Novi Sad je čuven po raznolikoj gastronomskoj ponudi, a kuhinja savršeno odslikava multikulturalnost naše severne pokrajine, u kojoj vekovima brojni narodi žive u slozi. Pored raznovrsnih specijaliteta sa „pečatom“ mađarske kuhinje, često se na meniju nađu jela od divljači, pošto šume, plodne ravnice i obronci Fruške gore predtavljaju bogata lovišta.
Konzumacija mesa divljači ima razne zdravstvene benefite, jer predstavlja prirodan izvor riboflavina, gvožđa i cinka, kao i esencijalnih aminokiselina. Zato se preporučuje osobama sa kardiovaskularnim problemima i svima koji teže da smanje loš holesterol, pokazuje istraživanje Pensilvanijskog univerziteta.
Srneći gulaš u „Gradskoj pivnici“
Međutim, otkad je u Petrovaradinu zatvoren „Trag“, specijalizovani restoran u kojem su mogli da se pojedu vrhunski lovački specijaliteti, u samom gradu praktično ne postoji mesto gde bi ljubitelji divljači mogli da svrate na ukusan obrok.
Jedini lokal koji u stalnoj ponudi ima dobar srneći gulaš (porcija košta 860 dinara) je „Gradska pivnica“ u Njegoševoj ulici, a ukusan obrok možete zaliti nekim od mnogobrojnih piva.
Doduše, nekada je poznati restoran „Veliki“ služio odličan paprikaš od srnetine i divlje svinje sa lovačkim knedlama i džemom od kupina, ali je u međuvremenu ovo jelo „nestalo“ sa stalnog menija.
Nakon što smo proverili gde možete pojesti jela od divljači u Beogradu, prokrstarili smo okolinom Novog sada, tačnije šumovitim obroncima Fruške gore, u potrazi za lovačkim specijalitetima i odabrali najbolje po ukusu naše redakcije.
Lovačko okrepljenje u „Lugarnici“
Verovatno najpoznatiji restoran u okolini glavnog grada Vojvodine, u kojem možete da uživate u špecijama od divljači je „Lugarnica“, koju ćete pronaći na dve lokacije – blizu Iriškog venca i u Maloj Remeti.
Čim pređete prevoj i počnete da se spuštate prema Irigu, posle nekoliko stotina metara uočićete veliku drvenu planinsku kuću sa vaše leve strane, ispred koje su parkirani brojni automobili.
Na meniju se nalaze klasična jela sa roštilja, šnicle i jela od piletine, ali ovde se prvenstveno dolazi zbog „divljih đakonija“.
Nakon aperitiva u vidu rashlađene rakije, preporučujemo vam da zagrejete stomak belom sremskom čorbom, koja vraća iz mrtvih, ili perfektnom supom od fazana (450 dinara), koju ćete retko gde u okolini imati priliku da probate.
Ako ste raspoloženi da nastavite sa nečim „na kašiku“, parikaš od divlje svinje i srnetine, koji služe sa testeninom (1.050 dinara) dodatno će vas okrepiti. Porcija je dovoljna za dvoje ljudi sa prosečnim apetitom.
Za one koji žele ozbiljan gurmanluk, savetujemo da probaju špikovani jelenski but (1.200 dinara) sa lovačkim sosom i pečurkama.
Međutim, jelo koje poručujemo praktično svaki put prilikom posete „Lugarnici“, su kobasice od divljači na žaru (950 dinara), a od priloga ćete dobiti „samo“ pomfrit, senf i luk.
Nema nepotrebne filozofije, u porciju idu tri komada, a zaista su „brutalnog“ ukusa, posebno sa kupus salatom i hladnim pivom.
Po toplom vremenu, najveći je užitak je sedeti na drvenim klupama u hladu bujnih četinara, uz miris borovine i poj ptica. Tako da nije ni čudo što mnogi putnici namerici ovde svrate na preko potrebno okrepljenje.
