Magazin Novi Sad

Čik nabrojte svih 10 novosadskih parkova koje je gradonačelnik Vučević rekonstruisao

limanski park
Foto: Aleksandra Radovanović

Trenutno je u toku rekonstrukcija Dunavskog parka, koji bi po najavama gradske vlasti trebalo da zasija u novom ruhu. Rekonstrukcija je započeta praktično odmah po uklanjanju tzv. Ledene šume, koja svake godine dodatno devastira centralni gradski park, ostavljajući ionako jadne zelene površine u katastrofalnom stanju.

Takođe je u toku postavljanje tzv. Trga jarbola u Limanskom parku, projekta koji će zasigurno ostaviti još manje zelenila na prostoru koji već odavno ne izgleda kao park, nego livada bez drveća.

Prethodnih dana se novosadski gradonačelnik Miloš Vučević pohvalio brigom za ekologiju i parkove. Međutim rezultati govore drugačije – sve je više betona, a sve manje zelenila u Novom Sadu. Sa već poznatom politikom, prvi čovek grada nastavlja i u svom trećem mandatu.

Jedno od najvećih gradilišta u Srbiji, kako nazivaju Novi Sad, donelo nam je investitorski beton, nadziđivanje već postojećih starih zgrada, a zelenih površina gotovo nigde. A i za one malobrojne koje se još “drže”, komisije koje se bave donošenjem urbanističkih planova nemaju sluha da čuju glasove sa zborova građana.

Došli smo u situaciju da je svežeg vazduha sve manje, da sunce slabo vidimo od kojekakvih nadogradnji, a da ulicama ne možemo čestito ni da prođemo.

Gradonačelnik Vučević se pohvalio rekonstrukcijom čak deset parkova. Možda je za tu svrhu izdvojen novac iz budžeta, ali se sa pravom može postaviti pitanje kojih je to deset?

Za početak, mi smo izbrojali osam, a mere su izražene u hektarima koje površinu zauzimaju:

  1. Dunavski 3ha
  2. Futoški 8ha
  3. Kamenički 33ha
  4. Limanski 13ha
  5. Park Insttuta za plućne bolesti 35ha
  6. Železnički park4ha
  7. Univerzitetski park 4ha
  8. Tvrđava 19ha

Inače, po svim normativima parkovima ne bi trebalo da se nazivaju zelene površine manje od pet hektara.

Park uz Bulevar Evrope na Novom naselju, kod ranžirne stanice, najnoviji je dodatak novosadskim zelenim površinama. Ovaj park koji još uvek nema zvanično ime, a za njega je odvojeno svega 3,5 hektara. Kao i na svim ranije rekonstruisanim parkovima, ni na ovom novizgrađenom se nije štedelo na behatonu. Čini se da je više pažnje posvećeno parking prostoru, nego drveću, koje će, ukoliko ne bude u međuvremenu posečeno, hlad praviti za jedno desetak godina.

Prema proračunima Ekološkog fronta Novog Sada, grad je samo u proteklih 10 godina izgubio oko 30 hektara parkovskih površina. Njihova namena je planskom dokumentacijom promenjena u višeporodično stanovanje i opštegradske centre. Što je naravno otvorilo put investitorima bliskim vladajućim strukturama.

Novim Generalnim urbanističkim planom su u opasnosti brojne površine koje su bile predviđene za javne prostore, sportsko-rekreativne i zelene sadržaje.

parkovi
Foto: Facebook/Ekološki front Novi Sad

Sve bi one mogle da budu zamenjene opštegradskim centrima. U prevodu – višespratnice u korist investitora na atraktivnim lokacijama.

Ogroman problem za životnu sredinu i očuvanje biodiverziteta zaštićenih vrsta na Šodrošu može da ima izgradnja predviđenog mosta i pristupnih saobraćajnica na Bulevaru Evrope. Da ne spominjemo smanjenje kvaliteta života građana i obezvređivanje imovine.

Uprkos brojnim apelima Novosađana, glavni gradski investitor Galens nikako ne odustaje od urbanizacije i betonizacije novosadskog priobalja. Ako je suditi po standardu građana i trenutnoj abnormalnoj ceni kvadrata u gradu, teško je poverovati da svi novosagrađeni stanovi brzo pronalaze kupce. A kad se jednom izlije beton, teško da će na tom prostoru nešto iznići. Osim možda novog parkinga.

Vučević i Toma Mona najavljuju izgradnju mosta u Novom Sadu, a projekta ni od korova

40 Shares
Share via
Copy link