Biciklistička staza koja spaja centar Novog Sada sve do Futoga godinama se nalazi u očajnom stanju. Korenje stabala platana oštetilo je staze. Nadležni su po običaju godinama obećavali rekonstrukciju od koje nije bilo ništa.
Novosađani će sada konačno dobiti pristojne biciklističke i pešačke staze, na jednom od najfrekventnijih mesta u gradu. Drvoredi platana će, kako navode, biti sačuvani.
Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije posao rekonstrukcije je dodelila “Put investu” i “AB & CO”. Po završetku ovih radova, a nakon više decenija, jedna od žila kucavica biciklističkog i pešačkog saobraćaja grada biće dovedena u novo stanje.
Rekonstrukcija obuhvata deonici dugu oko 9,5 km, od Hajduk Veljkove ulice do Bulevara patrijarha Pavla, duž Futoške ulice i Futoškog puta. Ceo projekat iznosi 300 miliona dinara.
Prva faza uređenja
Posao rekonstrukcije pešačkih i biciklističkih staza i zelenih površina pomenute firme započeće na delu Futoškog puta. Planirano je da radovi počnu od Bulevara kneza Miloša ka centra, na levoj strani Futoškog puta, gledano od Veternika prema gradu, decidno je navedeno u upravi.
Biciklističke staze na Futoškoj ulici i Futoškom putu su najvažnije u pravcu istok-zapad. Sa Jevrejskom ulicom i Novosadskim putem spajaju kompletan istočni deo grada od centra do Futoga. Procenjeno je da bi rekonstrukcija samo ovih staza smanjila pritisak automobilskog saobraćaja u centru grada i povećala broj biciklista, možda i u hiljadama.
Radnici firmi najpre će izvesti pripremne geodetske radove, obeležavanje terena i kolčenje.
Grad i pokrajina izdvajaju 300 miliona
Ceo posao košta 181,2 miliona dinara, od čega će Grad Novi Sad izdvojiti više od 110 miliona dinara, a ostatak Uprava za kapitalna ulaganja Autonomne Pokrajine Vojvodine.
Očekuje se da po završetku revitalizacije ove deonice, počne i rekonstrukcija deonice od Bulevara oslobođenja do Hajduk Veljkove ulice, duge preko 2 km. Ti radovi će koštati 119 miliona dinara. U planirani iznos ulaze i sređivanje trotoara i zelenih površina. Predviđeno je i da ni jedno stablo platana ne bude posečeno.
Novosadska biciklistička inicijativa duži niz godina je svim merodavnim institucijama ukazivala na značaj ove deonice. Organizovane su ulične akcija, objave medija, upućivani su dopisi. 2016. godine održan je i protest kako bi se izdejstvovalo pomeranje biciklističke staze i očuvanje drvoreda u planskoj dokumentaciji.
Novi Sad kao grad sa najviše biciklista u Srbiji vapi za ovakvim projektom. Posle više godina i neispunjenih obećanja, gradska uprava je konačno rešila da obraduje svoje sugađane. Obraduje onim, što se u uređenim gradovima podrazumeva. No, bolje ikad nego nikad. Ipak će uskoro izbori.
Novi Sad, grad sa najviše biciklista u Srbiji, broj dvotočkaša tokom pandemije uvećan za 10.000
Dodaj komentar