Osim potresnih slika koje svakodnevno stižu iz zemljotresom razorene Turske, dolaze i one tragikomične pa i neverovatne koje pokazuju aljkavost i nemar građevinara.
Jedna takva stigla je iz Kahramanmaraša, u istočnoj regiji te zemlje. Taj grad gotovo je sravnjen sa zemljom.
Na video snimku koji je objavio turski medij „Sabah“ mogu se čuti dvojica muškaraca kako u neverici pokazuju na zgradu koja je nagnuta unazad jer nema temelj. Reč je o stambenoj zgradi od pet spratova koja, iako nije srušena, više nije upotrebljiva za stanovanje, prenosi Euronews.rs.
Na snimku koji traje otprilike 40 sekundi čuju se muškarci koji komentarišu da zgrada nema nijednu pukotinu, kao ni razbijen prozor.
– Ne mogu da verujem, pogledajte ovo, kaže jedan od njih dok kamera prikazuje da je zgrada u suštini izgrađena na tlu bez potrebnih stubova i temelja.
Sagovornici „Sabaha“ ističu da je reč o metodi gradnje po imenu „generalna podna obloga“ koja je, međutim, urađena toliko površno da je dovela do toga da se tlo pretvori u tečnost i dovede do tog zastrašujućeg efekta.
Prema rečima inženjera, snimak pokazuje potrebu za geotehničkim studijama, koje se obično sprovode samo kada su visoke zgrade u pitanju.
Izvođači radova dobijali samo novčane kazne
Prema istrazi BBC-ja, vlada u Turskoj često „amnestira“ građevinske kompanije, dok su zakonska izuzeća bazirana samo na obavezi plaćanja kazni za zgrade koje su izgrađene, a da prethodno nisu bili usvojeni potrebni bezbednosni propisi i sertifikati.
To su, kako ističe BBC, propisi i zakoni koji su prvi put doneti šezdesetih godina prošlog veka, a najnoviji zakon usvojen je 2018. godine. Prema rečima šefa tehničke komore u Istanbulu, Pelina Pinara Giritliogla, skoro 75.000 zgrada pogođenih zemljotresom u deset provincija Turske dobilo je takve amnestije.
Izveštaj Ministarstva za životnu sredinu i infrastrukturu iz 2018. godine otkriva da je 50 odsto zgrada u Turskoj – što je stopa koja odgovara 13.000.000 zgrada – izgrađena kršenjem propisa.
Istraživački tim BBC-ja identifikovao je i istražio situaciju u tri zgrade u Malatiji, Antiohiji i Aleksandreti. Izgradnja stanova završena je tek prošle godine, a građevinske fime su „reklamirale“ da se grade „po najnovijim antiseizmičkim propisima“ i „sa najboljim materijalima“.
Revidiranim propisima koji su na snazi od 2018. godine, predviđene su posebne konstrukcije, uključujući armirani beton sa čeličnim šipkama u područjima sa jakom seizmičkom aktivnošću. Stubovi i grede svake zgrade moraju biti raspoređeni na takav način da mogu apsorbovati vibracije zemljotresa.
Izvor: Euronews.rs
Dodaj komentar