Vakcina protiv koronavirusa razvijena i testirana u Rusiji stvorila je neutrališuća antitela kod desetine ispitanika, a iako je često izazivala neželjene efekte poput groznice, ti efekti su uglavnom bili blagi, prema podacima objavljenim u petak u medicinskom časopisu „The Lancet“.
Rusija je naišla na kritike kada je u avgustu objavila da su stvorili prvu vakcinu protiv koronavirusa za široku upotrebu – čak i pre nego što su završena ključna ispitivanja faze tri.
U studijama koje su sprovođene u prvoj i drugoj fazi razvoja vakcine, koja nosi ime Sputnik V, svih 76 učesnika studije razvilo je antitela na virus koji uzrokuje kovid 19, stoji u izveštaju objavljenom u časopisu The Lancet.
Nivoi neutrališućeg antitela bili su slični nivoima antitela koji su ljudi imali nakon prirodnog oporavka od kovida 19.
Naučnici su takođe pratili odgovore T ćelija, druge komponente imunološkog sistema.
– Rezultati ispitivanja takođe sugerišu da vakcine proizvode odgovor T ćelija u roku od 28 dana – napisali su istraživači.
Naučnici koji nisu bili uključeni u studiju rekli su da, iako su rezultati pozitivan znak, samo veća ispitivanja u okviru faze 3 mogu potvrditi da li vakcina zaista sprečava bolest.
– Podaci o studijama ruske vakcine o kojima izveštava The Lancet su ohrabrujući – rekao je Brendan Vren, profesor mikrobiološke patogeneze u Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu.
NEW—Preliminary results from Russian trials find that #COVID19 vaccine candidates led to no serious adverse events and elicit antibody response https://t.co/jGUwQa8oNd
Thread (1/8) pic.twitter.com/NWBpWDvUK3
— The Lancet (@TheLancet) September 4, 2020
U studiji je polovina učesnika dobila groznicu, a 42 odsto glavobolju. Pored toga, oko 28 odsto je osetilo malaksalost, a 24 odsto je imalo bolove u zglobovima.
U članku se ne navodi koliko su dugo trajali ovi neželjeni efekti, već se kaže da je “većina neželjenih efekata bila blaga”.
Vakcina je registrovana u Rusiji u avgustu, pre nego što je prošla velika ispitivanja.
Istraživači iz Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju u Gamaleji u Rusiji dobili su 26. avgusta odobrenje za sprovođenje faze tri, u kojoj se očekuje 40.000 dobrovoljaca, navodi se u saopštenju za štampu The Lancet.
Rusija je ranije objavila da planira da započne masovno vakcinisanje građana u oktobru, a Ministarstvo zdravlja reklo je da će medicinsko osoblje i nastavnici u toj zemlji biti prvi vakcinisani.
Dodaj komentar