Ovo selo u Opštini Bačka Palanka predstavlja pravi fenomen i njegovi žitelji imaju čime da se ponose. Iz tog sela potiče 39 doktora nauka, od kojih je 19 univerzitetskih profesora, tri akademika i svetski priznati astrofizičar.
Osim toga, Gajdobra je iznedrila i 37 reprezentativaca.
Selo sa oko 2.600 stanovnika nema srednju školu, a ipak ih zovu Srpska Sorbona. Potomci hercegovačkih kolonista ponosno ističu da nose njihovu bistrinu i gorštačku veštinu.
U Gajdobri postoji nešto što je onaj starogrčki agon. Stalna potreba za nadmetanjem, za postizanje više ciljeva, za takmičenjem, za uzdizanjem, za uzrastanjem u svojim oblastima“, navodi prof. dr Jovo Radoš, bivši predsednik Karate saveza Jugoslavije.
Tačno znaju ime svakog doktora nauka ili sportiste, pa čak i onih čiji su roditelji odavde.
„Ogroman je broj, preko osamnaest repreznentativaca u rukometu. Što se tiče košarke, tu su najpoznatiji igrači Mirko Milićević, Nemanja Bjelica, Vladimir Lučić“, ističe Stojan Dangubić.
Decenijama postižu poene za Srbiju, a tek ove godine dobiće prvu sportsku halu.
„Da se posvetimo tome da otvorimo neku školu rukometa, da dovedemo sadašnje i bivše reprezentativce da malo rade sa decom“, kaže Rajko Prodanović, bivši reprezentativac Srbije u rukometu.
U Gajdobri ima nekoliko fabrika koje zapošljavaju oko 1.200 ljudi. Najveća je fabrika čarapa koja proizvodi 70 miliona čarapa godišnje i sve izvozi. Stopa nezaposlenosti je na minimumu.
„Ne radi samo onaj ko neće. I uvozimo radnu snagu, tako da ogroman broj radnika dolazi iz okolnih mesta“, napominje Stojan Dangubić.
U Gajdobri se još pripoveda o starom zavičaju a obraz svakog doma pažljivo se čuva. „Potomstvo pamti svoje pretke, jer gde nema te veze potomstva i predaka, onda sve propada“, ističe Jovo Radoš, a prenosi BP info.
Nema značajnije stvari za stanovnike Gajdobre, nego da se pohvale da u tom selu „majka i dalje rađa sokolove“.
Jedna ulica, 25 stanovnika i lepota pred kojom je zastao i austrougarski car
Miloš Ćipranić je takođe doktorirao pre par meseci na Filozofskom univerzitetu u Beogradu.
+1 na listu. 🙂