Građani novosadskog naselja Veliki Rit pisali su političkom vrhu Novog Sada sa molbom da se provere sumnje oko nelegalnih aktivnosti na jezeru u ovom prigradskom naselju.
Oni su primetili da se na toj lokaciji u ogromnim količinama vadi pesak iz jezera, a između ostalog to im budi strah da bi se njihovi bunari koji su im neophodni za navodnjavanje i zalivanje posledično obrušili.
Zabrinuti zbog potpunog izostanka reakcije nadležnih službi, savesni građani nisu bili lenji, već su svoj dopis i predstavku uz fotografije sa lica mesta uputili na više ključnih adresa političkog vrha Novog Sada i Vojvodine, sa jasnim uputstvom gde se vrši iskopavanje.
Oni su 25. novembra 2020. godine pisali gradonačelniku Novog Sada Milošu Vučeviću, pokrajinskom sekretaru za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Čedomiru Božiću, vršiocu dužnosti pomoćniku pokrajinskog sekretara za vodoprivredu Miroslavu Dunjiću, kao i Srđanu Kruževiću direktoru JVP Vode Vojvodine.
Građani su u svom pismu nadležnima pružili šansu da reaguju i obaveste stanovnike ovog naselja o svojim aktivnostima, ali su istovremeno upozorili da će ukoliko ne bude adekvatne akcije vlasti, o svemu obavestiti i medije.
Dva meseca kasnije nikakve reakcije niti odgovora nije bilo.
Građani su uvidom u javno dostupna dokumenta na sajtu Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj doznali da iza, kako tvrde, krađe peska stoji firma iz Vrbasa „Extra auto transport doo“, koja ima dozvolu za istraživanje i iskop 10 kubnih metara peska.
Oni međutim, tvrde stanovnici Velikog rita, apsolutno ne poštuju Zakon o rudarstvu, već sa tog lokaliteta vade hiljade kubnih metara peska.
Zbog nereagovanja nadležnih, ubeđeni su da iza svega zapravo stoji moćni pojedinci na vlasti koji svojim nečinjenjem i korupcijom dozvoljavaju krađu „kojom se zarad ličnih interesa direktno ugrožavaju prava i život građana, ali i javni interes i budžet Republike Srbije“.
Oni istu firmu optužuju da „nedozvoljeno vadi pesak i u reonu auto-puta kod Kaćke petlje, u zaleđu Rafinerije nafte“. Tvrde, na osnovu objavljenih podataka, da i na ovom lokalitetu ova firma ima samo dozvolu za istraživanje, a na osnovu koje nelegalno vade ogromne količine peska.
Pošto su ostali uskraćeni za odgovor od strane političkog vrha, odlučili su da se obrate pravosudnim organima i Ministarstvu unutrašnjih poslova.
Krajem ovog meseca, tačnije 21. januara 2021. godine, poslali su pritužbu na adresu Zagorke Dolovac, Republičkog javnog tužioca, zatim zameniku Republičkog javnog tužioca Zorici Stojšić, kao i Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu, odnosno tužiocu Branislavu Lepotiću.
Tu spisak nije završen, već su isti dopis uputili i Dejanu Rakoniću osnovnom javnom tužiocu u Novom Sadu, Upravi kriminalističke policije MUP-a Srbije, policijskoj upravi Novi Sad, kao i Milanku Saviću načelniku odeljenja geološke i rudarske inspekcije sektora za geologiju i rudarstvo Ministarstva rudarstva i energetike.
Kao i u prvoj pritužbi sa tekstom problema u prilogu su nadležnima prosledili i fotografije napravljene istog dana, dakle 21. januara 2021. godine, na spornom lokalitetu.
Kako nisu do današnjeg dana dobili odgovor održali su obećanje i ceo slučaj predstavili medijima u nadi da će veći pritisak javnosti dovesti do otkrivanja ko stoji i po čijem nalogu se vrši iskopvanje peska i ugrožavanje stanovništva, kao i prirode ovog kraja.
Dodaj komentar