Jeziv zločin potresao je Filipine kada je novinar Huan Jumalona (57) radio voditelj sa upucan tokom direktnog prenosa, koji je emitovao onlajn. Napadač je u njega pucao dva puta, kad je ušao u kućni studio emitera pretvarajući se da sluša.
Uhvaćen je u lajvstrimu kako gleda u stranu od kamere, dok su pucali u njega pre nego što se spustio u stolicu. Proglašen je mrtvim na putu do bolnice, piše Telegraph.co.uk, a prenosi Blic.
Naoružani napadač je, pošto se ušetao u studio novinara, ispalio dva hica u njega, potom zgrabio njegovu zlatnu ogrlicu, pre nego što je pobegao sa saučesnikom na motoru, ali on nije snimljen u programu.
Počela opšta potera
Ferdinand Markos, predsednik Filipina osudio je pucnjavu, i rekao da je naredio nacionalnoj policiji da pronađe, uhapsi i krivično goni ubice.
– Napadi na novinare se neće tolerisati u našoj demokratiji, a oni koji ugrožavaju slobodu štampe suočiće se sa punim posledicama svojih postupaka – izjavio je on.
Policija pokušava da utvrdi da li je napad povezan sa radom gospodina Jumalona. Oni takođe proveravaju sigurnosne kamere kako bi pokušali da identifikuju napadača.
199. ubijeni novinar u Filipinima
On je bio četvrti novinar koji je ubijen od kada je Markos preuzeo dužnost prošle godine i 199. otkako je demokratija ponovo uspostavljena na Filipinima 1986. godine.
Filipinska nacionalna unija novinara opisala je ubistvo kao “drsko”.
– Napad je za osudu više jer se dogodio u Jumalonovoj kući, koja je služila kao radio stanica. Filipini, uprkos tome što uživaju više slobode štampe od drugih delova Azije, ostaju jedno od najopasnijih mesta za rad novinara – naveli su iz Unije.
Prema Globalnom indeksu nekažnjivosti, rangirana je kao osma najgora zemlja kada je u pitanju procesuiranje ubica novinara.
Novinari žrtve kriminala
Novinari su žrtve moćnih kriminalnih klanova i suočeni sa uznemiravanjem od strane vlade.
U 2009. godini, 32 novinara su bila među 58 ubijenih u masovnoj pucnjavi moćnog političkog klana. Bio je to najkrvaviji pojedinačni napad na novinare u novijoj filipinskoj istoriji.
Prošlo je deceniju pre nego što su neki od umešanih bili procesuirani, a prema rečima Lena Olea, lidera novinarskog sindikata, više od 80 osumnjičenih je i dalje na slobodi.
Dodaj komentar