Novi Sad

Inspekcija dozvolila farmu svinja i 150 prasića na izvorištu vode u Novom Sadu

svinja

Stanovnici novosadskog naselja Šangaj već neko vreme muku muče sa farmon svinja koja je nastala u njihovom komšiluku. Oni su do sada više puta tražili pomoć od mesne zajednice i grada, koji odgovornost prebacuju na veterinarsku inspekciju.

Prema Odluci o držanju domaćih životinja Grada Novog Sada, dozvoljeno je da se u posebno izgrađenim objektima drži do tri odrasle krmače i njihov podmladak do četiri meseca starosti, ali nije jasno utvrđeno koliko je mladunčadi dozvoljeno držati.

Kako kaže za 021.rs. jedan od stanovnika, zbog farme stanari Šangaja nisu mogli preko leta da otvaraju prozore ili da sede u svojim dvorištima zbog nesnosnog smrada koji se širio ovim naseljem.

– Celo leto se širio užasan smrad, a sada je to malo manje izraženo. Mi smo ove godine pisali i peticiju, ali ne vidimo da se išta menja – dodaje on.

Kaže i da su se u nekoliko navrata obraćali i mesnoj zajednici i Otvorenoj kancelariji Novog Sada, ali da nadležnost uvek padne na inspekciju.

– Koliko znam, komunalna inspekcija je u dva navrata izlazila na teren, ali veterinarska inspekcija nikada. Na Otvorenoj kancelariji su nam govorili kako su nadležni uradili sve što treba, ali mi ne vidimo nikakav rezultat – kaže ovaj stanovnik Šangaja.

Poručuje i da se u blizini nalazi izvor vode, te da ni to verovatno nije dobro.

Iz Komunalne inspekcije su za 021.rs odgovorili da je 16. avgusta posetom inspektora ustanovljeno da se na ovom području drži jedna odrasla krmača i oko 150 prasića do četiri meseca starosti, što jeste u skladu sa Odredbom o držanju domaćih životinja.

– S obzirom na to da se radi o velikom broju papkara, a vlasnik nije registrovan, prijava je prosleđena na dalju nadležnost i postupanje Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine – Veterinarskoj inspekciji – dodali su i Komunalne inspekcije.

Čopor svinja teroriše Crnu Travu, urnišu sve pred sobom, upadaju u portu crkve i vrtić

Čitajte Luftiku na Google vestima

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

28 Shares
Share via
Copy link