Ovaj par iz Finske odlučio se na potez o kojem mnogi od nas samo maštaju i ne samo da su na putu da izgrade svoj privatni i prirodni raj, već ceo projekat može postati i izuzetno isplativ u godinama koje dolaze.
Dizajner Aleksi Hautamaki i njegova partnerka Mila Selkimak kupili su ostrvo u Finskoj smešteno na ivici finskog Nacionalnog parka Arhipelag koje zovu “Projekat O”.
Sami su na njemu dizajnirali i podigli luksuznu kolibu odsečenu od sveta i sada celo ostrvo iznajmljuju po ceni od 1.800 i 2.400 dolara za noć.
U kupovinu i izgradnju su uložili milion evra, a evo kako su došli na ideju da naprave ovo mesto van svih svetova, piše Business Insider.
U 2018, nakon petogodišnje pretrage na Google Mapsu, dizajnerski par je kupio svoje privatno ostrvo sa borovom šumom i tri stenovita poluostrvceta koja štrče u more, zbog čega iz ptičje perspektive izgleda kao životinjska kandža.
View this post on Instagram
Kada je bio mlađi, kaže Hautamaki, često se vozio očevim čamcem oko 2.000 ostrva u Nacionalnom parku Arhipelag. To je bio hobi koji je nastavio kada je upoznao Milu pre šest godina.
Po tri ili četiri nedelje par bi krstario ostrvima, bacajući sidro da bi gledali divlje životinje ili išli na piknik.
View this post on Instagram
I onda su poželeli da kupe ostrvo za život. Počeli su tako što su kontaktirali s agencijama za nekretnine, ali pošto su ostrva za prodaju malobrojna, Hautamaki je odlučio da se obrati Google mapama kako bi i sam pronašao jedno.
On je preko interneta pretražio Arhipelag kako bi našao nenaseljena ostrva.
View this post on Instagram
– Sam sam kontaktirao sa vlasnicima tih praznih ostrva da vidim da li bi bili zainteresovani za prodaju. Bio je to dug, spor proces jer nakon što sam pronašao ostrvo koje je izgledalo nenaseljeno, onda bih morao da prođem kroz dokumentaciju u lokalnoj gradskoj većnici da bih saznao ko je vlasnik tog ostrva – ispričao je Hautamaki.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Na kraju je pronašao ostrvo Skjulskaret od dva hektara.
– Čim smo videli ostrvo, odmah smo se zaljubili u njega – rekao je Hautamaki.
Prethodni vlasnici su kupili susedno ostrvo i dobili Skjulskaret kao deo svoje zemlje i bili su više nego srećni da ga prodaju.
Par je dao ponudu, prodali su stan u Helsinkiju da bi platili projekat i preselili se u stan za iznajmljivanje u gradu. Imanje su zatvorili u roku od nekoliko meseci, a u aprilu 2018. godine počeli su da rade na gradilištu.
View this post on Instagram
Moderna koliba inspirisana finskom tradicijom
Aleksi Hautamaki, dizajner za barove i restorane, i Mila Selkimak, grafička dizajnerka, znali su da žele da naprave kolibu koja će se uklopiti u pejzaž.
– Pogledao sam zgrade oko Arhipelaga i inspirisao sam se tradicionalnim dizajnom, uz pokušaj da izgleda što je moguće modernije – rekao je Hautamaki.
Pošto je obala u arhipelagu veoma jedinstvena, nisu želeli da se koliba bori sa prirodnim pejzažom. Takođe su izabrali materijale kao što je drvo koje bi pomoglo u kamufliranju zgrade. Nijedno od njih ranije nije projektovalo dom, pa je Hautamaki odlučio da projekat započne na isti način kao što bi to uradio za bilo kog od svojih klijenata.
View this post on Instagram
– Na poslu uvek razmišljam: ‘Kako možete najbolje uslužiti mušteriju? Tretirali smo sebe kao klijente i razmišljali o tome kako živimo i koje funkcije koliba treba da ima.
– Projekat O” (Project Ö – znači „ostrvo“ na švedskom), kako su ga nazvali, uključivao je glavnu kolibu i kuću za goste povezane drvenim stazama, unutrašnju i spoljašnju kuhinju i saunu. Fasada objekta je termo-bor, koji će posiveti i postati gotovo iste boje kao stene.
