Magazin Srbija

Za sve one koji pišu: dali, neznam, šangarepa, jer i obadva

nepismeni natpis
Foto: Internet

Danas je međunarodni dan pismenosti te se vredi podsetiti koliko je u Srbiji zapravo pismenih. Prema poslednjem popisu iz 2011. u Srbiji je 2,68 odsto stanovništva bez školske spreme, 11 odsto sa nepotpunim osnovnim obrazovanjem, a 20,76 odsto sa osnovnim obrazovanjem, što je 34,44 odsto ukupnog broja stanovnika.

– Prema međunarodnim preporukama, pismenima se smatraju učenici osnovnih škola i viših rangova, kao i sva ona lica koja se u momentu popisivanja stanovništva ne školuju, ali su završila više od tri razreda osnovne škole – rekla je za BBC na srpskom Nevena Radić, doktorand i demonstratorka na Geografskom fakultetu u Beogradu.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz 2017. godine, bez školske spreme je 164.884 građana. Nepotpuno obrazovanih je 677.499 građana Srbije a samo osnovnu školu ima 1.279.116 građana. Nepismenih Srba je 127.463, od toga je 22.831 muškaraca i  skoro pet puta više nepismenih žena, 104.632.

Prema ovim podacima trećina stanovništva je funkcionalno nepismena.

Na Instagram stranici Dnevna doza pravopisa koju prati više od 160 hiljada pratilaca pronašli smo sjajne primere najčeščih grešaka koje prave i oni za koje se veruje da su pismeni.

Da li znate šta je karniša? To je garnišla. Da li je ispravno brushalter ili brusthalter? Kako se piše i izgovara rolšue ili rošule?

I najveća dilema od svih kapučino ili kapućino?

Nakon ovih saznanja, sledi prava poslastica. Da li ste znali da je pravilno reći obadva? Naime,  kako navode na ovoj stranici: “Dodavanjem broja dva na oba ne postiže se pojačavanje značenja, niti nijansa drugog značenja i stoga je bolje koristiti oblik oba. Međutim, normativni priručnici dopuštaju i upotrebu oblika obadva.”

Kao  izvore navode “Pravopis srpskog jezika Matice srpske” (2018),  “Normativna gramatika srpskog jezika Matice srpske” (2014)
i  “Jezički savetnik”, autorke Rade Stijović.

Koliko ste od gore navedenih pojmova izgovarali i pisali pravilno?

Evo zašto sam odustala od pravopisa srpskog jezika

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

948 Shares
948 Shares
Share via
Copy link