Magazin

Kosmonaut postavio svetski rekord po vremenu provedenom u svemiru, kad se vratio njegova zemlja nije postojala

sergei-krikalov-kosmonaut-yang-terdampar-di-ruang-angkasa-berbulan-bulan-karena-uni-soviet-bubar
Foto: Dok. Harvard Film Archive/Harvard Library

Vest da je Indija poslala svemirsku misiju koja je uspešno sletela blizu južnog pola Meseca odjeknula je u svetskim medijima.

Ovo dostignuće nove i rastuće supersile podsetilo je na neke prethodne uspehe i neverovatne situacije koje su kosmonauti imali na svojim avanturističkim zadacima.

Jedna krajnje neobična priča iz svemira stara je nešto više od 30 godina, a u epicentru dešavanja bio je tada sovjetski kosmonaut i njegova nestajuća zemlja.

Bilo je to 1991. godine kada je Sergej Krikaljov otišao na stanicu Mir, u svemir, zajedno sa ostalim članovima posade. Trebalo je da se vrati za pet meseci, ali on je ostao na svemirskoj stanici do 1992. godine. Kada se vratio za našu planetu, njegova zemlja nije postojala. Razlog? Raspad SSSR-a….

Dok je bio u svemiru, njegova domovina se raspala. Bio je primoran da postavi svetski rekord u svemiru. Dok je u Moskvi trajao državni udar, stanica MIR je nastavila da se okreće oko Zemlje.

Stanica je postala njegov dom i poslednji komad SSSR-a. Kada ga je SSSR poslao u svemir njegova misija je osmišljena da traje pet meseci najviše. Nisu ga pripremili za više.

Kolaps SSSR je bio ogroman udarac svemirskoj industriji. Sergeju je rečeno da zemlja nema novca da ga vrati. Zamolili su ga ostane što duže na svemirskoj stanici.

Bilo mu je veoma teško, to što je u orbiti više od očekivanog, i sve to je štetno utisalo na njegovo zdravlje. Posledice su mogle biti veoma ozbiljne – kosmičko zračenje, rizik od raka, slabljenje imunog sistema. Po želji, sam Sergej je mogao da napusti “MIR” u bilo kom trenutku. Na stanici je kapsula za spasavanje. Ali to bi dovelo do uništenja same stanice. Sergej nije odustao. Njegova misija je trajala duplo duže – 311 dana.

U Rusiji je počela hiperinflacija. Vlada je prodala sve što je mogla, uključujući i prostor za stanicu MIR. Japan je kupio lokaciju za 12 miliona dolara, Austrija za 7 miliona dolara. Takođe su hteli da prodaju stanicu dok je još bila u funkciji.

Svi članovi posade su se vratili kući, osim Sergeja Krikaljova. Smenjen je kada je njegovo mesto kupila Nemačka za 24 miliona dolara.

Sergej Krikaljov vratio se kući 25. marta 1992. Nakon sletanja, iz kapsule je izašao čovek sa slovima SSSR na skafanderu. U rukama je držao zastavu Sovjetskog Saveza. U izveštajima je pisalo da je izgledao iscrpljeno, koža mu je bila bleda kao kreč. Telo mu je bilo u očajnom stanju. Četiri osobe su mu pomogle da se spusti na zemlju.

Mesto gde je sleteo, predgrađe Arkalika, prestalo je da bude sovjetska teritorija i postalo je Kazahstan. Njegov rodni grad Lenjingrad postao je Sankt Peterburg. Njegova velika plata sovjetskog kosmonauta od 600 rubalja sada je mogla da pokrije samo troškove kilograma kobasica.

Krikaljov je postao poslednji kosmonaut koji je na poklon za let dobio automobil Volga. Dve godine kasnije biće mu dodeljena titula “Heroja Rusije”. Nešto kasnije, on će postati prvi ruski kosmonaut koji je leteo šatlom NASA. Za naredne dve godine biće prvi na stanici ISS.

Izvor: Stil Kurir / Vanja Milenković

Lajku su za put u svemir odabrali jer je fotogenična, žena koja ju je trenirala u suzama se oprostila od nje

Luftika

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

Share via
Copy link