Kolumne Poznati

Oliver Dragojević je isplovio ka beskraju pre 4 godine, ali je zauvek obeležio moje odrastanje u Beogradu

oliver dragojevic
Printscreen

Oliver Dragojević napustio je ovaj svet pre četiri godine, ali njegove pesme će bez svake sumnje nastaviti da žive neki svoj život još dugo nakon što i poslednji jugoslovenski Mohikanac, koji je imao tu priliku, čast i zadovoljstvo da ga gleda i sluša uživo, pronađe svoj mir pod širokim nebeskim svodovima.

Kao deo mlađe generacije koja je odrastala devedesetih godina u Beogradu, nije bilo baš popularno među vršnjacima reći da znate većinu Oliverovih vanvremenskih hitova. Prvo zato što je taj usrani rat tek završio i Oliver je bio pečatiran kao srbomrzac, a drugo, kao dečkiću i kasnije tinejdžeru valjalo mi je slušati malo tvrđi zvuk koji nije tako precizno i transparentno secirao dušu.

Vrlo rano bio sam svestan da se iza njegovih veselih, setnih i romantičnih melodija krije suvi kvalitet i čista emocija za koju mnogi nisu sposobni, ali sam tih godina radije mahao glavom uz „Paradice city“, „Whole lotta love“ i „Rođen loš“.

Ipak, Oliver je aktivno učestvovao u mom odrastanju. Svaki njegov veseli stih rađa pred očima jednu predivnu sliku moje nasmejane bake, Riječanke koja se zbog devojačke ljubavi doselila čak u Prokuplje, kako u letnjoj kuhinji peva svojim visokim tonalitetom dok joj osmeh ispunjava prostoriju životom i nekom nevinom radošću.

Takođe, tu je i prikaz majke u stanu na Voždovcu, gde smo se doselili nakon njenog konačnog razvoda, koja pojačava stari Panasonikov radio do maksimuma puštajući Oliverove najveće hitove snimljene do tog trenutka, te prozora u našoj iznajmljenoj garsonjeri kroz koji se lome sunčevi zraci poput srca nesrećno zaljubljenog emotivca i romantika zbog neuzvraćene ljubavi.

U tom specifičnom Oliverovom glasu oseća se morski povetarac, galebov slobodan let, zalazak sunca i talasi koji pene pri sudaru sa obalom. Slušajući ga možemo putovati mislima prateći svetlost zvezdanog neba, punog srca i meseca, ali i mašte koju i posle smrti sa lakoćom rasplamsava.

Godinama kasnije, kada su se olupali tek pristigli brodovi zaljubljenosti mojih dobrih drugara na nemilosrdnoj buri emocija u beskrajnom moru ljubavi, nakon te njihove potere za srećom i „lijepom bez duše“, koju je neko našao, neko je još uvek traži, a neko se trudi da na nju zaboravi, mi smo se ponovo sastali na tom tragu beskraja i jednoglasno složili da je Oliver preozbiljan igrač koji je umeo da se bez blama otvori do koske, da rasplače i najtvrđe tipove u trenucima njihove slabosti, da devojkama razmaže maskaru i peva u susret ljubavi i svemu onome što ona sa sobom donosi.

Bio je iskren i kada je govorio da neće doći u Srbiju. Ta njegova priča mi nikada nije puno značila, mada mi je bilo krivo da je čovek ljubavi dozvolio da mržnja ili netrpeljivost preovladaju u delu njegove duše. To sam doživeo kao neku vrstu poraza, na ljudskoj, ne i na nacionalnoj osnovi.

Krivo mi je jer su taj njegov stav koristili slepci sa obe strane, kao što i danas savršeno razmenjuju mržnju po potrebi. Uvek sam duboko verovao da je tražio uzvišenu tačku u kojoj bi se dobri ljudi, bilo sa putovnicom ili pasošem, spojili u miru i pomirenju.

Oliver je dozvolio sebi taj nepotrebni luksuz, ali ako je to, a jeste, neki princip ili samo ljudska glupost, on ili ona se kao takvi moraju poštovati. I kao što kaže naslov pesme:

Istina je, i tu me niko ne može ubediti u suprotno, da je Beograd otvoren grad koji je prihvatao različitosti svojih gostiju. Kao i Novi Sad, kao i Srbija generalno. Ne želim da verujem u suprotno, iako budala, Bogu hvala, bilo je i biće.

Oni koji u duši osećaju ovaj grad, koji znaju taj šmek koji on u sebi sadrži i oni koji su zbilja vaspitani po njegovim parkovima i ulicama, e baš oni će zauvek biti šmekeri koji će provokacijom, inteligencijom i duhovitošću iznaći način da neprijatne momente i situacije uvek iznesu kako dolikuje mangupima i ljudima planete.

Četiri godine je prošlo od veličanstvenog ispraćaja u njegovom Splitu. Sugrađani su Oliveru poželeli mirno more na novoj avanturi, a tim željama pridružili su se i svi Srbi koji u srcu nose ljubav i pacifizam, oni koji vole muziku i u njoj pronalaze možda i najdivnije civilizacijsko dostignuće.

I kada za koji dan Hrvatska bude slavila Oluju i progon Srba, a Vučić s ove strane dovuče ljude autobusima da slušaju njegov i Vulinov nastup za sendvič i flašicu vode, kada nacionalizam i mržnja ponovo nasrnu na ljubav, a Oliver bude važniji zbog njegovih „principa“ nego zbog umetnosti koju je stvarao, neću se odreći svih tih predivnih emocija koje su mi njegove pesme podarile u trenucima patnje, sreće, suza i osmeha, u momentima zaljubljenosti i pijanstva.

Ukoliko verujemo u ljubav, nema te mržnje koja će nam zatrovati dušu. Mirno plovi morski vuče.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Dirljiva ispovest Vesne Dragojević, žene koju je Oliver voleo 45 godina

Antonije Kosanović

Traži smisao u vreme besmisla, rečima potkradajući emocije.

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
152 Shares
152 Shares
Share via
Copy link