Akcija za čist Dunav pokrenuta je od strane nemačkog profesora hemije Andreasa Fata, a ideja je da ovaj univerzitetski profesor analizira kvalitet i čistoću vodu tokom svog preplivavanja Dunava kroz Evropu. Dolaskom do Beograda, profesor sa Univerziteta u Furtvangenu odlučio je da ovu deonicu preskoči i umanji planiranu kilometražu koja iznosi 2.857 kilometara.
Profesor Fat je Beograd prošao sedeći na brodu koji ga prati tokom puta i našu prestonicu posmatra iznad površine vode. Razlog? Isključivo je reč o teškom zagađenju vode koja je zatrovana fekalijama.
Juta Nojman iz njegovog tima objasnila je novinarima Telegrafa zašto je Fat doneo takvu odluku. Reka je na ovoj deonici previše zagađena i profesor je smatrao da bi to moglo da naškodi njegovom imunitetu.
– U Beogradu živi oko 1,7 miliona ljudi. Njihova otpadna voda ne prolazi nikakav tretman u fabrikama za prereadu, već se direktno uliva u reke. Izmet ulazi u vodu. Zbog količine bakterija koje se ulivaju, veliki je izazov plivati u Beogradu. Posledica kontakta sa dunavskom vodom može biti može biti infekcija ešerihijom koli – kazala je Nojman.
Na kraju, doneta je odluka da u Beograd uplovi brodom. Fat ima savet za sve one koji inače plivaju Dunavom na teritoriji našeg grada.
– Kako je Andreas Fat na dugoj ekspediciji, on nije želeo da vrši pritisak na svoj imuni sistem i bio je na našem brodu kada smo ulazili u Beograd. Za sve koji plivaju u Dunavu, na delu kroz Beograd, Fat savetuje: Pokušajte da ne gutate vodu. Ako ste slabog imunitetea, nemojte da plivate u tom delu reke. Voda Dunava je u regionu Beograda prljava i mi smo našim brzim testovima izmerili da je koncentracija kiseonika u Dunavu u Beogradu niža nego u regionima koje smo već prešli. Objavićemo i kompletne rezultate hemijske analize kada završimo našu ekspediciju Cleandanube – Čist Dunav – objasnila je.
Možda Srbija nema obavezu da se pridržava standarda EU, ali cilj ove ekspedicije je da podigne svest ljudi o značaju čistih reka.
– Srbija nije članica EU, pa nema obavezu da ispuni parametre i granične vrednosti kvaliteta vode koje propisuje EU. Jedan od ciljeva našeg projekta je da proširimo svest o važnosti čistih reka i tome kako da smanjimo količinu mikroplastike i razblaženih štetnih materija u vodi – navela je Nojman.
Ovakva odluka je sramota za Beograđane i Srbiju jer nam se poručuje da smo od prelepe reke napravili protočnu septičku jamu, te da smo svojom bezobzirnošću direktno učestvovali u ubijanju prelepog Dunava čime smo i sebi umanjili šansu da zbilja uživamo u svim njegovim čarima.
U Beogradu postoji čak 100 direktnih izliva kanalizacije iz kojih se na godišnjem nivou u reke izlije 60.000 olimpijskih bazena fekalija, rekao je ranije zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
Plan je da se u Velikom selu izgradi fabrika za preradu otpadnih voda u koju će biti uloženo u prvoj fazi 285, a u drugoj 400 do 500 miliona evra i koja će pokriti 80 izliva kanalizacija. Ostale izlive pokriće druge fabrike za preradu otpadnih voda.
Dodaj komentar