Magazin Srbija

U “Crvenom selu” raste nizača, najukusnija paprika koja je dosegla svetsku slavu (VIDEO)

Donja lokošnica paprike
Foto: Screenshot / YouTube

Oktobar je mesec koji je poznat po pečenju paprika, rado viđenog specijaliteta na svakoj trpezi, bilo u obliku salate ili ajvara, pa se tako fenomenalni miris ove delicije neretko širi iz kuća ili stanova, ukoliko živite u gradu.

Naravno, leskovačka paprika je nadaleko čuvena, a jedno selo u okolini ovog grada poznato je pod nadimkom “crveno selo”.

Radi se o Donjoj Lokošnici, ali njeni meštani ne peku ovo omiljeno jesenje povrće, već ga “slažu” iglom i koncem u nizove, koji se suše tridesetak dana na zidovima seoskih kuća.

Donja lokošnica paprike 2
Foto: Screenshot / YouTube

Specijalnu začinsku papriku, koja uspeva isključivo u ovom selu, zovu jednostavno – “nizača”.

Uspeva samo tu, a postoji urbana legenda da je seme stiglo iz Amerike

Od nje se pravi mlevena i “gruvana”, odnosno, tucana paprika, kao začin jelima.

Postoji urbana legenda da je seme stiglo pre više vekova iz Turske, a neki tvrde da je stiglo čak iz Amerike, nedugo pošto je Kolumbo otkrio novi kontinent.

Gotovo svi meštani iz oko 280 domaćinstava uzgajaju ovu autohtonu vrstu paprike, a tradicija se prenosi s kolena na koleno.

Postoji slatka i ljuta varijanta, a beru je sa prvim danima jeseni, kada čitavo selo pocrveni, piše paprikaplus.rs.

Prvo se suši na otvorenom, a zatim i u sušarama, a potom se melje ili prodaje u obliku venaca po pijacama i služi za punjenje.

Godišnje meštani proizvedu čak 250 tona začinske paprike i još oko 100 tona celih suvih paprika.

Porodične manufakture

Predrag Kostić iz Lokošnice kazao je za Agroklub da je on četvrta generacija u svojoj porodici koja se bavi uzgajanjem ovog povrća.

– Moja cela porodica je uključena u proizvodnju, supruga i ja, dvojica sinova i snaja. Ove godine smo je zasadili na hektar i po zemlje. Rod ove godine nije bio najbolji jer je godina bila sušna, ali nismo nezadovoljni – istakao je on.

Prema njegovim rečima, “šilja” nije mnogo zahtevna i ne traži mnogo prskanja zaštitnim sredstvima.

– Nije tako “nežna” kao paprika koju sadimo zbog pripreme ajvara. Od nje takođe može da se priprema ajvar i veoma je ukusan, ali nije tako izdašna kao neke druge mesnate sorte – kaže Predrag.

Njegova supruga Gordana je već sa 15 godina počela da se bavi ovim zanatom, a za nizanje jednog venca potrebno joj otprilike 8 minuta.

Posla ima tokom čitave godine, na “Danima parike” postavljaju se rekordi

Gordana ističe da imaju posla tokom čitave godine, a papriku prodaju u svom kraju ali i okolnim gradovima.

– Posla oko paprike imamo tokom čitave godine. U martu sejemo papriku, kad rasad poraste presađujemo ga u njivu, zalivamo, đubrimo, okopavamo.

Foto: Biljana Ljubisavljević / agroklub.rs

Na jesen beremo, nižemo. Tokom zime skidamo sa venaca, čistimo, meljemo ili “tučemo” i tek onda nam predstoji posao oko prodaje – izjavila je sagovornica Agrokluba.

Inače u ovom mestu se tradicionalno, već 16 godina organizuje i manifestacija “Dani paprike”, gde se pored druženja i dobre zabave, meštani takmiče i u brzom nizanju paprike a bira se i najbolji proizvođač.

Ovogodišnji rekord je postavila Jovana Kostić, koja je uspela da za samo minut i 38 sekundi naniže čak 50 paprika.

Izvori: paprikaplus.rs, Agroklub

Radići godišnje prodaju 10.000 tegli zimnice, a njihov ajvar otputovao je do Afrike

Čitajte Luftiku na Google vestima

130 Shares
130 Shares
Share via
Copy link