Magični zalasci sunca u Maloj Remeti
Ugostiteljski objekat pod imenom „Fruškogorska lugarnica“, u tipičnom sremačkom selu Mala Remeta, u blizini istoimenog manastira, nudi još lepši ugođaj. Ovde ćete obedovati u netaknutoj prirodi, daleko od buke automobila i kamiona.
Stolovi su poređani stepenasto na velikom kamenom platou, odakle se pruža divan pogled na fruškogorske brežuljke, a zalasci sunca su ovde zaista magični.
Nude praktično istovetan meni, a u ponudi imaju i udobne apartmane za odmor, pa ovaj ugostiteljski kompleks može da predstavlja odličnu bazu za obilazak Fruške gore i romantičan vikend sa voljenom osobom.
Nisu zaboravili ni na najmlađe posetioce, za koje postoji uređeno igralište, a gradskim klincima, naviknutim na ekrane „pametnih“ uređaja, sigurno će biti zanimljive domaće životinje i konji.
Baš zato je odlazak u ovaj restoran idealno rešenje za porodičan izlet na čistom vazduhu, uz domaću hranu i fruškogorska vina.
Divlji gulaš na Iriškom vencu
Ako ste ljubitelj dugih šetnji po bujnim šumama Fruške gore ili jednostavno volite da dan provedete u prirodi, sigurno vam je poznat restoran „Na Vencu“, koji se nalazi u neposrednoj blizini čuvenog spomenika „Sloboda“.
Tokom letnje sezone, vikendima zna da bude ogromna gužva, jer ogromna bašta pod hladom okolnog drveća često ne može da primi sve zainteresovane posetioce, pa je pametno da rezervišete sto unapred (063 7670904 ili 064 3924802).
Gosti ovde pre svega dolaze na roštilj, ali mi bismo vam preporučili nežan i sočan srneći gulaš (ponekad u ponudi imaju i divlju svinju) – meso je kuvano baš kako treba, a servira se sa testeninom. Sasvim sigurno ćete počistiti tanjir, a porcija košta 1.490 dinara.
Pored gostiju, društvo će vam praviti lokalni fruškogorski psi, koji će željno iščevati da okuse koji zalogaj, a ovo jelo odlično ide uz ponudu lokalnih vina koje služe u restoranu.
Posle pešačenja u prirodi uvek prija i neki slatkiš, a mi vam predlažemo štrudlu sa makom ili orasima, uz čašicu medovače ili likera od maline.
Ponekad će se desiti da na obrok čekate malo duže, ali nemojte zameriti, jer se konobari stvarno trude da ispoštuju sve mušterije.
Poseban je ugođaj svratiti u restoran kad naveje sneg, pa se možete ugrejati u idiličnom ambijentu lokala, čiji je enterijer u potpunosti urađen u drvetu.
U blizini je svojevremeno radio i planinarski dom „Vojvodina“, koji je povremeno služio još ukusniji lovački gulaš, uz fenomenalan pogled na brežuljke Fruške gore.
Međutim, izgleda da je svojim gostima zauvek zatvorio svoja vrata, na našu veliku žalost.
„Šumski raj“ – doktorat iz srnećeg gulaša
U lepom fruškogorskom selu Velika Remeta, koje je dom i poznatog istoimenog srednjevekovnog manastira, pronaći ćete etno restoran „Šumski raj“. Ovaj skriveni kutak za gurmane idealan je za beg od gradske gužve.
Sam ugostiteljski objekat je smeštenen u dnu prostrane zelene livade i okružen je šumom, pa ćete ovde pored odlične hrane uživati i u čistom planinskom vazduhu.
Na meniju imaju klasična jela srpske kuhinje, poput roštilja, ribe i šnicli, a po našem skromnom mišljenju – gazda sprema najbolji srneći paprikaš u široj okolini Novog Sada, a možda i čitavoj Vojvodini.
Prave ga isključivo od čiste srnetine, a dodatni šmek mu daje čokolada, pa ćete imati utisak da jedete naslasniji mesni slatkiš, poslužen u simpatičnim domaćim šerpicama na tufne.
