Koronavirus Srbija

Srpski virus agresivniji od italijanskog, Kon najavljuje vanredno stanje

Italijanska pokrajina Veneto bila je među najpogođenijima u Evropi u prvom naletu pandemije koronavirusa. Predsednik te regije Luka Zaja za tamošnje medije je izjavio da je srpski soj koronavirusa agresivniji od onog koji je u Italiji izazvao katastrofu.

Luka Zaja je rekao da su izolovali virus pacijenata koji su došli iz Srbije, prenosi Sputnjik.

„Uradivši četiri testa, primetili smo da je virusno opterećenje izuzetno jako, virusi su identični između sebe, ali pripadaju potpuno drugačijem klasteru od onog koji je do sada bio izolovan u Venetu i u Italiji. Do danas nije moguće povezati specifične mutacije sa različitom patogenošću virusa jer dosadašnja istraživanja nisu pokazala da postoje kliničke forme vezane za mutaciju virusa“, rekao je Zaja.

Predsednik Veneta je naredio da se testiraju stranci u tom regionu, da nije u pitanju getoizacija već briga o zdravlju svih građana.

Nova žarišta

Naime, u Venetu su se otvorila nova žarišta upravo tamo gde je najveća koncentracija ljudi koji su došli iz inostranstva.

„Situacija u ovom regionu je u svakom slučajnu stabilna, pod kontrolom, ali nas zaista zabrinjavaju ti sojevi virusa koji dolaze iz inostranstva, te smo zato pojačali kontrolu“, rekao je Zaja.

Naveo je da se radi o građanima koji dolaze iz Benina, Srbije, Moldavije, Konga i Severne Makedonije.

„Potrebno je da svetska zdravstvena organizacija identifikuje države koje imaju probleme, to je nešto što odavno ponavljam. Zabrinjava i što su pacijenti sve mlađi, imamo slučaj jedne mame od 23 godine iz Kameruna sa detetom od šest godina i dva blizanca od četiri, svi pozitivni na virus“, rekao je Zaja.

Kon: Srbija u nepovoljnoj situaciji sa tendencijom da pređe u vanrednu

Epidemiolog Predrag Kon kaže da je zbog velikog broja kovid pacijenata zdravstveni sistem prenapregnut i pod velikom je tenzijom, ali da je još uvek pod kontrolom jer svaki pacijent još ima mesto za lečenje.

On je za TV Pink naveo da se Srbija nalazi u nepovoljnoj situaciji, sa tendencijom da pređe u vanrednu situaciju. Podseća da je vanredna situacija već proglašena u više gradova.

“Preduzima se sve što je neophodno u ovom trenutku, a to su proširenja kapaciteta. Obezbeđuje se da sistem funkcioniše, trenutno je pod kontrolom, jer svako još uvek ima svoje mesto za lečenje, svako može da bude primljen samo treba mnogo strpljenja”, rekao je Kon.

On je naglasio da je ogroman pritisak i na kovid ambulante i respiratorne centre u Vojvodini, te da je na svim nivoima povećano opterećenje.

Važno je, ističe on, da stariji od 65 i hronični bolesnici nose maske.

“Kada je virus u cirkulaciji, jedini ispravni način da se smanji prenošenje je da svi nose masku. Ako samo nose hronični bolesnici i stariji od 65. godina oni će samo sebe štititi 30 odsto. Kada bi svi nosili onda je zaštita 99 odsto”, naglasio je on, a preneo SPutnjik.

Upitan koliko jedna maska može vremenski da štiti, Kon je naveo da maska može da pruži efektivnu zaštitu dva sata i da je treba menjati čim se navlaži.

Navodi i da Kriznom štabu za preduzimanje određenih mera nedostaje vanredno stanje, jer postoje zakonska ograničenja.

“Mnoge stvari koje smo radili ne bi mogli da uradimo da nije bilo vanrednog stanja, jer postoje zakonska ograničenja. Ne možemo da pratimo kontakte u samoizolaciji. U vanrednom stanju imali veliku pomoć policije i kontrolu toga i nisu se time morale baviti epidemiološke službe koje su potpuno zatrpane”, istakao je on.

Imunolog Janković: Pik očekujemo ove nedelje, moguće najrestriktivnije mere

Čitajte Luftiku na Google vestima

Tamara Obradović

Običan konzument društvenih mreža, američke literature i pomfrita.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

322 Shares
322 Shares
Share via
Copy link