Stočari iz čačanskog kraja naglašavaju da su u velikoj krizi i da dalja proizvodnja mleka postaje gotovo neisplativa.
Pored abnomarno visoke cene nafte, jer je za jedan litar nafte potrebno skoro četiri litre mleka, problem predstavljaju i visoke cene đubriva i ostalih neophodnih sirovina.
Cena goriva otišla u nebo
Prema rečima Preda Čikiriza iz Mršinaca, sagovornika portala Nova, ovakvih nepovoljnih uslova nema nigde u svetu. Čikiriz je vlasnik farme krava, a otkad je cena veštačkog đubriva skočila na 110 dinara po kilogramu, porodični biznis je postao praktično neisplativ. Farma ima 70 grla, 29 krava muzara, a proizvodi preko 500 litara mleka dnevno.
– Imam sreću što u parcele, imam ih više od 30 hektara, izvlačim osoku, ali sve su to velike pare za najpreče stvari koje treba da kupim. To je oko 45 dinara i još se dodaje na premiju, ali nama je bolja cena jer predajemo u kompaniju „Meggle“. Međutim i to je nikakva zarada imajući u vidu troškove – izjavio je Čikiriz za Novu.
Njegova porodica obrađuje više 30 hektara zemlje, zbog potrebe za hranom, a za obradu zemlje im treba oko 5000 nafte godišnje.
– Cena ovog goriva je otišla u nebo. Zaista je sve poskupelo. Računicu ne bismo ni imali, ali na svu sreću ostavljamo mušku telad pa ih uzgajamo za bikove i prodajemo. Moja porodica je angažovana oko poslova u farmi krava, nemamo radnika. Ponekad se i pronađe računica – zaključuje Čikiriz.
Porodični biznis postao neisplativ
Da stočari iz čačanskog kraja gotovo nemaju računicu da nastave da se bave ovom granom poljoprivrede potvrđuje i uzgajivač Vladimir Đurović iz Slatine, koji ima između 60 i 70 bikova.
Dodaje da su sirovine preskupe, te da troškovi uzgoja stoke stalno rastu, a da je cena od nepunih tri evra po kilogramu čini situaciju gotovo neizdrživom.
– Obrađujem oko 14 hektara zemlje za silažu. Kada se krene na posao neophodno je barem oko 1000 nafte kada krenem da spremam hranu za nih. Verujte da ne pravim računicu, jer me još više boli glava – izjavio je Đurović.
On je nastavio sa porodičnim biznisom koji je započeo otac Tihomir, a farma postoji od 1986. godine.
Međutim, ukoliko se situacija ne promeni, Đurović je naveo da razmišlja o gašenju farme. On naglašava da je stanje katastrofalno, jer su cene sirovina, poput kukuruza, suncokreta, stočnog brašna i nafte abnormalno skočile.
Đurović: Dodatni poslovi kao jedino rešenje, o odmoru ni ne razmišljam
Kako bi prehranili bikove, ova porodica se bavi i setvom trave pšenice i kukuruza, a pošto ga nema dovoljno, prinuđeni su da ga nabavljaju iz Vojvodine po previsokoj ceni.
– Priprema silaže je veoma zahtevna, a za toliki broj grla neophodno je mnnogo hrane pa veliki broj poljoprivrednih mašina potroši najmanje oko 1000 litara nafte – naglašava Vladimir za Novu, dodajući da su ogromni troškovi i za veterinarske preglede.
Kada se radi o prodaji grla, kupci koji se bave proizvodnjom mesa ne žele da kupe bika težeg od 650 kilograma, pa to ipak predstavlja olakšavajuću okolnost jer se automatski smanjuju troškovi prehrane stoke.
Da bi mogao da prehrani šestočlanu porodicu, Đurović je primoran da se bavi i dodatnim uslužnim delatnostima. Praktično radi 24 sata, a odlazak na odmor može samo da sanja.
– Trebalo bi se garantuje cena po kilogramu, u koju bi bili ukalkulisani troškovi proizvodnje i njihova zarada. Ukoliko tako ne bude, moraću da nađem neki drugi posao – zaključio je Đurović.
Smanjenje akciza na gorivo i zagarantovane cene po kilogramu jedino rešenje
Čačanski stočari su saglasni da država određenim merama zaštiti proizvodnju, pre svega smanjenjem akciza na gorivo. Dodatni uslovi kojima bi bio zagarantovan opstanak proizvodnje su zagarantovane cene po kilogramu.
Inače, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku broj stočnog fonda je mnogo smanjen u odnosu na 2021. godinu, a pravi rezultati će se znati nakon popisa 2023.
Dodaj komentar