Magazin Putovanja

5 skrivenih grčkih ostrva za miran odmor, magične plaže daleko od turističke vreve (FOTO)

Foto: Pixabay

Leto je praktično već na našem pragu, topli dani su već uveliko stigli. Ovo je pravo vreme da počnete da planirate godišnji odmor, a zna se da je Grčka već decenijama omiljena destinacija srpskih turista.

Ova zemlja nudi pregršt opcija, a fenomenalna ostrva su uvek pun pogodak. Poznata su po svojim prelepim plažama, jedinstvenoj arhitekturi i gastronomskom doživljaju.

Neka od njih su prava parti destinacija za mlađe generacije, poput Zakintosa, ali poseban ugođaj predstavlju ona koja nisu toliko u fokusu svetske javnosti i predstavljaju pravi izbor za miran odmor.

Ukoliko želite da izbegnete uobičajenu turističku vrevu, odmarate u lokalnom ambijentu, uživate u fenomenalnim plažama i gostite se lokalnim specijalitetima, sledećih pet grčkih ostrva su vaša destinacija iz snova.

Na Amuljaniju do svih plaža stižete skuterom, a bliže je nego Tasos

Ovo malo poznato ostrvo, koje je do 1900. godine pripadao svetogorskom manastiru Vatoped, nalazi se u oblasti Halkidikija, na samo 120 kilometara od Soluna. Smešteno je na površini od 4,5 kvadranih kilometara, između Sitonije i Atosa. Ima tek 600 stalnih stanovnika.

Na Amuljaniju se nalazi istoimeno naselje gde pristaje i trajekt. Baš u tom mestu su smešteni apartmani i hoteli, lekar, taverne, supermarketi i kafići – sve što je potrebno za ugodan boravak.

Do ostrva se stiže trajektom iz Uranopolisa ili luke Tripiti na Atosu gde postoji redovna trajekt linija do ostrva. Vožnja traje maksimalno 15 inuta i košta po putniku od 2,5 evra, dok je za decu mlađu od pet godina vožnja besplatna. Za one sa automobilima karta je 10 evra.

Foto: Pixabay

Pošto je ostrvo jako malo, i sve plaže su blizu, pa se mogu obići kolima ili skuterom.

Zanimljivo je da je ovo ostrvo turistima iz Srbije bliže nego Tasos. Noćenje u dvokrevetnoj sobi košta oko 55 do 65 evra.

Skopelos je pun borovih šuma, pa ima šmek Jadrana

Iako je u Srbiji daleko popularniji Skijatos, ništa manje lep nije ni Skopelos koji se nalazi prekoputa njega. Više od polovine ostrva prekriveno je borovom šumom, pa naše turiste često podseća na nekadašnja letovanja na Jadranu.

Glavni grad je Hora ili Skopelos, a najpoznatiji deo koji turisti obilaze je Kastro (zamak). Tu se nalaze ostsaci građevine, za koju se smatra da datira iz 340. godine p.n.e, iz vremena vladavine Filipa Drugog Makedonskog.

Foto: Pixabay

U samom gradu cena noćenja za dvoje kreće se već od 30 evra, a nešto je niža ukoliko izaberete da boravite u nekom od naselja kao što su Panormos ili Neo Kilima. O plažama ne treba ni trošiti reči – od divljih peščanih uvalica do onih uređenih, izbor je veliki.

Oni koji pak, nisu sigurni da li bi im se svidelo ovo ostrvo, treba da pogledaju ekranizaciju mjuzikla „Mamma mia“ koji je sniman upravo na Skopelosu.

Egina poziva turiste niskim cenama, a pored prelepih plaža, pruža mogućnost i za verski turizam

Ljudi iz svih delova sveta posećuju ovo ostrvo kako bi se poklonili moštima sveca i iscelitelja Nekatarija koji je početkom prošlog veka upravo na Egini osnovao manastir.

