Zbog nedavnog porasta broja zaraženih i prvih potvrđenih smrtnih slučajeva, istraživači upozoravaju na rastuću pretnju koju predstavlja oropuš (Oropouche) groznica koju izaziva oropuš virus (OROV).
O tom virusu se malo zna i za njega trenutno ne postoje ni vakcine ni posebni lekovi.
Krajem jula, zvaničnici u Brazilu su potvrdili da su dve mlade žene iz severoistočne države Baije umrle od ovog virusa koji potiče od lenjivca, prenosi BBC na srpskom.
Kuba je takođe zabeležila prvi slučaj zaraze tim virusom, koji se širi ujedom mušice i komarca.
Šta je OROV?
OROV je virus koji potiče od lenjivca i širi se ujedom insekata – najčešće Culicoides paraensis, vrstom mušice koja živi na širokom području Severne i Južne Amerike.
Prvi slučajevi zabeleženi su u selu Vega de Oropuš na Trinidadu i Tobagu 1955. godine.
Tokom poslednjih šest decenija, istraživači procenjuju da je u Brazilu zabeleženo više od 500.000 slučajeva bolesti izazvanih tim virusom, iako priznaju da je taj broj verovatno manji od stvarnog broja zaraženih.
U Brazilu je ove godine zabeleženo skoro 10.000 slučajeva, što je ogroman porast u odnosu na 2023. godinu kada je prijavljeno nešto više od 800 slučajeva.
Većina slučajeva zaraze u Brazilu beleži se u području Amazonije, gde se virus smatra endemskim.
Pored Brazila, tokom poslednjih decenija virus je postao problem javnog zdravlja u Peruu, Kolumbiji, Ekvadoru, Argentini, Francuskoj Gvajani, Panami, Boliviji, i na Trinidadu i Tobagu i Kubi.
Od juna ove godine, u Evropi je prijavljeno nekoliko slučajeva u Španiji, Italiji i Nemačkoj, i to kod putnika koji su se vraćali sa Kube i iz Brazila.
Kako se prenosi virus?
Virus se od zaražene osobe na druge ljude prenosi ujedom insekata.
Nema dokaza da se širi drugim putem, kao recimo dodirom sa kožom ili vazduhom.
Međutim, u izveštaju Ministarstva zdravlja Brazila navodi se da dokazi ukazuju da zaražene trudnice mogu da prenesu virus fetusima.
Još nema dokaza o uticaju tog virusa na trudnoću i plod, ali se oni istražuju.
Ono što je izgleda sigurno je da se zaraza sve više širi među ljudima usled raznih činilaca među kojima su urbanizacija, krčenje šuma i klimatske promene.
OROV se takođe prirodno javlja kod primata, kao što su majmuni, kao i kod lenjivaca, a naučnici sumnjaju da može da se javi i kod nekih ptica.
Koji su simptomi oropuš groznice?
OROV može da izazove bolesti kao i grip, slične denga groznici.
Svetska zdravstvena organizacija je sačinila spisak simptoma:
Iznenadna visoka temperatura
Glavobolja
Bol u očnoj duplji
Ukočenost ili bol u zglobovima
Jeza
Mučnina
Povraćanje
U većini slučajeva ovi simptomi traju između pet i sedam dana.
Međutim, američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) kažu da se kod do 60 odsto pacijenata simptomi ponovo javljaju nekoliko dana ili čak nedelja kasnije.
Slični simptomi se beleže i kod pojave recidiva.
Nije jasno šta uzrokuje recidiv – ili se ista infekcija ponovo aktivira ili se ponovo zaraze ljudi koji žive u područjima gde ima mnogo insekata koji prenose virus.
Koje vrste lečenja su dostupne?
Ne postoje posebni lekovi za lečenje ovog virusa.
Tekst u naučnom medicinskom časopisu Lansetu klasifikuje epidemije oropuš groznice kao „novu pretnju zdravlju u svetu“ i upozorava na nedostatak istraživanja o novim načinima lečenja.
Ministarstvo zdravlja Brazila kaže da „pacijenti moraju da se odmaraju i leče simptome pod medicinskim nadzorom“.
Lekari mogu da preporuče određene lekove za ublažavanje simptoma, kao na primer groznice, bola i mučnine.
Svi zaraženi takođe treba da nastave da koriste sredstava protiv ujeda insekata, kako bi smanjili verovatnoću ujeda insekata koji bi potom mogli da prenesu virus na druge ljude.
Ceo članak čitajte na BBC na srpskom
Majmunske boginje sve bliže Srbiji, prvi slučaj potvrđen u Sloveniji
Dodaj komentar