Magazin

Margarita, kajzerica, bešamel… 10 jela i namirnica nazvanih po slavnim ljudima

pica sendvič jabuka
Foto: Shutterstock

Možda već znate da je grof od Sendviča navodno izmislio svoj istoimeni obrok u 18. veku, ali da li ste znali da su jabuke Greni Smit, klementine i Cezar salata takođe nazvane po stvarnim ljudima?

Nekada je bio običaj da razna jela i specijaliteti dobijaju imena prema poznatim ljudima. U nastavku pogledajte koja su jela i namirnice nazvane po slavnim ljudima.

Jabuke Greni Smit

Marija „Greni“ Smit bila je stvarna osoba koja je sa svojom porodicom posedovala voćnjak u Sidneju, Australija. Godine 1868, nakon odbacivanja nekih neželjenih jabuka na gomilu ostataka drugih jabuka, na njenom mestu je izraslo malo drvo koje se sastojalo od tvrdih, svetlo zelenih jabuka koje poznajemo i danas kupujemo u supermarketu. Unakrsna hibridna jabuka postala je zauvek poznata kao Greni Smit.

Klementina

Klementina je hibrid citrusa između mandarine i slatke pomorandže, nazvan u čast Klementa Rodijea, francuskog misionara koji je prvi otkrio i razmnožio ovu sortu u Alžiru. Spoljašnjost je duboke narandžaste boje sa glatkim, sjajnim izgledom.

Bešamel sos

Gusti beli sos je dobio ime po Luju de Bešamelu, francuskom dvorjanu koji je služio na dvoru Luja XIV. Bešamel je umro 1703. godine, ali nije trebalo dugo da njegov sos postane deo našeg kulinarskog i jezičkog pejzaža.

Karpaćo

Prema kulinarskom predanju karpaćo je jelo koje je kreirao Đuzepe Cipriani u venecijanskom establišmentu Harri’s Bar, a ime je dobilo po Vitoreu Karpaću, slikaru iz tog grada (nijansa crvene koju je slikar koristio bila je bliska nijansi crvene govedine u obroku).

Cezar salata

Cezar salata je dobila ime po Cezaru, ali ne po Juliju Cezaru. Salata je dobila ime po Cezaru Kardiniju, američkom ugostitelju, nakon što je jedan njegov restoran u Meksiku počeo da služi jelo. Iako se smatra da je salata rođena 1920-ih, čini se da je počela da nosi ime cezar tek sredinom 1940-ih.

Jaja Benedikt

Navodno, Lemuel Benedikt, bogati berzanski posrednik koji je odseo u njujorškom hotelu Valdorf 1894. godine, napravio je ovo jelo kao lek za mamurluk. Probudio se nakon pijane noći i naručio dva poširana jaja, slaninu, tost i bokal holandskog sosa da odagna najgori bol. Vlasnik hotela Valdorf je ponudu odmah stavio na jelovnik i ona je odmah postala popularna.

Međutim, ova priča ostaje sporna. Godinama kasnije, članak u časopisu „Bon Appetit“ pripisuje zaslugame gospodinu i gospođi LeGrand Benedikt da su izmislili jelo sa jajima u čuvenom restoranu Delmonico’s u Njujorku.

Pavlova torta

Poreklo pavlove je predmet velike debate između Australijanaca i Novozelanđana. Dobila je ima po ruskoj baletskoj igračici Ani Pavlovoj.

Sendvič

Sendvič je dobio ime po engleskom aristokrati iz 18. veka Džonu Montijegu, 4. erl od Sendviča. Mada Lord Sendvič nije imao nikakve veze sa hranom navodno je za vreme kartanja voleo da jede ovu hranu zato što je istovremeno mogao da se karta i jede.

Kajzerica

Kajzericu kakvu danas poznajemo izmislili su austrijski pekari još u 18. veku. Car Franjo Josif je voleo da jede te lepinje, slatkastog ukusa, za doručak, pa su i dobile ime po nemačkoj reči za cara – kajzer.

Pica Maragrita

Nakon što se Italija ujedinila, kralj Umberto I i kraljica Margarita posetili su Napulj 1889. godine, a umorni od komplikovanih francuskih jela koja su im posluživana za doručak, ručak i večeru, u Napulju su probali tri vrste pice – jednu sa svinjskom mašću, sirom i bosiljkom, drugu sa sirom, a treću sa paradajzom, mocarelom i bosiljkom. Kraljica je bila oduševljena, a poslednja je pica nazvana Margarita u njenu čast.

Izvor: N1

Ekipa Luftike

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
Share via
Copy link