Ukoliko ga taj dan imaju na jelovniku, sigurno se nećete pokajati ni ako se odlučite za srneći but, mesno savršenstvo, servirano sa krompirom i džemom od šumskog voća.
Inače, po lepom vremenu, kapacitet kafane dodatno proširuju drvenim stolovima razmeštenim po čitavoj livadi, pa konobari imaju pravi fitnes trening dok usluže svaku mušteriju.
Zato nemojte zameriti ukoliko se desi da na porudžbinu čekate nešto duže – uživajte u krajoliku i opustite se uz čašu domaćeg vina.
Često do „Šumskog (gastro) raja“ gosti potegnu izdaleka, pa na velikom parkingu možete videti tablice iz čitavog regiona, tako da rezervišite sto na vreme (065 5015000 ili 022 2468102).
Mnogi koriste priliku da skoknu do obližnjeg manastira, sa prelepo uređenim vrtom i divnom fontanicom i tako spoje hedonistički užitak sa verskim turizmom.
Etno šmek „Fruškogorskog jelena“
Vrdnik je fruškogorsko mesto poznato po banjskom turizmu, a odmah preko puta hotela „Termal“, koji je u svom sastavu ima otvorene i zatvorene bazene, smestio se restoran „Fruškogorski jelen“. Uređen je u etno fazonu, sa šmekom starinske kafane.
Reč je o ugostiteljskom objektu „stare škole“ sa bogatim jelovnikom i lepom ponudom lokalnih rakija i vina. Uvek nasmejana i ljubazna konobarica Dragana, spremna je da vam pomogne ukoliko imate problema da se odlučite.
Uglavnom su u pitanju specijaliteti nacionalne kuhinje, imaju veliki izbor kuvanih jela, đakonija sa roštilja i ribe, međutim, mi ovde volimo da u slast pojedemo paprikaš od divljači, koji je baš bogatog ukusa.
Obilna porcija košta 1.670 dinara, a prilog od palente sa prženom slaninicom savršeno paše uz ovo jelo.
Ako ste raspoloženi za nešto drugo, probajte vrdničku čorbu (360 dinara), fruškogorski paprikaš (780 dinara), goveđi gulaš sa testeninom ili vrdničku šniclu (imaju je u svinjskoj ili pilećoj varijanti – 1.250 dinara).
Sa roštilja bismo preporučili kobasice (970 dinara), jer je Srem poznat po ovakvim specijalitetima, a pikantne su taman po meri. Ako ste ljubitelj slatkog, nemojte propustiti sočnu baklavu i finu domaću pitu od jabuka.
Lepa bašta sa drvenim stolovima i šarmantim slamnatim suncobranima, idealna je da se po lepom vremenu opustite sa prijateljima, uz po koju turu domaćeg vina.
Porodični restoran u Irigu sa vrhunskim delicijama od divljači
Kada već krstarite Fruškom gorom, šteta je da ne navratite do Iriga, koji je lociran na samo pola sata vožnje od Novog Sada.
Na izlazu iz ovog poznatog sremačkog mesta nalazi se restoran „Aleksandar“, a očekujte hranu kao kod bake, koja zatvorenih očiju zna tajne dobrih recepata i pravu meru začina.
Reč je o pravoj porodičnoj priči, koja traje više od 40 godina, što je dovoljna preporuka za sebe. Gazda i njegova supruga rade sami, dok im društvo uvek pravi veliki papagaj Aca, koji svojom pričom uveseljava goste željne dobrog zalogaja.
Enterijer restorana je pomalo starinski, uz obilje fotografija i memorabilija porodice Karađorđević, a tu je i sofa na kojoj gazda može da se odmori, u iščekivanju novih mušterija. Baš onako domaćinski.
Savetujemo vam da započnete sa aperitivom u vidu domaće šljivovice, taman da vam fino otvoriti apetit, a zatim da navalite na toplu teleću čorbu, koja vraća iz mrtvih.
