Magazin Novi Sad

Bili smo u jedinoj ruskoj kuhinji u Novom Sadu i probali peljmene i vareniki

Prva ruska kuhinja
Foto: Luftika

Zahvaljujući bračnom paru Eleni i Alekseju Bogatirev Novosađani mogu da uživaju u specijalitetima ruske kuhinje i u ruskim proizvodima.

Elena i Aleksej su se u naš grad doselili pre tri godine iz Rusije, iz grada Kemerovo koji se nalazi u Sibiru.

Spakovali su kofere, ostavili sve iza sebe i krenuli put Srbije, iako pre toga nikada nisu bili u našoj zemlji. Elena je napustila svoj posao nastavnice fizičkog, a Aleksej posao u rudniku, gde je radio kao rudarski inženjer. I nisu se pokajali.

– U našoj zemlji je jako hladno, temperatura ide i do – 60 stepeni Celzijusa i rešili smo da se preselimo.  Gledali smo razna mesta na internetu, seli u auto i došli u Novi Sad. Mnogo nam se dopao ovaj grad, ljudi su srdačni, klima nam odgovara i jako smo srećni ovde – priča za Luftiku Elena.

– Srbi vole Ruse, a i mi njih, što nam je isto jako važno – dodaje Aleksej.

Sa njima su krenule i njihove dve ćerke, koje sada idu u našu školu i dosta brzo su se uklopile i savladale jezik.

Planirali su da otvore prodavnicu dečijih cipela, ali dok su čekali radnu dozvolu saznali su da to nije baš tako jednostavno.

Zato su prešli na rezervni plan i otvorili mini restoran i prodavnicu “Prva ruska kuhinja”, koja se nalazi u Ulici cara Dušana 68.

Prva ruska kuhinja
Foto: Luftika

 

Sve što imaju od proizvoda u radnji, Elena i njen muž sami prave i to po originalnim ruskim receptima. U njihovoj prodavnici možete kupiti poznati sibirski specijalitet peljmeni.

– Ovo rusko jelo izgledom podseća na raviole, ali je ukus potpuno drugačiji. U Rusiji su peljmeni najpopularnije jelo od mesa, a mi u ponudi imamo klasične sa junetinom i svinjetinom, kao i one sa punjenom ćuretinom i piletinom – objašnjava Elena.

Prva ruska kuhinja
Foto: Luftika

 

Jelo peljmeni poreklo vodi iz Kine, a ime je dobilo po ugrofinskom narodu koji živi na teritoriji Rusije. Sibirski peljmeni su specifični po mnogo čemu jer njihov način pripreme obavezno podrazumeva duboko zamrzavanje. Na isti način ovo jelo čuva i ova ruska porodica u svojoj radnji.

Još jedan specijalitet koji imaju u ponudi su  vareniki što je zapravo vrsta peljmena, koja se razlikuje po filu, a mogu da se pune sa sirom, kupusom i voćem.

Ruske palačinke koji ovaj par priprema posebna su priča. Testo je slano-slatkasto, a nadev veoma bogat i sočan i baš zbog svog specifičnog ukusa prilično se razlikuju od naših domaćih.

Prva ruska kuhinja
Foto: Luftika

 

Čorba je nešto čime se naša sagovornica posebno ponosi. Svečano mesto među ruskim čorbama ima boršč, jaka i mirisna, slatkasto-kiselkasta čorba, pikantnog ukusa i posebne boje koju duguje cvekli.

– Čorbu takođe pravimo suprug i ja i prodajemo je zamrznutu. U nju osim cvekle, koja je nezaobilazni sastojak, ide i krompir, luk, šargarepa, kupus, i obavezno nešto kiselo poput sirćeta, limuna ili paradajza, bilo čega što će održati boju cvekle. A imamo i originalne ruske slatkiše – kaže nam Elena.

Prva ruska kuhinja
Foto: Luftika

 

Kako su nam rekli Novosađani kupuju kod njih i vole njihove specijalitete. Kada je vreme posta popularan je specijalitet vareniki sa krompirom, ali kupuju i palačinke sa mesom, kao i pelmenje. Osim što su ukusni ovi specijaliteti su jako povoljni tako da vam savetujemo da svratite jer smo sigurni da ćete pronaći nešto za sebe.

Porodica Bogotirev je odlučila i da upotpuno svoju ponudu. Naime ispred njihove radnje se nalazi aparat za filtriranu i mineralnu vodu koji su takođe dopremili iz Rusije. Samo ponesete vašu flašicu i za 5 dinara po litru možete dobiti čistu, filtriranu vodu.

U Novom Sadu trenutno živi oko 5.000 Rusa. A osnovano je i “Srpsko – rusko udruženje” gde se okupljaju i druže.

Kako su nam rekli, porodica Bogotorive nema nameru da ode iz Srbije. Novi Sad je njihov dom.

Milica pravi najzdraviji hleb, u Novi Sad donosi ukuse sveta i živi svoj san

Čitajte Luftiku na Google vestima

655 Shares
655 Shares
Share via
Copy link