Kada pomislite na Napulj, verovatno prvo šta vam padne na pamet su prelepo more, istorija, ostrva, vulkan i najukusnija pica na svetu, a muškom delu populacije – fudbal i Maradona.
Gradom već decenijama „caruje“ Kamora, u njemu se susreću razne kulture, imaju ponekad problema sa smećem, ali verovatno ne očekujete priču o leševima koji vire iz kovčega.
Međutim, upravo se to desilo u ponedeljak popodne, kada se na najstarijem gradskom groblju urušila četvorospratnica sa grobnim nišama, a sa nje je ostalo da visi najmanje desetak kovčega.
Radi se o drugom takvom incidentu na tom mestu ove godine, a mnogi smatraju da je za čitavu situaciju krivo loše upravljanje grobljem, piše Index.
Vlasti su nakon urušavanja mermerne zgrade, nazvane „Uskrsnuće“, zatvorile groblje „Poggioreale“, najveće u Napulju, i pokrenule istragu.
Tokom incidenta nije bilo povređenih, pošto u to vreme groblje nije bilo otvoreno, pa nije bilo posetilaca.
Nakon incidenta porodice sahranjenih ljudi održale protest
– Pre nego što se zgrada urušila, čuo se prasak i videli smo gust oblak prašine – rekao je Vinćenco Santagada, napuljski odbornik, zadužen za upravljanje grobljima.
U januaru je došlo do urušavanja zgrade na drugom delu groblja, pri čemu je uništeno oko 300 grobnih niša. Istraga o tom incidentu je u toku, piše The Guardian.
Porodice sahranjenih su juče održale protest.
– Sreća u čitavoj priči je da kovčezi naših najmilijih nisu ispali, pošto su bili položeni dublje unutar zgrade – rekao je Mauricio Bodi, čiji su supruga i roditelji sahranjeni u nišama.
Loše upravljanje grobljima traje decenijama
Političari u Kampaniji, regiji koja okružuje Napulj, kažu da vlasti već godinama zanemaruju gradska groblja.
– Opet se urušila zgrada na groblju „Poggioreale“. Ovo je neprihvatljiva situacija. Sa grobljima u Napulju se previše godina loše upravlja.
Prepuštena su sama sebi i postala su žrtve prevaranata i profitera – napisao je na Fejsbuku Frančesko Emilio Boreli, regionalni poslanik stranke „Zelena Evropa“.
U februaru prošle godine 200 kovčega je palo u more kod grada Kamolji u severnoj Italiji, nakon što su se zbog klizišta urušili delovi groblja.
Izvor: Index
Dodaj komentar