View this post on Instagram
– Život na ostrvu svodi se na provođenje vremena na otvorenom. Zbog toga smo želeli da imamo potpuno funkcionalnu kuhinju na otvorenom – rekao je dizajner.
Par je završio izgradnju i sređivanje za pet meseci. Radili su brzo, da bi mogli da završe pre jeseni, kada vreme postane nepredvidivo i sunce zađe u 15 časova.
Angažovali su izvođače za postavljanje drvenog okvira i prozora, a Hautamaki je uzeo tri i po meseca odmora od svog posla kako bi izgradio staze, ograde, terase i unutrašnjost objekata.
View this post on Instagram
– Imao sam iskustvo u stolarstvu, ali ništa značajno – rekao je Hautamaki.
– Dakle, to je bio slučaj da pitate prijatelje za savete ili koristite YouTube.
View this post on Instagram
Postavili su i solarne panele, a voda za piće se filtrira iz Baltičkog mora. Peć za saunu je dizajnirana da zagreva vodu za kolibu i služi kao izvor podnog grejanja, a koristili su treset za izolaciju zidova – to je 100% prirodan materijal koji je odličan i za zvučnu izolaciju.
Kako se koliba nalazi na ivici arhipelaga, svi materijali su morali biti dopremljeni čamcem. „Imao sam možda 10 različitih letelica koje su stizale s materijalom. Ako nešto nedostaje u narudžbini, morate da sačekate sledeći trajekt“, rekao je Hautamaki. Par je takođe morao da postavi pristanište kako bi graditelji lako mogli da izađu na obalu.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Originalni dizajn
Dok je najveći deo “Projekta O” završen do avgusta 2018, par je nastavio da dodaje rešenja originalnom dizajnu.
U želji da se malo zabave s prirodnim pejzažom, otpremili su 50 tona peska na ostrvo i pretvorili zaliv između dva poluostrva u privatnu plažu. Kada su pronašli udubljenje ispunjeno blatom na vrhu litice, izvukli su zemlju i napravili prirodnu vruću kadu uz pomoć peći na drva.
View this post on Instagram
– Prirodna hidromasažna kada je bila puka sreća. U blizini kuće je bio jedan mali ribnjak, koji je bio dovoljno dubok da postane hidromasažna kada. Posle mnogo pokušaja i grešaka, uspeli smo da nateramo vodu da cirkuliše na pravi način i da zagreva kadu – rekao je Hautamaki.
I pošto imaju dozvolu lokalne opštine da grade još jednu kuću na srednjem poluostrvu, počeli su da smišljaju nove planove.
View this post on Instagram
View this post on Instagram
Trenutno par nekoliko puta nedeljno donosi hranu na ostrvo sa kopna čamcem, ali sada, kada ne grade puno radno vreme, planiraju da odu na nekoliko izleta na pecanje i skuvaju ono što su ulovili u spoljnoj kuhinji.
View this post on Instagram
Monetizacija života u izolaciji
U julu 2022. Hautamaki i Selkimaki odlučili su da iznajme “Projekat O” na platformi za udaljene kuće „Off Grid Hideways“. Kada se ostrvo iznajmi, vraćaju se u svoj stan u Helsinkiju. Gosti su ih pronašli preko Instagrama, gde imaju 21.500 pratilaca, i Fejsbuka. Oboje vode naloge.
Već su primali porodice iz Švajcarske i Australije. Uspeh “Projekta O” kao kuće i imanja za iznajmljivanje naterao je par da razmišlja o karijeri u hotelijerstvu.
View this post on Instagram
– Do sada je bilo veoma zahvalno jer su svi gosti rekli da su uživali u druženju na ostrvu i da je čak premašilo njihova očekivanja. Tako da se nadamo da ćemo u budućnosti dobiti više ljudi koji će ceniti ono što smo uradili ovde – zaključuje Hautamaki.
Na skriveno te vodim mesto: Rajsko ostrvo na Jadranu koje možete obići za 4 sata
Dodaj komentar