Zvuči pomalo nestvarno, ali Srbija laganim koracima ide u svemir, tačnije sprema se da lansira sopstveni satelit u saradnji sa zemljama regiona i Indijom.
Novosadski stručnjaci za satelite, telekomunikacije i raketnu tehniku, iz Komiteta za svemirski razvoj Srbije (CSPD) lansiraće do kraja godine zajednički satelit sa kolegama iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Severne Makedonije.
Satelit je poklon Indije koja će ga i lansirati zajedno sa još 74 satelita, u sklopu proslave 75 godina nezavisnosti.
Kako kaže Dušan Radosavljević ispred Komiteta za razvoj svemirskog programa, ne radi se o prvom već četvrtom satelitu koji naša zemlja lansira.
Zajednički napredak zemalja regiona
Ova organizacija je prošle godine, zajedno sa Indijom, već lansirala tri manja satelita u svemir, 28. februara, u vreme trajanja pandemije koronavirusa.
Ovaj četvrti je jedan od rezultata našeg strateškog partnerstva i dobrih odnosa sa Indijom, koje datira od 2019. godine. U znak zahvalnosti, ova velesila nam je dodelila jedan satelit i uključila nas u program 75 satelita.
– Ono što je važno jeste ujedinjenje bivših jugoslovenskih republika, pošto svaka država, tj. svaka organizacija iz pomenutih republika, ima svoja postignuća i rezultate, uključujući i nas.
Mi smo dogovorili, zarad bržeg napretka, bržeg razvoja regiona i uopšte bržeg dolaska do benefita svih građana u regionu, da podelimo među sobom rezultate svega što smo do sada radili – kaže Radosavljević za emisiju “Probudi se” televizije Nova.
On dodaje da su zamolili Indijce da se program ne zove Indo- Serbian, već Indo-SEESA (South-East European Space Association) tj. Indo-jugoslovenski.
Svi sateliti nose naziv “Juniti klasa” i nastali su u Novom Sadu
Radosavljević dodaje da će satelit imati dve misije, ali zasad ne želi da otkriva detalje, več želi da to bude iznenađenje.
– Glavna misija je zajedništvo, a cilj je da naši narodi budu na ravnopravnim osnovama u svemiru što pre, što nam je omogućila Indija. Do kraja godine je planirano tri lansiranja po 25 satelita.
Već je došlo do izvesnog odlaganja s obzirom na cenu goriva i ostala dešavanja. Sada sve zavisi od Indijske svemirske asocijacije – do kraja godine bićemo u paketu od prvih 25 i tada ćete i saznati ciljeve – kaže Radosavljević, dodajući da će svi podaci građanima biti stavljeni na uvid.
On objašnjava da su u pitanju mikro-sateliti, dimenzija 10x10x10 centimetara, koji teže oko 1,3 kilograma i prave se u Indiji.
Svih 75 satelita, kao i prethodna tri, koji su već lansirani, noše naš naziv “Juniti klasa”.
Nastali su u Novom Sadu, samo što su ovi veći od prethodna tri, koje je ova organizacija već poslala u svemir. Sve je u Indiji, a iz Novog Sada su poslati kodovi i nacrti, vezani za šasije i strukture satelita.
Istorijski događaj na čenejskom aerodromu
– Naša deca prave can (konzerva) setove, koji imaju sve segmente pravog satelita. Lansiranje ovih naprava biće organizovano na aerodromu “Čenej”, 25. septembra, od 10 časova. Lansiraćemo 20 malih raketa i satelita. Na šampionatu će učestvovati ljudi iz Srbije i još 15 zemalja, što će biti istorijski događaj – kaže Dušan za Tv Nova.
On dodaje da postoje dve misije lansiranja na čenejskom aerodromu. Jedna je merenje zagađenosti vazduha tokom spuštanja ovih malih satelita i raketa, dok kod druge treba da se desi fizička promena na samom can setu, tj. satelitu kada bude poslat signal sa zemlje.
– Moramo da vidimo da se nešto desilo na satelitu da bi misija uspela. Šta će se desiti – to je stvar kreativnosti samog tima, videćemo na samom aerodromu – ističe on.
Zahvaljujući našoj deci svakodnevno napredujemo
Kako kaže, češćim lansiranjima mikro-satelita, Srbija bi prešla od pukog korisnika (just user) u status developer-a.
– Mi smo i dalje u statusu zavisnosti kao društvo, gde plaćamo drugima. Upravo zahvaljujući deci, mi prelazimo polako u status developer-a, poput programiranja, gde postajemo nezavisni i to možemo da naplatimo. To će nam upravo omogućiti “armija” dece koja prolazi kroz naš centar – objašnjava Radosavljević.
Ističe da je ova grana kod nas još uvek u povoju, a da u svetu postoji već nekoliko decenija. Kako kaže, ovakve stvari ne treba da predstavljaju senzaciju, već nešto na šta svi treba da se naviknemo.
Izvor: Tv Nova, Nova
Na novom satelitskom snimku Srbije vidi se sve što je veće od 30 cm
Dodaj komentar