Koronavirus Magazin

Gde u Srbiji možete besplatno proveriti antitela?

vakcinacija-sajam-beograd
Foto:Dragan Mujan/Nova.rs

Ukoliko ste na vakcinalnom punktu u Beogradu, Novom Sadu, Nišu ili Kragujevcu, primetili da na oglasnoj tabli stoji saopštenje da možete besplatno proveriti nivo antitela, a niste znali razlog – u pitanju je studija koja se sprovodi u našoj zemlji.

Ova studija, kako kaže doktorka Tanja Jovanović, ima za cilj praćenje efikasnosti vakcina kod različitih starosnih grupa.

U svetu je protiv virusa Kovid-19 dato oko šest milijardi doza vakcina bezbednih za upotrebu, ali svaka zemlja u naučne svrhe sada prati njihovu efikasnost, što je u ovom slučaju za građane “isplativo”, jer mnogi plaćaju kako bi proveravali nivo antitela nakon vakcinacije.

Virusološkinja profesorka doktorka Tanja Jovanović kaže da se u našoj zemlji, zapravo, prati efikasnost svih vakcina koje se primenjuju za imunizaciju protiv Kovida19.

– Efikasnost vakcina se prati preko određivanja prisustva i količine specifičnih neutrališućih antitela kroz vremenski period od godinu dana. Neutrališuća antitela nas štite od infekcije, jer se vezuju za infektivni virus i tako sprečavaju da virus uđe u ćeliju. Nivo antitela se određuje pre aplikacije prve doze vakcine, a zatim neposredno pre davanja druge a zatim i buster doze. Kako bi se pratila dinamika održavanja specifičnih anttela, dalje praćenje količine neutrališućih antitela određuje se posle mesec dana, tri i šest meseci kasnije, kao i posle godinu dana – objašnjava ona.

U nekim istraživanjima se pored određivanja prisustva neutrališućih antitela određuje se i ćelijski imunski odgovor posle vakcinacije.

– Ćelijski imunitet indukovan vakcinacijom utiče na virus u ćeliji, ubija ificiranu ćeliju i tako sprečava dalje širenje infekcije – objasnila je profesorka Jovanović.

Istraživanje se sprovodi u celoj Srbiji, a krv se uzorkuje u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu. Organizacija uzorkovnja poverena domovima zdravlja u ovim gradovima koji sprovode vakcinaciju u regionu. Da bi postali „učesnik“ u studiji, potrebno je da se prvo u potpunosti informišete o samom istražvanju, ciljem i sardžajem istraživanja.

– Ukoliko na osnovu infornacija odlučite da učestvujete u studiji, potrebno je da potpišete informisani pristanak, koja vas obavezuje da poštujete vremenski kalendar uzorkovanja krvi. Informisani pristanak je potreban za svakog učesnika u svim studijama koje prate efikasnost vakcinacije. U protokolu studija su dati kriterijumi za uključivanje ili isključivanje ispitanika iz studije. Ukoliko je osoba dala pristanak što prati potpisivanje dokumenta, i ispunjava kriterijume za uključivanje u studiju, popunjava i upitnik koji se odnosi na informcije o zdravstvenom stanju, a koja mogu da utiču na rezultat istraživanja.

dr-tanja-jovanovic
FOTO: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ / RAS SRBIJA

Pored godina starosti, potrebna je informacija o tome da li je osoba prethodno preležala kovid19 i da li ima neke hronične bolesti koje mogu da utiču na kvalitet imunskog odgovora. Protokolom istraživanja je predviđeno je uključivanje najmanje 10.000 ispitanika. Ispitanici dobijaju informaciju o nivou antitela. Već sam rekla da se rade studije koje prate efikasnost svih vakcina koje se primenjuju u našoj zemlji i da svi ispitanici u studiji dobijaju inforaciju o nivoima antitela ili svim onim drugim podacima koji su predviđeni istraživanjem – objašnjava profesorka Jovanović.

Ispitivanje će trajati godinu dana posle poslednjeg uzorkovanja krvi.

– Tada ćemo imati i statistički obražene podatke iz kojih će se generisati važne informacije o efikasnosti vakcina, dodaje naša sagovornica.

Pre nekoliko dana Milan.I. iz Beograda, ispričao je kako je nakon dolaska po svoju treću buster dozu, video obaveštenje o studiji, te je nakon treće doze Sinofarma, dao krv na analizu i uzeo učešće u studiji. Kako je rekao, ne postoji nijedan razlog da ne prati svoj nivo zašite.

Na osnovu prvih analiza dr Jovanović kaže da Sinofarm spada u grupu onih koje sadrže hemijskim putem inaktivisanu (mrtvu) kompletnu virusnu česticu te da se, po pravilu, takav tip vakcine daje u više doza i da snažno aktivira humoralni imunski odgovor.

– Na osnovu prvih analiza možemo da zaključimo da je za postizanje zaštinog nivoa antitela neophodna treća doza vakcine. Treća doze se za Sinofarm vakcinu mora primiti već posle četiri meseca od aplikovane druge doze, jer negde oko 30 odsto vakcinisanih ovom vakcinom ima niske vrednosti antitela šest meseci posle druge doze. Ovo je pre svega zbog zaštite od novih, pretećih varijanti virusa koje su dominantne u našoj zemlji, kao što je to trenutno delta varijanta – priča za „Blic“ profesorka Jovanović.

Zapravo, treća doza Sinofarm vakcine izuzetno dobro stimuliše produkciju neutrališućih antitela do maksimalnih vrednosti skoro kod svih ispitanika, bez obzira na prethodnu količinu antitela pre davanja treće doze, objašnjava naša sagovornica.

– Zato je važno da na kraju istraživanja vidimo, da li je treća doza buster doza ili će protokol imunizacije Sinofarm vakcinom zahtevati tri doze vakcine, kako je inače uobičajno za skoro sve do sada poznate inaktivisane vakcine. Takođe će se pratiti proboj vakcinalnog imuniteta na sve dominantne, preteće varijante virusa koje će se javljati u narednih godinu dana. Te informacije će biti vrlo značajne za dalje odlučivanje o potencijalnoj sezonskoj vakcini protiv kovida19 – zaključuje virusološkinja prof.dr Tanja Jovanović, profesorka na Medicinskom fakultetu i članica Kriznog štaba za suzbijanje infekcije Kovid-19.

Slobodan je merio antitela i posle 1. i posle 2. doze kineske vakcine i ovo su njegovi zaključci

Čitajte Luftiku na Google vestima

Redakcija

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

120 Shares
120 Shares
Share via
Copy link