U ponudi uvek imaju makar jedno jelo od divljači. Paprikaš od mešavine mesa srne i divlje svinje baš prija uz testeninu i kupus salatu, a srneći but, špikovan sa šargerepom i slaninicom, preliven sosom i šampinjonima, prosto se topi u ustima, poput najlepšeg mesnog rolata.
Specijalitet kuće „aminovan“ od Steve Karapandže
Ako se raspoloženi za nešto drugačije ukuse, preporučili bismo vam specijalitet kuće „Aleksandar“, aminovan od strane čuvenog Steve Karapandže.
Reč je o punjenom pilećem belom mesu sa kulenom, kačkavaljem i neutralnom pavlakom, ispečenom na maslinovom ulju, koje je pored fantastičnog ukusa i lepo prezentovano.
Nikako nećete pogrešiti ni ukoliko odaberete domaće kobasice, jela sa roštilja ili karađorđevu šniclu, a baklava, ekstra bogata orasima, idealna je da zaokružite obilan sremački ručak.
Očekujte izuzetno pristupačne cene, u odnosu na restorane u većim gradovima, pa tako dve osobe mogu da uživaju u vrhunskom gastro doživljaju za 2.500 dinara, uz toplu atmosferu i vrhunsku uslugu.
Ako poželite da ukusan obrok zalijete omiljenim Dionisovim napitkom, vinarije u Irigu poznate su po tradicionalnom sremačkom gostoprimstvu i ponudi koja će zadovoljiti najzahtevnije vinoljupce.
Ugođaj za sva čula u „Krušedolki“
Na proplanku, koji nadgleda jedan od najlepših srpskih srednevekovnih manastira u Vojvodini, smestio se restoran „Krušedolka“, dobro poznat među ljubiteljima dobrog zalogaja.
Eneterijer pomalo podseća na somborske salaše, pogled sa terase zaista vredi milion dolara, ali pravu magiju doživećete na tanjiru.
Serviraju izvrsnu domaću hranu, a predlažemo vam da startujete sa krušedolskom platom (1.420 dinara) – miksom sireva (dimljenih i mladih) i domaćih suhomesnatih proizvoda „nakoso“.
Kada vruće lepinje namažete debelim slojem kajmaka ili urnebesa, a potom ih dodatno obogatite vrhunskim kulenom, pršutom i pečenicom i zalijete domaćom šljivom – nepca će vam propevati od zadovoljstva.
Šta tek reći za srneći gulaš (1.170 dinara), kojeg služe u keramičkim posudama – osim da je pripremljen za svaku pohvalu, posebno kada ga guštate u hladu velike smokve uz domaće crveno vino.
Pored divljači, sa menija bismo izdvojili i butkicu za dve osobe sa pečenim krompirom (2.050 dinara), koja je prošarana baš kako treba, kao i svinjska rebarca ispod sača (1.050 dinara).
Za hedoniste koje žele da uživaju u čistom mesu, tu je juneći jezik u nežnom sosu od mirođije sa pire krompirom (1.300 dinara), a sarmice od zelja su uvek hit u letnjoj sezoni.
Naravno, uvek se možete opredeliti i za klasičan roštilj ili ribu, a fanovi slatkiša ne bi trebali da propuste sočan tart od maka, koji će lepo skliznuti uz domaću kaficu.
Usluga je zaista na vrhunskom nivou, a sve prohteve gostiju ispuniće ljubazni konobari Vlada, Đorđe i Luka, koji će učiniti da se osećate bolje nego kod sopstvene kuće.
Automobil možete ostaviti na velikom parkingu kod manastira Krušedol, a posle hedonističkog obroka, iskoristite priliku da savršen dan upotpunite posetom ovom biseru srednjevekovne srpske baštine.
Sremačke čarde kraj Fruške gore koje mame ribljim đakonijama i čarobnim zalaskom sunca (FOTO)
Dodaj komentar