Magazin

Legendarni švedski metalci posvetili pesmu zaboravljenoj srpskoj heroini Milunki Savić

sabaton milunka savic

Milunka Savić važi za ženu sa najviše odlikovanja u istoriji ratovanja, koja je u borbama ranjavana devet puta. Zbog njene neustrašive hrabrosti Francuzi su je prozvali „srpska Jovanka Orleanka“. Istakla se u balkanskim ratovima i Prvom svetskom ratu, bila je narednik u Drugom puku srpske vojske „Knjaz Mihailo“.

Švedska grupa Sabaton posvetila pesmu srpskoj heroini Milunki Savić.

A kako su Sabatonu glavne teme istorijski ratovi, muzičari su joj posvetili numeru pod nazivom „Lady Of The Dark“. Pesma će se naći na novom albumu švedskog power metal benda, naslovljenog „The War To End All Wars“, koji izlazi naredne godine u martu.

– Davno, kada je izašao „Heroes album“, par dana posle toga sam se dopisivao sa Parom Sundstormom, basistom Sabatona, koga sam imao prilike da upoznam u KST-u i dobio od njega trzalicu. Pitao sam ga, doduše već kasno, da li su u fazonu da naprave pesmu o Milunki, i dao kratko objašnjenje ko je i šta je bila Milunka Savić. Odgovor je glasio „tek smo izdali novi album, možda nekada u budućnosti“. Da li su se toga setili ili su jednostavno istraživali materijal za album, stvarno ne znam – kaže Marko Šolić Šulc, gitarista benda Bolesna štenad, i dodaje – Sviđa mi se ceo trip Sabatona, rat, časovi istorije, tenkovi… i metalčuga naravno!

Kaže da ne zna šta da očekuje od pesme posvećene neustrašivoj junakinji, ali se priseća prethodne Sabatonove stvari koja je otvorila koncert kod nas.

– Prošla pesma o Dragutinu Gavriloviću je skroz dobra, samo kao da malo teksta nedostaje. Deluje površno, ali ipak dobro. Kada su otvarali koncert kod nas, prvi put su je svirali uživo i bukvalno su suze išle od uzbuđenja. Iskreno se nadam malo potpunijem tekstu u pesmi o prevelikoj Milunki – ističe muzičar.

Šulc dalje primećuje da bi se ceo album mogao snimiti o našoj istoriji.

– Ima toliko tema oko Velikog rata da je i previše. Nacija koja je izgubila trećinu muške populacije, prva pobeda saveznika u Prvom ratu je bila na planini Cer… – podseća gitarista.

– Iako to treba da bude normalna stvar, žena u udžbenicima na Balkanu nema. One su nevidljive. Jedno istraživanje sprovedeno u Hrvatskoj obdanilo je da u udžbenicima ima više konja nego žena – naglašava Milica Batričević iz organizacije BeFem, upitana koliko su žene prisutne u domaćoj kulturi, pošto na švedskoj metal sceni ne manjkaju.

No, sa vedrije strane, ona iznosi podatak da je od 1. septembra ove školske godine izdat udžbenik iz istorije za osmi razred u kome se pojavljuje mnoštvo žena koje su učestvovale u kreiranju civilizacije 20. veka.

– Istorija je uvek bila history, a ne herstory, iako postoji mnogo žena koje su dovele do toga gde smo mi civilizacijski danas. Zato nije čudno da mlade generacije ne znaju za ratnice i borkinje, ne znaju zašto se slavi 8. mart, ni da žene nisu imale pravo na obrazovanje… To nije vidljivo u formalnom obrazovanju, ni u udžbenicima, pa ni u medijima, sem u nekim tematskim emisijama, tako da nije ni čudo što ta svest ne postoji ni u našoj pop kulturi – pojašnjava Batričević.

Upitana da li popularna muzika može da probudi interesovanje kod mladih generacija za žene u našoj istoriji, ona smatra da može da im skrene pažnju i nadahne istraživanje.

– Ako je nešto potpuno nevidljivo, uzimaš ga zdravo za gotovo, a ako se pojavi u pop kulturi, nekad pre nego u udžbenicima, nekom će izazvati potrebu za istraživanjem ko je bila ona, ko su bile druge žene i kroz to stvori nove generacije koje se bore – smatra Batričević.

Kako i sama tema nalaže, pitali smo žene koje su sada u prvim linijama fronta na domaćoj muzičkoj sceni šta misle o novoj pesmi Sabatona.

– Pa dobro, Sabaton je oduvek privlačila balkanska istorijska egzotika. Album im otvara pesma „Sarajevo“, pa su na našim prostorima ostali, vidim, i prostorno i tematski na albumu koji izlazi za koji mesec. Vidim i da sve puca od novinskih natpisa da su tamo neki Šveđani snimili pesmu o „našoj“ Milunki Savić. Nisam je još uvek pronašla nigde da je preslušam, ali super ako je tako – kaže Jovana Coka Stanković, voditeljka Rok radija.

Ona ističe da junaštvo ne bi trebalo da ima nacionalni predznak, niti da se stavi ispred bilo koje zastave, već treba da bude univerzalna vrednost.

– Mnogo se mi busamo u grudi kako eto naše heroine bivaju muze stvaraocima širom sveta, a ja se nešto ne sećam da smo za 12 godina obaveznog osnovnog školovanja ijednom, ikada, u nastavi načuli, a kamoli spomenuli Milunku Savić. Pa kad već ne može ovaj sistem da nas obrazuje i budi interesovanja, ako to čine Šveđani… skidam im kapu – konstatuje Stanković.

Ljiljana Zdravković, pevačica benda The Bite i muzička novinarka, primećuje da Milunka Savić nije samo ime koje su nam provlačili kroz udžbenike u osnovnoj školi, već simbol snage svake žene.

– Nikome nije lako u ratu, potrebno je mnogo hrabrosti za ono što su naši preci imali pred sobom. A u to vreme, u takvim okolnostima, bilo je gotovo nemoguće zamisliti da jedna žena, devojka, pokaže toliko hrabrosti i rešenosti koliko je pokazala Milunka. Način na koji je, skrivajući pol, kroz borbu dokazala da može da bude dobar vojnik, pa onda i način na koji se sa predpostavljenima izborila da ne bude, kao i ostale žene, među medicinskim sestrama već u prvim redovima borbe, rame uz rame sa muškarcima, govori o toj snazi koju je nosila u sebi. A koju sve mi imamo. Važno samo da se za ono u šta verujemo borimo srcem – ističe Zdravković.

Prema njenim rečima, malo je takvih žena i treba da smo ponosni na to što smo je imali.

– Velika je stvar što je bend kakav je Sabaton to prepoznao i što će kroz svoju muziku pokazati i svetu, ali i onima koji su bežali sa časova istorije, koliko je Milunka Savić važno ime za sve nas – zaključuje Zdravković.

Izvor: Danas.rs

E, moja Milunka: Kuća najveće srpske heroine pred rušenjem, a državu ne zanima

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija

komentar

Klikni da objaviš komentar

140 Shares
140 Shares
Share via
Copy link