhinjom. Dakle, njihov doručak je mešavina svih njih. Jedna od najpopularnijih namirnica za doručak je kaja tost. Ovaj slatki sendvič se pravi od belog hleba namazanog puterom i kaja namaza od kokosa, jaja i šećera.

30. Španija

Popularan španski doručak je pan a la katanana ili pan con tomate. Poreklom iz katalonskog regiona, ova jela se sastoje od hleba s belim lukom i paradajzom prelivenog maslinovim uljem. Po želji se može „obogatiti“ sirom, šunkom ili kobasicama, a služi se uz cafe con leche (kafu sa mlekom).

31. Švedska

Švedski doručak se često sastoji od nordijskih otvorenih sendviča prekrivenih ribom, sirom ili povrćem (knackebrod). Još jedno popularno jelo je pannkakor. Ovi tanki kolači nalik na palačinke obično su preliveni slatkim voćnim filovima od bobica ili brusnica.

32. Turska

U Turskoj se doručak sastoji od hleba, sireva, maslina, krastavaca, paradajza, začinjenih turskih kobasica, meda, džemova, omleta i voća. Burek se često jede za doručak, a tu je i ukusan turski čaj ili kafa.

33. Velika Britanija

Pun engleski doručak obično uključuje jaja, kobasice, debelo isečenu slaninu, pasulj, pečurke, paradajz, pogačice od krompira i tost. Regionalne varijante uključuju škotski doručak sa crnim pudingom i hagisom i irski doručak, koji uključuje beli puding i soda hleb. Bez obzira na verziju, doručak obično prati šolja čaja.

34. Sjedinjene Američke Države

Kao i puni engleski doručak, američki doručak obično uključuje jaja, hrskavu slaninu, pečeno meso i tost. Ovo može biti praćeno mekanim palačinkama s javorovim sirupom. Postoji bezbroj varijacija i kombinacija ovih jela, a često ih prati i sok od pomorandže.

35. Venecuela

Tipičan doručak u Venecueli je arepas (ravni kukuruzni kolači). Kao i u mnogim drugim zemljama, ove pogačice idu uz većinu obroka. Za doručak se prže ili peku i jedu sa sirom, šunkom, piletinom, svinjetinom ili ribom. Još jedno popularno jelo je empanadas (testo punjeno svežim sirom, mlevenim mesom ili bilo kojom kombinacijom povrća i pasulja).

Izvor: Nova.rs

Idealna za miran san, jedna voćka pomaže da zaspimo kao beba

Čitajte Luftiku na Google vestima

23 Shares
Share via
Copy link