Termin demencija podrazumeva gubitak pamćenja i druge mentalne probleme.
Simptomi demencije ne pogađaju samo starije ljude. Da biste smanjili rizik od demencije izbegavajte ishranu baziranu na prerađenoj hrani, a jedite što više mediteranske hrane i krećite se često.
Šta još možete da uradite kako biste smanjili rizik od demencije:
1. Izbegavajte visok nivo bakra u vodi
Bakar je neophodan za zdrave kosti, hormone i nerve. Ali višak ovog metala ima štetan uticaj na mozak.
Bakar može biti okidač za Alchajmerovu bolest. Još uvek je teško reći koja je koncentracija bakra zaista opasna, ali bolje je zameniti bakarne vodovodne cevi. Takođe ima smisla koristiti filtere za vodu da smanjite procenat bakra.
2. Izbegavajte određene lekove (kao što su lekovi za alergije)
Lekovi povezani sa demencijom imaju antiholinergičke efekte, koji su obično povezani sa demencijom. Pacijenti kojima su propisani antiholinergični lekovi imaju smanjen metabolizam mozga i povećanu atrofiju mozga.
Hronična upotreba niza antiholinergičkih tableta za spavanje i lekova protiv polenske groznice povećava verovatnoću demencije.
3. Spavajte u položaju koji je dobar za vaš mozak
Vaš položaj za spavanje igra veliku ulogu u dobrobiti vašeg mozga. Spavanje na boku poboljšava proces čišćenja mozga, smanjujući verovatnoću Alchajmerove i Parkinsonove bolesti.
4. Izbegavajte pesticide
Poznati su ekološki okidači za demenciju. To uključuje DDT i insekticid.
DDT je već zabranjen, ali ostaje u okruženju decenijama. Hrana životinjskog porekla i masna hrana sadrže najveći nivo DDT-a i proizvoda razgradnje.
Mnogi savremeni pesticidi oštećuju mozak. Ovo se dešava kada se jede hrana tretirana acetamipridom, neonikotinoidnim insekticidom.
5. Živite svrsishodnim životom
Određivanje svrhe smanjuje rizik od razvoja demencije. Osmišljen život čini čoveka srećnim i pozitivno utiče na rad mozga.
6. Nadoknadite nedostatak vitamina D
Ljudi kojima nedostaje vitamin D imaju povećan rizik od razvoja demencije.
Možete povećati nivoe vitamina D tako što ćete provoditi vreme na suncu i unositi hranu sa visokim koncentracijama ovog vitamina u vašu ishranu. Uzimanje dijetetskih suplemenata takođe će se pokazati kao korisna strategija.
7. Osigurajte oralno zdravlje
Briga o zubima i desni će pomoći u zaštiti mozga od degenerativnih procesa.
Postoji snažna veza između loše oralne higijene i Alchajmerove bolesti. Neophodno je prati zube najmanje 2 puta dnevno.
8. Šetajte najmanje tri puta nedeljno
Hodanje i kardiovaskularne vežbe pomažu u poboljšanju funkcije mozga i sposobnosti razmišljanja. Stoga se redovna šetnja može smatrati prvim korakom ka zdravom i aktivnom mozgu.
Izvor: Stil
Novo istraživanje otkrilo simptom koji ukazuje na demenciju 12 godina pre dijagnoze
Dodaj komentar