Magazin Novi Sad

Novosađani borbu za zaštitu priobalja Dunava doveli do Strazbura

Sodros-3-pogled-dunav--plaz
Foto: Luftika

Sekretarijat Bernske konvencije u Strazburu u septembru će raspravljati i razmotriti žalbu NVO Svet i Dunav koja se odnosi na planiranu izgradnju priobalja u Novom Sadu.

Građani okupljeni oko ove organizacije duže od godinu i po dana se bore da zaštite priobalje Dunava od najavljene gradnje i tako spreče uništavanje Šodroša, Kameničke ade i Dunavca.

NVO Svet i Dunav obratila se sekretarijatu Bernske konvencije kada gradske, pokrajinske i republičke vlasti nisu ispunile zahtev da se pomenuto vodno zemljište sačuva od urbanizacije, izgradnje i betoniranja – kao i da se upiše u katastar.

– Sekretarijat Bernske konvencije potvrđuje prijem žalbe u vezi sa navodnim uništavanjem staništa strogo zaštićenih vrsta na području Novog Sada zbog predložene infrastrukturne izgradnje. Nakon što smo uzeli u obzir vašu žalbu, potvrđujemo da će srpskim vlastima biti poslato pismo sa zahtevom za njihov zvaničan stav o različitim elementima predstavljenim u žalbi. Ova žalba će biti razmotrena na drugom sastanku Biroa – navodi se u odgovoru iz Strazbura u koji je Luftika imala uvid.

Sastanak je zakazan za 15. i 16. septembar 2022. godine.

– Predloženim nasipom ugrožava se čitava oblast od oko 170 hektara vodnog zemljišta, a direktnim sužavanjem korita reke Dunav na 600 metara širine od trenutnih preko 1.200 metara ugrožava se bezbednost građana Novog Sada – navodi se u saopštenju NVO Svet i Dunav.

Daniela Stojković Jovanović, predsedavajuća NVO Svet i Dunav u razgovoru za Luftiku kaže:

– Tražimo potpunu obustavu bilo kakvih planova na predmetnom području, a koji se tiču njegove devastacije. Naravno, kao organizacija Svet i Dunav, a zajedno sa Ekološkim frontom, nastavljamo punom parom da zahtevamo da se iz GUP-a za Novi Sad do 2030. godine apsolutno zaustavi bilo kakva intervencija na vodnom zemljištu do saslušanja 15. i 16. septembra ispred Bernske konvencije – ističe Daniela.

Naša sagovornica se osvrnula na planirani most-obilaznicu između Novog Sada i Sremske Kamenice i takozvani Novi Sad na vodi.

– Nacrtom izgradnje mosta planira se upravo pristupna saobraćajnica na vodnom zemljištu. Gle, baš slučajno ispred brodogradilišta. Izgradnja tranzitnog mosta, kako oni kažu obilaznice, a sve je samo ne obilaznica, potpuno bi ugrozila ekološku mrežu, kao i stanište preko 200 strogo zaštićenih i zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.

Da ne govorimo o najznačajnijem mrestilištu riba na administrativnom potezu Grada Novog Sada. Osim ovoga a na čemu NVO Svet i Dunav insistira je ugrožavanje postojećeg nasipa, sa planiranom izgradnjom višespratnica na području brodogradilišta – objašnjava Daniela za naš portal i dodaje:

– Od Novog Sada do Bačke Palanke ne postoji most koji povezuje dve obale iste države. Dakle 50 kilometara uzvodno od Novog Sada ne postoji most. Stanovnici Neština i Vizića i danas prelaze skelom Dunav.

Mi govorimo da se zapravo ovim mostom stavlja kamen temeljac za izgradnju stambeno poslovnih sadržaja na vodnom zemljištu, a što je u suprotnosti sa Zakonom o vodama, Direktivom o vodama Evropske unije i nizom postojećih potpisanih direktiva i konvencija – zaključuje za Luftiku Daniela Stojković Jovanović, predsedavajuća NVO Svet i Dunav.

Novosadski most pred Ustavnim sudom, zbog Dunavca i do Strazbura

Čitajte Luftiku na Google vestima

340 Shares
340 Shares
Share via
Copy link