Osim mošti Svetog Nektarija, turiste privlači i hram Afaje koji je smešten u kompleksu svetilišta posvećenom boginji Afaji na 160 metara visokom brdu na istočnoj strani ostrva. Hram je izgrađen 500 godine p.n.e. na ruševinama hrama koji je 70 godina pre toga izgoreo u požaru.

Foto: Unsplash

Međutim, osim verskog turizma i bogate istorije ostrvo Egina je takođe jedna od najtraženijih destinacija u ovom delu Grčke. Prelepe plaže, dostupnost glavnom gradu, ali i niske cene su razlog što turisti sve više hrle ka Egini.

Noćenje za dvoje na ostrvu kreće se već od 40 evra, a valja imati na umu da su i cene hrane i pića pristupačne u odnosu na neka druga ostrva.

Osim konvencionalnog načina letovanja, Saronski zaliv privlači i ljubitelje jedrenja, pa biste tako mogli da uzmete u obzir sedmodnevno letovanje na jedrilici tokom kog ćete obići Eginu, Poros, Hidru, Speces, Kitiru i Agistri. Iznajmljivanje jedrilice kreće od 1,200 evra, pa naviše, a na jedrilicu može stati do desetoro ljudi.

„Gluvi odmor“ na Kufonisji

Kufonisja, u doslovnom prevodu „gluva ostrva“ obične su tačkice na karti Grčke, a ni mnogi Grci do pre tridesetak godina nisu znali gde se ona nalaze. Sastoje se od dva ostrva Ano i Pano Kufonisi (gornji i donji).

Šezdesetih godina gornje ostrvo počeli su da naseljavaju prvi stanovnici, a brzo se oformilo i seoce koje do početka osamdesetih godina nije imalo struje. Na donjem ostrvu se i dan danas nalazi samo jedna taverna „Venecanos“.

Foto: Unsplash

Početkom devedesetih godina prošlog veka počeo je da se pojavljuje manji priliv turista, uglavnom onih „alternativnih“ koji su tražili miran odmor u Kikladima. Zanimljivo je da su i tada dominirali Italijani, a tako je i danas.

Budući da se nalazi u srcu Kiklada, tako su i cene noćenja odgovarajuće za ovu oblast – minimum od 70 evra po noćenju za dvoje.

Na Folegandrosu ćete se malo više potruditi da stignete do prelepih plaža

Folegrandros se smatra netaknutim draguljem Grčke, a njegova relaksirajuća atmosfera, gostoprimljivost i plaže nalaze se tek na koju nautičku milju od Santornija i Milosa.

Folegandros ima i fenomenalne plaže do kojih je, doduše, teško doći. Ili ćete morati malo da hodate ili da iznajmite brodić. Samo do dve plaže možete doći kolima, a to su Karavostasi i Anagali, koja je jedna od najlepših.

Foto: Pixabay

Do Zlatne pećine (Hrisospilja) je takođe teško doći, ali ona ima veliku arheološku vrednost. Neverovatna je zato što se nalazi 10 metara iznad nivoa mora na brdu planine Paleokastro. Jedna je od najvećih u Grčkoj, a njeni stalaktiti i stalagmiti formiraju komoru koja odaje utisak kraljevskog trona. Priča se da su se baš u ovoj pećini u 4. veku pre nove ere odigravali mistični rituali i ceremonije.

Uprkos maloj veličini i udaljenosti od Pireja bio je oduvek omiljena letnja destinacija mnogih Grka. Uličice su uske, a kućice impresivne tek ponegde prošarane plavom bojom.

Cene noćenja kreću se već od 60 evra za dvoje, kada je u pitanju apartmanski smeštaj. Na ostrvu ima i puno butik hotela gde su cene daleko više i kreću se između 100 i 200 evra po noćenju.

Izvor: Tara Tomović za Euronews.rs

script type="text/javascript" src="//delivery.r2b2.io/get/luftika.rs/generic/in-media">
84 Shares
Share via
Copy link